Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Явор/клен

Явор/клен

Мнениеот venchelist » 04 Юли 2014, 19:13

Отварям отделна тема за явор, защото имам един конкретен въпрос.

Миналата пролет засадих около блока няколко фиданки, но лятото беше сухо и мислех, че само една е оцеляла. Днес видях, че в треволяка е прокарала още една. Оказа се обаче, че е пуснала много издънки (!?!). Мисля, че когато са косили тревата, са отрязали и стеблото на дръвчето и то е почнало да пуска издънки.

Въпросът ми е какво да ги правя сега. Да ги оставя ли така да растат или да ги почистя и да оставя най-силната? И мога ли да пресадя другите, за да не се хабят все пак. И трябва ли да чакам да следващата пролет, за да го направя.

Изобщо - дайте ми напътствия :)
Аватар
venchelist

Re: Явор/клен

Мнениеот didak » 06 Юли 2014, 20:49

Най-вероятно тревата е косена с тример, кордата се увива около стъблото и отрязва кората. Така "преносната система" е прекъсната и всичко нагоре изсъхва. Ако не сложиш три колчета около стеблото, най-вероятно всеки път сценарият ще се повтаря.
didak

Градина в: Разград

Мнениеот Алпина » 07 Юли 2014, 07:28

Oстави един водещ летораст и другите изрежи. Направи го сега, за да може оставеният летораст да даде максимален прираст до есента. Издънките не могат да се отделят от майчиното растение с хубав корен - даже едва ли имат собствени корени, няма да се прихванат, няма смисъл от това упражнение.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот venchelist » 07 Юли 2014, 09:04

Мерси! Колчета вече сложих, сега оставя да избера кое ще живее и кои ще изрежа. Другото дръвче, на което бях вързал колче в самото начало, е вече метър и половина високо :)
Аватар
venchelist

Назад към Широколистни дървета и храсти