Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Проблем със сребрист смърч след градушка

Проблем със сребрист смърч след градушка

Мнениеот donimv » 20 Авг 2014, 17:03

След две градушки, които паднаха в Елхово, игличките на сребристият ми смърч рязко и от веднъж покафеняха и започнаха масово да опадват. Наторих с тор на гранули срещу покафеняване на иглите, но това не оказа никакво влияние. Посъветвайте ме какво да правя. Качвам и снимкиhttps://www.facebook.com/doni.mv/media_set?set=a.4577828341828.1073741828.1775486366&type=3&uploaded=9
donimv

Градина в: Elhovo

Re: Проблем със сребрист смърч след градушка

Мнениеот Алпина » 20 Авг 2014, 21:33

Снимките са недостъпни.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот donimv » 22 Авг 2014, 15:15

Качвам още снимки Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Видях в този сайт съвет, че трябва да напръскам с бордолезов разтвор, направих такъв и напръсках вчера, но днес още повече клони и иглички са изсъхнали.
donimv

Мнениеот Алпина » 23 Авг 2014, 04:30

Това, което виждам, не е никак обнадеждаващо. Дръвчето може би е преболедувало гъбна болест - изсипване на иглиците. Тази година много смърчове страдаха от нея. Не толкова от градушката, а и от доста влажното време през пролетта и лятото. При него смърча "хвърля" голяма част или всички иглици, може доста да се оголи. В много случаи, обаче, успява да се възстанови, като се облиства от новия прираст следващата година и за няколко години преодолява заболяването и възстановява външния си вид. Но това, което виждам на снимката е, че липсват връхните растежни пъпки на почти всички клонки - явно градушката ги е пречупила. Дръвчето е съвсем обезлистено и изтощено и може би няма да успее да заложи заместващи нови растежни пъпки. Поради това вероятно е обречено. Пръскането е закъсняло, а може би дори и то не е било в състояние да предотврати болеста. Ние имахме няколко такива заболели на разсадника смърча, които си хвърлиха иглиците. Но при нас поне градушка не е падала. Ще погледна какво се случва с тях.
Имам и второ предположение. Кога е саден смърча, впрочем? Защото при изсипването иглиците покафеняват и падат. А на твоето още си стоят. Възможно ли е просто да не се прихванало. Иглолистните загиват не толкова бързо и видимо, като останалите дървета. Тъй като лятото беше хладно и влажно, е възможно това да е "консервирало" дръвчето и да не са били видими първите признаци на загиване. А с настъпване на горещините, неприхваналото се дръвче доста бързо вече деградира и загива.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот donimv » 23 Авг 2014, 21:41

Дръвчето е садено през м. януари 2013 г. и миналата година даде разкошен прираст качвам снимка от миналата година. Предполагам че наистина е някаква гъбна болест, защото тази година не ми даде никакъв прираст и всички пъпки изсъхнаха преди въобще да дадат прираст. На 2 метра от смърча/ холандски от Баумакса/ имам ела нашенска от гората донесена на нея и няма нищо ще кача и снимка на нея. даде страхотен прираст и продължава да дава.Това е смърча миналото лято.
Изображение
Това е елата миналото лято сега е още по голяма. И двете дръвчета са садене по едно и също време.
Изображение
donimv

Мнениеот Алпина » 24 Авг 2014, 05:11

Жалко за хубавото дръвче. Зимата, когато тя е суха и топла като последната, иглолистните растения също трябва да се поливат, защото те изпаряват непрекъснато. Това е особено важно за по-младите и новозасадени растения, които имат плитък и не особено развит корен. Но в този случай наистина вероятно се касае за гъбно заболяване.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот donimv » 24 Авг 2014, 19:02

Благодаря все пак за съветите. Ще продължа да поливам и пръскам с бордолезов разтвор, слагам и тор от калифорнийски червей през три седмици. И ще се надявам все пак да оживее. Миналата година една коза ми изяде туята, но по съвета на Стефан във форума на Жив дом, продължих да поливам и сега имам разкошно дърво високо метър, а бяха останали само голи пръчки.Орязах и всички болни клони на смърча, оставих само сочните , жалка картинка е, но природата е велико чудо, осланям се на нея. В краен случай ще засадя друг другата пролет. Мерси. f:
donimv

Мнениеот lina » 24 Ное 2018, 10:36

Прочетох в статите на български, че сребърен бор( Pinus ), и сребрист смърч(Picea)~ е едно и също..Доста се учудих, защото на латиница е различно. Те са от едно семейство борови, но не едно и също: http://www.floranimal.ru/families/5546.html

Купих сребърен бор, с етикет Pinus Pinea Silver Crest , доста четох от другите страни отзиви за него.
Алпина, кажи своята дума за това и, ако трябва, отвори тема за ср.борчета, ако сметнаш, че заслужава отделна тема. Мога да кажа , което нарових в интернет за ср.бор Pinus Pinea. Ако за някого е интересно, мога да напиша..
"... можем да пораснем с дървета и да ги видим, как се променят с нас. Тъй като те ни надживяват, те могат да ни свържат с бъдещето ... ” - Бернд Хайнрих
lina

Мнениеот Стефан » 25 Ное 2018, 00:35

Сребърен бор няма. Има само сребрист смърч и сребристи ели каквито всъщност са конколорката (Abies concolor) и някои сортове на корейската ела (Abies coraeana). Народецът български по принцип дели иглолистните растения на "борчета" и "кипарисчета". Понякога някой разделя и трета категория - "елхички". С понятието "сребърен бор" са искали да кажат сребрист смърч, но не са им достигнали познанията.
За пинията не е характерно да бъде сребриста, така, че нямай големи очаквания. Не знам къде ти е градината. В България пинията оцелява само по Черноморието и в по-южните райони- Сандански. В останалите райони може и да преживее някоя зима, но рано или късно ще измръзне.
Аватар
Стефан

Мнениеот lina » 25 Ное 2018, 20:48

Стефан написа:Сребърен бор няма. Има само сребрист смърч и сребристи ели каквито всъщност са конколорката (Abies concolor) и някои сортове на корейската ела (Abies coraeana). Народецът български по принцип дели иглолистните растения на "борчета" и "кипарисчета". Понякога някой разделя и трета категория - "елхички". С понятието "сребърен бор" са искали да кажат сребрист смърч, но не са им достигнали познанията.
За пинията не е характерно да бъде сребриста, така, че нямай големи очаквания. Не знам къде ти е градината. В България пинията оцелява само по Черноморието и в по-южните райони- Сандански. В останалите райони може и да преживее някоя зима, но рано или късно ще измръзне.

Pinus Pinea Silver Crest Пишат, че оцелява до -17 градуса зона 7 b Аз съм в тази зона, питах съседите си, които живеят постоянно до колко през зима пада температурата? Те казаха че до -12 ,-14..Но аз оставих пинея в къщи да стои, поне три години ще я калявам на балкона..
"... можем да пораснем с дървета и да ги видим, как се променят с нас. Тъй като те ни надживяват, те могат да ни свържат с бъдещето ... ” - Бернд Хайнрих
lina

Следваща

Назад към Иглолистни дървета и храсти