Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Сибирски кедър - Pinus sibirica

Re: Сибирски кедър - Pinus sibirica

Мнениеот Стефан » 21 Юни 2018, 19:30

Накратко... нямахме успех и ние. Поникнаха ни само две борчета и след няколко седмици умряха.
Аватар
Стефан

Мнениеот Алпина » 21 Юни 2018, 20:37

Стефан написа:Накратко... нямахме успех и ние. Поникнаха ни само две борчета и след няколко седмици умряха.

Тук Стефан е в грешка. Той се е объркал с едни наистина стари семена, които бяхме забутали (пери, семената които ти ни даде имам предвид) и с които нямахме успех. Семената, които вие ни дадохте са в хладилника. Бяхме много заети пролетта и често отсъствахме и така останаха незасяти. Смятам тези дни да ги сложа за стратификация в хладилника, в края на есента да ги оставя навън и евентуално в средата или края на зимата да ги внесем в отопляема оранжерия. Имаме в момента прекрасни поници от корейски бор (той е относително близък до сибирския), сяти в ранната пролет н т.г.. Смятам, че и с вашите семена може да имаме успех. Т.е. не съм загубила надежда.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот dobriud » 19 Сеп 2018, 00:27

Привет на всички! Преди време си купих два броя фиданки от сибирски кедър. Засадих ги в двора и вървяха добре. Но ми се наложи да вляза в болница за по - дълго време и един приятел, косейки двора, ги онищожил. Сега си търся други. Бих се радвал на всякаква информация и съдействие.
dobriud

Мнениеот Алпина » 19 Сеп 2018, 08:53

Не знам дали някъде го има у нас. Предишният откъде си го бяхте взели? Аз имам едни семена, които се надявам да кълнят пролетта, но дори да поникнат успешно, малки фиданки ще имам чак пролетта на 2020 год. Надявам се следващата година да имаме ограничено количество корейски бор (Pinus koraiensis). Подобен е на сибирския кедров бор и семената му също са ядливи. Предполагам и е по-лесен за отглеждане.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот dobriud » 19 Сеп 2018, 09:25

Растенията взех от разсадник "Зелена пролет" през 2010 или 2011 година. Двора е голям и насадих много иглолистни растения. Обожавам аромата им. Бих платил "на зелено" две или три растения, дори да са готови 2020 година. Бихте ли ми казали как мога да се свържа с вас?
dobriud

Мнениеот Алпина » 19 Сеп 2018, 17:31

Ами, ние продължаваме да сме разсадник 'Зелена пролет'. Но плащане на зелено не мога да приема. Нека да отгледаме нещо, пък тогава. Ако поникнат успешно семената следващата пролет, ще пиша тук.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот dobriud » 19 Сеп 2018, 22:41

Да,още в самото начало разбрах, че форума е ваш,както и разсадника. От разсадника съм много доволен и за това се включих във форума. Ще се радвам да си купя от вас както сибирски кедър, дай боже така и корейски бор.
dobriud

Мнениеот lina » 14 Ное 2018, 07:57

Къткам в градината си Корейски бор и еврепейски. Доста четох за кедъровите борчета. Ако искате при живе да хапнете от плодчетата на сибирсите кедъри, трябва да направите присадка от плодоносящ кедър , от долните клонки. След 7 или 8 година ще даде реколта, така казват тези, които от доста време се занимават с кедърчета. Понеже в България , май, няма плодоносящи кедърчета, то тази задача е много трудна, освен някой да не донесе през зимата клонките от стар кедър отнякъде, а на ранната пролет да прави присадка.Клонките се съхраняват в хладно място. Успех!
"... можем да пораснем с дървета и да ги видим, как се променят с нас. Тъй като те ни надживяват, те могат да ни свържат с бъдещето ... ” - Бернд Хайнрих
lina

Мнениеот Алпина » 14 Ное 2018, 17:10

Сибирският кедров бор е голяма екзотика извън Русия. Не само за България, а и за Европа изобщо. Възможно е някъде да има вече плодоносещи екземпляри, въпреки, че аз не съм чувала. Засега ми се струва по-скоро технически неосъществимо облагородяването на младо с възрастно плодоносещо растение.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот lina » 16 Ное 2018, 20:19

Алпина написа:Сибирският кедров бор е голяма екзотика извън Русия. Не само за България, а и за Европа изобщо. Възможно е някъде да има вече плодоносещи екземпляри, въпреки, че аз не съм чувала. Засега ми се струва по-скоро технически неосъществимо облагородяването на младо с възрастно плодоносещо растение.

Видях, че в Полша продават сибирски кедърчета, явно отдавна се занимават с това.
http://www.e-katalogroslin.pl/plants/46 ... nus-cembra
https://www.drzewa.com.pl/91-sosna-limba
Аз в същност ще опитам тази пролет на обикновен бор да присадя от един бор с дълги игли, но не знам какъв е, просто харесах иглите му, видях в една градинка до блока..Но ако да имах клонки от сибирски кедър, то на същият бор бих опитала и от него да присадя. Никога не късно да се уча..Нали? s:
"... можем да пораснем с дървета и да ги видим, как се променят с нас. Тъй като те ни надживяват, те могат да ни свържат с бъдещето ... ” - Бернд Хайнрих
lina

ПредишнаСледваща

Назад към Иглолистни дървета и храсти