Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Средиземноморска растителност - какво видях и снимах

Re: Средиземноморска растителност - местна и интродуцирана

Мнениеот Алпина » 06 Ное 2015, 22:42

Продължихме пътешествието на юг към полуостров Мани. Много красиво място, за кой ли път казвам това:

Изображение
Изображение

Тук се намира най-голямата в Гърция и една от трите най-красиви в света водни пещери - Глифада, от пещерите Диру. Всъщност легендите твърдят, че тук бил входът за подземното царство на Хадес. И на такова си приличаше :mrgreen:
Изображение
Не пропуснахме възможността да преминем голяма част от пещерата с лодка. Умелият лодкар ни прекара през невероятни теснини, като ние имахме задачата да внимаваме да не се срещнем челно със сталактит, сталактон или друго болезнено скално образувание, с каквито пещерата изобилстваше. А информацията, че дълбочината на иначе кристално бистрата вода достига до 30 м ми държеше адреналина на max.

Изображение
Изображение

И тук снимах малко растения, някой от тях познавах добре, защото ги бях срещала вече:

Medicago arborea и характерните му шушулки:
Изображение
Изображение

Ephedra
Изображение

Pistacia lentiscus - мастиково дърво:
Изображение
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Re: Средиземноморска растителност - какво видях и снимах

Мнениеот Алпина » 23 Яну 2016, 10:51

Сега ще възкреся хубавите си летни спомени и ще кача още няколко растения, които снимах при връщането ни обратно. Мястото е Камена вурла.

Две напълно непознати ми дървета. Това:
Изображение
Изображение

И това:
Изображение
Изображение

Вероятно някаква цезалпиния?
Изображение

Едно ниско храстче, което в един момент определих, а сега съм забравила. Популярно е.
Изображение
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот andondm » 23 Яну 2016, 20:11

Изображение
Това на външен вид прилича на Phytolacca dioica

Изображение
А това е Паркинсония
Аватар
andondm

Градина в: Ямбол

Мнениеот Алпина » 23 Яну 2016, 20:30

Благодаря, Андоне! Паркинсонията си ми я определял на първа страница на темата и аз съм успяла да я забравя :mrgreen:. Не мисля, че е фитолака, тя има сочни плодове на гъста реса, а тук висят някакви рехави камбанковидни шушулки, от които са изпаднали семената.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Алпина » 14 Авг 2016, 17:35

Mиналата година в най-южната част на континентална Гърция, в средновековното градче Монемвасия, се натъкнахме на едно дърво - снимката по-долу. Естествено, взех си няколко семенца :mrgreen: Тогава се опитах да го определя и стигнах до извода, че това е Withania somnifera - индийски женшен, сем. Solanaceae. Това ме озадачи, защото си мислех, че става дума за някакво местно растение, а не за азиатски вид:

Withania somnifera - индийски женшен
Изображение

Засях семената и отгледах растението -това е реколтата ми - вече цъфти и връзва :mrgreen:

Изображение
Оказа се наистина Withania somnifera. Родствено е с татула. В Пелопонес беше станало на дръвче. У нас може да се отглежда като едногодишно растение. Цъфти и успява да направи семена.

Разбира се, позволихме си да си вземем още малко семенца от разни растения, растящи в диво състояние край пътя. Засяхме този микс, отгледахме го, растенията цъфнаха и стана възможно определянето им. :mrgreen:

Изображение

Другите ни находки са:

Satureja thymbra - вид местна чубрица, оказа се една от съставките на популярната арабска подправка заатарИзображение

Teucrium divaricatum - храстовидно подъбиче, широко използвано за хеджиране (ниски живи платове и стригани форми). Има някаква вероятност да издържа климата у нас или поне в по-южните части на страната:

Изображение

Teucrium polium ssp.capitatum - още едно подъбиче - бяло подъбиче. При това се среща и у нас. Но не знам този гръцки вариетет дали ще е достатъчно зимоустойчив. Много лоша снимка засега. Като цъфне пак ще го снимам.

Изображение

Освен това се сдобихме с още едно красиво растение - подправка - Origanum dictamnus (критски риган). Той зимата категорично трябва да се прибира на топло и светло. Него даже го предлагаме в разсадника :mrgreen:

Изображение
Изображение
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Delphinium » 15 Авг 2016, 22:32

Алпина написа:
Другите ни находки са:

Satureja thymbra - вид местна чубрица, оказа се една от съставките на популярната арабска подправка заатарИзображение

Искре, тази чубрица едногодишна ли е или многогодишна? Определено вече подсмърчам за нея (нали знаеш слабостта ми към всякакви тревни подправки).
Аватар
Delphinium
Site Admin

Градина в: Трекляно

Мнениеот Алпина » 16 Авг 2016, 07:11

Тя е многогодишна, Рали и много прилича на нашата балканска чубрица по външен вид, но не съм я тествала за зимоустойчивост. Ще го направя тази зима. И понеже сме произвели едно прилично количество критско риганче, мисля да го орежа и ползвам и него като подправка. В Гърция го наричат "диктамо" и е най-ползваната подправка на о.Крит.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Delphinium » 16 Авг 2016, 12:42

Алпина написа:
Тя е многогодишна, Рали и много прилича на нашата балканска чубрица по външен вид, но не съм я тествала за зимоустойчивост. Ще го направя тази зима. И понеже сме произвели едно прилично количество критско риганче, мисля да го орежа и ползвам и него като подправка. В Гърция го наричат "диктамо" и е най-ползваната подправка на о.Крит.

За чубрицата вече се заинтересувах - дават я 6 или 7 зона минимум. Невъзможно при мене. Същото ще е и за ригана за съжаление.
Ако ригана е подобен по аромат на белия, не се учудвам, че им е любимата подправка. И аз напоследък използвам белия дори повече от чубрицата. А в северната част на Гърция го слагат навсякъде май. За съжаление в къщи нямам достатъчно светло място, за да го прибирам зимата, а и лятото е много сенчесто. Но ще те помоля да ми запазиш една изсушена клонка, за да го пробвам как е на аромат.
А може и да говоря с една приятелка, която има вила на морето в Лозенец, и е любител на подобни подправки. Може да се навие да ги засади там и покрай нея и аз да се уреждам с тези екзотики.
И ригана го дават 7 зона.
Аватар
Delphinium
Site Admin

Градина в: Трекляно

Мнениеот darkbluelight » 19 Авг 2016, 11:23

Delphinium написа:
А може и да говоря с една приятелка, която има вила на морето в Лозенец, и е любител на подобни подправки. Може да се навие да ги засади там и покрай нея и аз да се уреждам с тези екзотики.
И ригана го дават 7 зона.

Рали, може да го пробваме при мен s: Миналите две зими на село (бургаското) навън, при това в саксия, без никаква защита, успешно презимува градински чай.
darkbluelight

Мнениеот Алпина » 19 Авг 2016, 12:57

Салвията няма проблем и в София. Критският риган и чубрицата от Монемвасия са вече по-близо до Африка. За критския риган със сигурност знам, че в София няма да стане. За южните части на страната трябва да се експериментира. Много хубав е т.нар, гръцки риган (или бял риган), който отглеждаме. Той има много по-хубав и благороден аромат от местния, пасва и на италианската кухня - вместо босилек. Гръцкият риган вече може да се отглежда у нас. Но при Ралица просто е много студено за някои неща.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

ПредишнаСледваща

Назад към Флористични пътешествия по света