Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Неизвестно дърво?

Неизвестно дърво?

Мнениеот tonkostz » 03 Фев 2020, 21:58

Здравейте
Бих искал да си засадя такова дърво в двора, но не знам какво е.

https://dox.abv.bg/download?id=21fd70160a#
tonkostz

Re: Неизвестно дърво?

Мнениеот Стефан » 05 Фев 2020, 20:41

Дайте повече информация. Къде е снимано? С две думи, това е бор. Най-вероятно средиземноморски вид. Може би Pinus brutia. За всички средиземноморски борове, шансовете им за оцеляване при българския климат са малки. Какъв ефект търсите с това дърво? Черен бор няма ли да ви свърши същата работа?
Аватар
Стефан

Мнениеот tonkostz » 05 Фев 2020, 23:49

Дървото се намира в Стара Загора в новият парк Артилерийски близо до най-западния вход. Виждал съм и на сруги места около града. Ефект не търся, но просто ми харесва дървото и ми се иска и аз да си имам такова в двора, но като не зная как се казва не мога да го купя. Питал съм в расадник и им показах снимката, но не знаят и те какво е. Ако има шишарки в определен период от годината, дали ако взема ще поникне?
tonkostz

Мнениеот getzbg » 06 Фев 2020, 17:15

вземи си пиния, по-хубава е от това.
getzbg

Градина в: планината

Мнениеот Стефан » 06 Фев 2020, 19:59

Ако си съберете шишарки, има голям шанс да си отгледате такова дръвче. Трябва да почнете да проверявате от м. август. Някои борове тогава си отварят шишарките. Черният бор - през февруари. Шишарките се поставят на сухо и топло място и те се отварят сами. В една шишарка може да има около 80 семена. При боровете шишарките узряват за 2 или 3 години, но узрелите шишарки се различават доста от неузрелите, така, че мисля няма да сбъркате.
Аватар
Стефан

Назад към Иглолистни дървета и храсти