Верониките са богат род от сем. Scrophulariaceae (Живеничеви). С над 300 представители в рода, главно в Южна Европа и Азия. Европейските и азиатските представители са предимно тревисти растения. Между тях има банални градински плевели, но също така и лечебни растения, както и много декоративни видове, които отдавна се култивират в градините. Предмет са и на селекция.
Но няма смисъл да говоря за верониките по принцип. Само ще спомена, че в България се срещат 48 вида - сериозно разнообразие, 1/6 от верниките по света! Между естествено разпространените у нас също има много декоративни видове. Тук обаче смятам да пиша само за верониките в разсадник Зелена пролет. Тези, които отглеждаме от години и които можете да намерите при нас.
Veronica teucrium Royal Blue (Veronica austriaca ssp.teucrium).
Така нареченото подъбичелистно великденче - местен вид. Това е първата вероника, която започнахме да отглеждаме, да речем преди 25 години . Наистина кралско синьо - магнетичен цвят. Цъфтежът и е относително кратък, пролетен (през май), но пък ефектен. Понякога туфата може да поляга - особено след обилен дъжд, височина 30-40 см.
Veronica prostrata - полегнало великденче.
Също местен вид, който отглеждаме от много години. Първо си внесохме семена, после установихме че се среща по синурите в Лудогорието. Сухоустойчива, дълговечна, слънцелюбива, подходяща за алпинеуми и ниски бордюри.
Veronica spicata - класовидно великденче.
Тази вероника, като ботанически вид, ни донесоха също преди доста години от царската резиденция в Кричим. От тогава си я отглеждаме. Растение високо 50-60 см, с изправен и строен хабитус. В по-ново време има създадени и много нейни сортове.
После падна Желязната завеса, почнаха да се превеждат книжки, появи се чичко Гугъл - и светът на верониките стана необятен и достъпен Така се обогатихме с нови сортове на Veronica spicata - култивари. Освен че са красиви и много продължително цъфтящи, на практика цяло лято, тези точно са малко по-влаголюбиви от предишните.
Veronica spicata Blue
Veronica spicata Pink
Veronica spicata White
Тези вероники са медоносни и пеперудени растения - ето и доказателство:
Veronica spicata "Nana" (Blue Carpet).
Tοва е една от любимите ми вероники - ниска, компактна, наситено лилавосиня. Може да се ползва в алпинеуми, бордюри, като почвопокривна. Сухоустойчива и непретенциозна.
Veronica gentianoides - тинтявова вероника
Висока 50-60 см, с гладки листа, доста едри бледосини до почти бели цветове, събрани в класове. Малко по-необичайно изглеждаща вероника, но също много ефектна.
Veronica longifolia Rosea - дълголистна верника, розовоцъфтяща.
Висока около 80 см, с цъфтеж през юни, строен и компактен хабитус.
Veronica virginica (Veronicastrum virginicum) - виргинска вероника.
Един по-необичайно изглеждащ и родствен с верониките вид - с прешленовидно разположени листа и разклонени съцветия. Сухоустойчив, най-високият представител на верониките ни. Подходящ е за пейзажни композиции с други перенни, както и с високи треви. Декоративен и есента - във фаза пожълтяване и семеносене.
Veronica x cantiana 'Kentish Pink' (Parahebe Kenty Pink)
Пълзяща, вечнозелена бързо разрастваща се вероника, използвана най-често като ниско и плътно почвопокривно растение. Цъфти с невисоки класчета с дребни розови цветове. Непретенциозна.