Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Влакнеста вишна (Prunus tomentosa)

Re: Влакнеста вишна (Prunus tomentosa)

Мнениеот rumen302 » 19 Юли 2013, 15:17

Около града ни на едно място има дузина дръвчета, които мисля, че са диви вишни. Плодчетата са малко по-малки от грах. Пробвах едно - горчиво сладко е, преобладаващо горчиво. Та ме интересува дали стават за ядене тия плодове, дали не са отровни нещо.
Изображение
rumen302

Мнениеот Delphinium » 19 Юли 2013, 21:42

Не знам да има дива вишна, а снимката, както и описанието, ми приличат на дива череша. Ако е такава - определено се яде, и аз много я харесвам.
Аватар
Delphinium
Site Admin

Градина в: Трекляно

Мнениеот Стефан » 20 Юли 2013, 19:08

Toва е махалебка - Prunus mahaleb. Не е отровна.
Аватар
Стефан

Мнениеот Вискяр Градинаров » 11 Май 2014, 15:55

donkata написа:Огнен пригор е бактериална болест и може онази мушмула да страда от това, но картинката при моята вишня не беше същата.
Прочетох, че при огнен пригор листата изглеждат като опърлени от огън и стават кафяви. Листенцата при мен просто повехнаха, а не покафеняха. При Рали са по-изсъхнали, (вероятно, защото не го е открила същия ден) но пак не са кафяви. При Вискяр - също.

Доколкото аз разбрах, става дума за гъбно заболяване, към което вишничките са предразположени и за тях е нещо обичайно. Не виждам, защо да не помогне системният фунгицид.

Продължавам да смятам, че е бактерия.
Как са ви степните вишни тази година?
За да не пръскаш, първо е нужно да се научиш да пръскаш!
Семена зеленчуци
Аватар
Вискяр Градинаров

Градина в: В полите на Вискяр планина

Мнениеот Алпина » 11 Май 2014, 16:04

Тази година почти всички "преболедуваха", съответно загинаха голяма част от старите, опрашени и евентуално плодоносящи клони и избиха нови леторасти отдолу. Отдавам го на много влажната година. От доста години не помня да сме имали проблем с тях. Но всички без изключение се възстановяват. Говоря за стари храсти, растящи в земята.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот Delphinium » 12 Май 2014, 16:58

При мене тази година вишничката е доста по-зле от предишната. Но ако беше бактерия, какво ли щеше да се случи на черешите и джанките, които растат в съседство с нея и просперират?
Според мене просто не понасят мокрото, а при мене е в повече от нормалното по принцип...
По това време на годината дори и без дъждове поне до ранния следобед всичко растящо е мокро.
Аватар
Delphinium
Site Admin

Градина в: Трекляно

Мнениеот Алпина » 12 Май 2014, 17:45

В полза на това, че е гъбно заболяване, е фактът, че не съхне цялото растение, а отделни негови части. Очевидно вредителят поразява проводящите тъкани на отделни негови части и затова се получава така. При бактериоза би трябвало да е засегнато цялото растение,мисля. Гъбна коренова болест по същия начин поразява клематисите, и тя е известна. Ще се разтърся за конкретен причинител. Има и други сродни видове, които страдат по същия начин, напр. Prunus chinensis - при него заболяването е задължително и ежегодно. Затова и не го отглеждаме, въпреки че е много красиво храстче.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот пери » 12 Май 2014, 23:44

И моята вишничка се разболя. Изсъхва ѝ върхът.

Изображение
Аватар
пери

Мнениеот Стефан » 14 Май 2014, 08:49

Има опция да напръскаш със 'СКОР' . Това е фунгицид, който прониква в тъканите на растението и унищожава гъбите. На този етап можеш просто да спреш болестта за дълго време. Лошото е че е доста отровен и за хората и за другите животни. Има 30 дни карантинен срок. Което значи, че може да хване и зреенето на вишните. Препарата съм го ползвал при мана по рози и действа безотказно, но маната си е друга бира. Другата опция е да си приготвиш бордолезов препарат и да напръскаш цялото растение и да полееш обилно почвата около корените. Медните йони също убиват гъбите във всякаква форма. Част от тях навлизат в тъканите на растението през корените. Това съм го пробвал и действа. Трябва обаче да се прави всяка година по време на разлистването. Можеш да го направиш и сега веднага. Бордолезовият разтвор е почти безвреден за човека препарат . И трета опция е да забиеш в дървесината на вишната парченце медна тел. Също снабдява тъканите на растението с мед и гони гъбите. Това не съм го пробвал, но звучи логично.
Аватар
Стефан

Мнениеот donkata » 14 Май 2014, 09:32

Моята цъфтя и прецъфтя. Бях зябравила за проблема с гъбите.
Преди две седмици забелязах увяхване на едно връхче и се сетих.
Напръсках и полях с бордолезов разтвор и се оправи. Даже засегнатото връхче се изправи, за разлика от миналата година. Тогава засегнатите изсъхнаха и ги орязах. Явно този път го хванах по-навреме.
Догодина ще пръскам и поливам по-рано, както казва Стефан, по време на разлистването - превантивно.
Аватар
donkata

Градина в: Драгалевци

ПредишнаСледваща

Назад към Плодни растения, билки и подправки