Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Kaкво е това растение?

Място за разпознаване на растения, на които не знаем имената

Re: Kaкво е това растение?

Мнениеот Алпина » 07 Фев 2013, 22:30

Меги, всъщност за плодчетата и на двете растения нищо не знам - ще проверя. Обикновено правя справки в този сайт:
Ето за каперса: http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?Lat ... is+spinosa, не пише да е отровен.
Марзденията е билка, но е токсична.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот secret_rose » 07 Фев 2013, 23:26

Да, и аз се разтърсих из руските сайтове, като им знам имената сега е по-лесно. Има още едно растение, което тогава снимах, ще донеса и него, или ще щракна наново, че не откривам снимка. Тази непозната за мен растителност все ми се струва, че крие опастности, но с твоя помощ почти всичко наоколо открих вече, благодаря f:
secret_rose

Градина в: Турция

Мнениеот Delphinium » 07 Фев 2013, 23:53

Алпина написа:Меги, първото растение е бодлив каперс (Capparis spinosa) - типично средиземноморско растение.

Я, каква скъпа вкусотия растяла като бурен на юг от нас! Ето какво намерих като повече информация за тази екзотика за нас:
Каперси - От камънака към чинията
Аватар
Delphinium
Администратор

Градина в: Трекляно

Мнениеот Алпина » 08 Фев 2013, 13:38

Имам два многострадални каперсника, отгледани от семе, безбодилести при това. Тази година ще им посветя повече време и евентуално ще размножа с резници. Четох, че може да се гледа във висящи кошници. Дано го докарам и до цвят, но щом и листата са използваеми - определено си струва.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот venchelist » 08 Фев 2013, 21:40

Казах ви, че ще ви тормозя с глупави въпроси :) Та - какво е това дърво (листенцата са от шушулка, а семенцата бяха вътре) и второ - мога ли да си ги засея тия семенца и да го чакам да тръгне? :)

Изображение
Аватар
venchelist

Мнениеот Стефан » 08 Фев 2013, 21:54

Това е китайски мехурник - (Koelreuteria paniculata). Никне лесно. Засей сега семената в саксийка и я остави навън на студено. През март ще поникне. Не е глупав въпроса.
Аватар
Стефан

Мнениеот venchelist » 08 Фев 2013, 22:13

Мерси! Преди 1-2 години бях пробвал, но тогава ги мушнах есента и нищо не дочаках. Утре ще пробвам с тези четири семенца, дано поникнат наистина :)
Аватар
venchelist

Мнениеот secret_rose » 09 Фев 2013, 13:07

На снимката е растение от рода на шам фастъковите, вирее почти навсякъде из Турция и от плодовете се приготвя подправката "сумак". Тук наричат и растението сумак, а аз търся латинското му наименование. Лечебно е също така:

Изображение
secret_rose

Мнениеот Алпина » 09 Фев 2013, 14:21

Латинското име на това средиземноморско растение е Rhus coriaria - в България не може да се отглежда, защото е топлолюбиво. У нас, под името вълнист шмак, се отглежда едно подобно растение Rhus typhina - за съжаление само декоративно, но не и кулинарно. И двете са близко родствени с местната смрадлика - Rhus cotinus (Cotinus coggygria). От същото семейство (Anacardiaceae), освен шам фъстъка, са кашуто, мангото и много други.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот secret_rose » 09 Фев 2013, 14:32

Благодаря!
secret_rose

ПредишнаСледваща

Назад към Какво е това растение?