Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Слабо познати видове лук

Re: Слабо познати видове лук

Мнениеот donkata » 25 Май 2013, 09:20

Изображение
Този лук има мирис и вкус подобен на чесън и листата му са такива, но не прави стебло. Цветчетата му са бледо сини (не се вижда на снимката). Луковичките са издължени ок. 2 Х 0,5 см.

Какъв е?
Аватар
donkata

Градина в: Драгалевци

Мнениеот Алпина » 27 Май 2013, 18:10

Донката, местен или екзот е, спомняш ли си как се е появил при теб? Ще потърся да видя кой е? Рали, при мен поникна алтайският, подобен на батун лук. Слизунът не поникна и има още два, които ще сея навън направо. Тази година съм засяла толкова много обикновен арпаджик, че мога да карам на хляб и лук само цяла година. Затова и не бързах с луците, още не е късно, мисля, за директна сеитба навън.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот Delphinium » 27 Май 2013, 20:46

Алпина написа:Рали, при мен поникна алтайският, подобен на батун лук. Слизунът не поникна и има още два, които ще сея навън направо. Тази година съм засяла толкова много обикновен арпаджик, че мога да карам на хляб и лук само цяла година. Затова и не бързах с луците, още не е късно, мисля, за директна сеитба навън.

При мене поникна много бързо само истинския батун. Алтайския и другите екзотики ги няма никакви cr2
А са сяти преди поне месец. Всички са в саксии на балкона. Има място, и ще си ги поливам с надежда все някога да поникнат.
Аватар
Delphinium
Site Admin

Градина в: Трекляно

Мнениеот donkata » 30 Май 2013, 20:58

Въпросният "лук", за който питах преди две мнения се оказа ифейон (Ipheion uniflorum). sl: Явно не е за тази тема.
Аватар
donkata

Градина в: Драгалевци

Мнениеот пери » 03 Май 2014, 22:42

До оградата ни, към улицата, миналата година поникна чесън. Мъж ми предположи, че някой е пуснал скилидки в
изкопаната от ВиК яма. Тогава този отговор ми се стори задоволителен, но "с особено мнение", защото всъщност лукът беше поникнал между основата на оградата ни и края на тротоара . Понеже не можеше да се отскубне с корен, го подстригахме с ножица.
Лукът поникна и тази пролет. Възможно ли е това наистина де е презимувал обикновен чесън или е някакъв
диворастящ вид?

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
пери

Мнениеот Алпина » 04 Май 2014, 08:10

Прилича на обикновен, пери. Когато остане неизваден чесън, той без проблем презимува и на следващата година изниква, а даже и прави дъщерни луковици междувременно. Не знам колко години може да просъществува обикновен чесън със стригане и без вадене на луковицата, но ето ти възможност да провериш. wk:
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот пери » 04 Май 2014, 13:54

Да. Но сега ще го оставя да цъфне.
Ще видим какво ще се получи.
Аватар
пери

Мнениеот Вискяр Градинаров » 11 Май 2014, 15:40

Алпина написа:Не знам колко години може да просъществува обикновен чесън със стригане и без вадене на луковицата, но ето ти възможност да провериш. wk:

Докато дойде сляпото куче. wo:
За да не пръскаш, първо е нужно да се научиш да пръскаш!
Семена зеленчуци
Аватар
Вискяр Градинаров

Градина в: В полите на Вискяр планина

Мнениеот Алпина » 15 Яну 2015, 22:21

Allium ascalonicum - шалот, влашец, сръбски лук, влашки лук

Майка ми от години отглежда един лук, който нарича влашец. Главичките са дребни и продълговати. Размножава се само вегетативно, защото много рядко образува семена. Не се отглежда и предлага в промишлени количества, а се отглежда сравнително рядко в някои домакинства, които го ценят и си събират материал за възпроизводството му. Особеното при него е, че като се засади луковата главичка напролет, тя продуцира доста на брой нови лукови главички - дели се и отгоре излиза китка по-къси, но много нежни и вкусни зелени пера. Някъде до началото на лятото, ако не се извадят, детките наедряват и могат да се съхранят за посев през следващата година. Благодарение на всезнаещия Гугъл, разбрах, че това си е вид лук - Allium ascalonicum, наречен още шалот. Предполага се, че кръстоносците са го донесли от Палестина, тъй като името му идва от днешния палестински град Ашкелон.
Тази година и аз ще си отгледам малко от него и ще се опитам да запазя за семе. Засадих го по-рано от предписаното в оранжерия, като порасне малко - ще го снимам. Определено е много вкусен, малко по-трудно се чисти, защото новообразуваните скилидки са дребни и много - 10-20 броя.

Ето още информация за него: http://www.gradinata.bg/index.php?page= ... ant_id=887

Гледам, че в Стрелиция го предлагат във вид на семена: http://www.strelitzia-bg.com/product/12 ... bition-F1/
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Люксо » 20 Яну 2015, 16:35

По-миналата година в градината на родителите ми засадих купешки шалот и реколтата не беше никак лоша.
Алпина, много се интересувам от местния сорт покрай работата ми със Slow Food. В кой край го гледа майка ти и там ли са тези хора, които го гледат?
Люксо

ПредишнаСледваща

Назад към Зеленчуци