Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Кипариса ми съхне ???

Кипариса ми съхне ???

Мнениеот VOVIN_EXTOL » 23 Май 2016, 12:53

Здравейте!
От около 3 месеца единия ми кипарис започна да съхне неравномерно. Но сега стана доста интензивно. Има от долу сухи клони , както и нагоре в короната. Дървото е на 38 години, повече от 10м. и досега не е имало проблеми. Не се виждат никакви мъхове, буболечки, бръмбари или нещо по кората. Просто не виждам причина ( или незнам какво да гледам ). Моля ако знаете да помогнете със съвет
VOVIN_EXTOL

Re: Кипариса ми съхне ???

Мнениеот Алпина » 23 Май 2016, 13:10

А можете ли да приложите снимка - за предпочитане в близък и по-далечен план, за да уточним вида на растението? И да се види как точно съхне. Принципно това не е достатъчно за диагностика на заболяване, но за предположение може и да е достатъчно.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот VOVIN_EXTOL » 23 Май 2016, 14:43

Ще приложа. Само да седна на компютъра, че пробвах вече през gsm и не стана
VOVIN_EXTOL

Мнениеот Стефан » 24 Май 2016, 20:33

Кипарисът всъщност се оказа гигантска туя. Има някаква гъбна болест по гигантската туя и по източната туя. Западната туя като че ли е по-устойчива на тази гъба. Та тази гъба се развива в проводящите съдове на дървото, като на места ги запушва. Така клонката със запушени проводящи съдове умира. В основата на изсъхващата клонка се образува едно удебеляване на клонката. Не знам с какво може да се води борба. На първо време - изрязване на всички изсъхнали клонки до здраво и изгаряне. Забий в ствола медни пирони. Също не знам дали ще помогне , но пробвай. Медта е враг N1 на гъбите. Можеш и да потърсиш по-добри специалисти по фитопатология. Дано те знаят нещо повече.
Аватар
Стефан

Мнениеот VOVIN_EXTOL » 24 Май 2016, 22:27

А как да ги забивам тези пирони? Около съхнещите клони? Или произволно в ниската част на ствола?
VOVIN_EXTOL

Мнениеот Стефан » 25 Май 2016, 21:22

Ами аз си го представям така: правиш един или няколко щифта от дебела медна тел, дълги 3, 4 или 5 см, заостряш ги от единия край и ги забиваш в ствола. Ако не могат да се забият, предварително пробиваш с бормашина дупчица Ф3 -4 мм и след това ги набиваш в готоватат дупчица. Може би трябва да стане в близост до засегнатите клони.
Аватар
Стефан

Мнениеот VOVIN_EXTOL » 26 Май 2016, 09:42

Аз проверих - продават се медни пирони. Направо ще взема 100-на грама и ще го обкова стабилно. Ще направя опит да се свържа с ОП 'Градини и Паркове' за съвет, че наблюдавам и други подобни дръвчета из града имат същия проблем. Благодаря за инфармацията и помоща
VOVIN_EXTOL

Назад към Иглолистни дървета и храсти