Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Kaкво е това растение?

Място за разпознаване на растения, на които не знаем имената

Re: Kaкво е това растение?

Мнениеот secret_rose » 21 Фев 2013, 14:03

Искре, дали можеш да ми помогнеш за още едно растение... Вирее из горите край Анталия:

Изображение
Подозирам, че съм го срещала и насам, но не съм сигурна и нямам друга снимка.
secret_rose

Градина в: Турция

Мнениеот Алпина » 21 Фев 2013, 15:12

Meги, снимала си едно уникално растение - Mandragora. Това е мандрагората, която вирее по Средиземноморието и се нарича Mandragora automnalis. А онази вещерската, за която става дума и в книгите за Хари Потър, е Mandragora оfficinarum - тя е азиатски вид, струва ми се. От сем. Solanaceae са, силен халюциноген, магическо растение. Споменават се и в Библията, в "Ромео и Жулиета" на Шекспир. Много внимавай с тях. :mrgreen:
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот secret_rose » 21 Фев 2013, 16:20

Аа, растението което пищи, когато го изтръгват от земята :))
Наоколо наистина има мандрагора, а тази прелест синя не знаех, че е такова... не съм виждала нацъфтяла... Благодаря f:
Снимката е на приятел, но и аз съм го снимала също.
Тази магическата се намира около мен, но има безброй страхове около нея наистина и не съм я докосвала изобщо..
secret_rose

Мнениеот Алпина » 21 Фев 2013, 17:58

Всъщност май няма два вида мандрагора, а става дума за имена - синоними на едно и също растение tk: Би трябвало да прави зелени плодчета като малки доматчета, като плодовете, които картофите понякога образуват, напр. Минавало ми е през ума да си поръчам семена, но цената им е твърде възпираща и реших, че за едното любопитство не си струва. Не знам дали не се среща и в южните части на Бг tk: Някъде по руски сайтове съм чела, че при опит да бъде изтръгнато растението, излъчва някакви електромагнитни импулси, които могат да спрат биенето на сърцето, Доколко е вярно това не знам. Легендите твърдят, че са използвали кучета да вадят корените.... и кучетата умирали. Има много легенди, коя от коя по страховити, свързани с това растение :twisted:
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот secret_rose » 21 Фев 2013, 21:48

Интересно е, да... мистично дори. Тук ползват диви прасета за целта, насочват ги към растенията и ако стане. Предимно из горите, в ловните зони, но съм виждала растение, за което са казвали, че в стари времена са връзвали корените му с връв която пък теглело куче... И приличаше на спанак с по-тъмни листа. Говори се, че плодчетата му ухаят приятно. Навсякъде по Средиземноморието може да се открие, а преди години имаше предложение да се отглежда култивирано заради лечебните му свойства - буквално спасява живот, лекува холестерол, простата и възвръща силата на целия метаболизъм... но е опасно когато се вади от природата. В същото време в Турция масово се ползва друго растение, което притежава същите свойства и има същия корен:
Изображение
Изображение
За съжаление за него също не знам много, на турски го наричат Ginseng, и особено червеният такъв е лечебен. Мисля, че става дума именно за втори вид мандрагора, но може и да греша... От него правят хапове и кремове и всичко се ползва масово.

п.п. Горната снимка с цвета не ми вдъхва особено доверие, сякаш е пипната малко, и предвид, че е от сайт, който рекламира съответните продукти, представяни за мандрагорови... поставям и друг линк на второто растение:
http://isearch.avg.com/images?s=sideNav ... 0ba17&cid={efb862ec-7779-42d4-b7d1-6588f81593db}&v=14.0.0.14&ds=AVG&d=30.01.2013+18%3a46%3a17&pr=fr&snd=hp&pid=avg
А мандрагората наричат Адамова билка...
secret_rose

Мнениеот Алпина » 21 Фев 2013, 22:06

Tова е женшен - Panax ginseng. Но той е азиатско растение, култивира ли се в Турция или просто се използва? За използването му - популярен е в цял свят като билка, вкл. и у нас се намира по билковите аптеки. Друго растение е, различно от мандрагората, от друго семейство - Araliaceae.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот secret_rose » 21 Фев 2013, 22:08

Култивира се, да... Аз точно него мислех за мандрагора, и навярно не само аз...
Благодаря f:
Ще внимавам като срещна пак онова магическо чудо ko:
secret_rose

Мнениеот Murof » 09 Мар 2013, 22:28

Здравейте, бих искал да попитам как се казва това растение... tk:
Изображение
На горната снимка се виждат и прецъфтелите цветоноси, от тях взех семките. и това се пръкна от тях:)
Изображение
Последна промяна Murof на 05 Апр 2013, 15:23, променена общо 3 пъти
Аватар
Murof

Мнениеот Delphinium » 10 Мар 2013, 08:49

Murof написа:Здравейте, бих искал да попитам как се казва това растение... tk:
Изображение
На горната снимка се виждат и прецъфтелите цветоноси, от тях взех семките. и това се пръкна от тях:)
Изображение
Изображение
В тези линкове са снимки на растението , за съжаление не мога да кача снимките тук защото размера им е по голям...снимките са правени с обикновен фотоапарат и нормална резолюция!

Как пък да не може да се покажат снимките? Ето ги, но просто трябва да се използва тага Img, в който да са затворени линковете на снимките - така автоматично се намаляват.
Ето в тази тема подробно е описано кое как става. За снимките конкретно е т. 3 от темата.
Аватар
Delphinium
Администратор

Градина в: Трекляно

Мнениеот Алпина » 10 Мар 2013, 09:14

Муров, трудно ми е на базата на тия снимки да определя какво е. Явно не е снимано в България. Напомня ми на нещо, което на няколко пъти се опитвам да завъдя безуспешно - Crambe cordifolia. Но не съм сигурна. Крамбето, по мои спомени имаше едрички семена, малко като на аспарагуса, така и не ми поникна. Ако е то - е добре. Аз поне го харесвам.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

ПредишнаСледваща

Назад към Какво е това растение?