Род Тинтява, сем. Тинтявови (Gentianaceae) само у нас наброява 11 диворастящи вида - всички без изключение декоративни растения, виреещи в нашите планини. Някои от тях са лечебни растения, половината са включени в Червената книга. По света те са 400 вида - едногодишни и многогодишни, растения на умерения или тропически климат.
Ето малко снимки на красивите български тинтяви:
Gentiana acaulis (сн.Р.Върбанов) Защитен вид.
Gentiana asclepiadea (сн.Р.Върбанов)
Gentiana cruciata (сн.Р.Върбанов)
Gentiana lutea (сн.Р.Върбанов) Защитен вид.
Gentiana punctata (сн.Р.Върбанов) Защитен вид.
Gentiana pyrenaica (сн.Р.Върбанов)
Gentiana verna (сн.Р.Върбанов)
Битува схващането, че тинтявите са капризни и трудни за гледане растения. И това в някаква степен сигурно е вярно, като се има предвид, че тези на умерения климат са най-вече планински растения, а често и такива, със специфични изисквания към почвената киселинност.
В декоративното градинарство ги делят най-често на пролетно-, лятно- и есенноцъфтящи. Няма да се правя на спец по тинтявите, само ще ви представя две, които отглеждаме в нашия разсадник от близо 10 години и които са доказано непретенциозни. Не гният в саксиите, понасят летните жеги и сухия въздух, нямат претенции към почвеното рН, а на всичко отгоре са и дълговечни в култура. И двата вида са лятноцъфтящи.
Даурска тинтява (Gentiana dahurica)
Тази тинтява има доста широк ареал - от Мала Азия до Китай и Монголия. Може да расте дори на бедна и суха почва. Ако тинтявите са ви слабост, тази спокойно може да ви е първата тинтява. Толкова е безпроблемна и дълговечна, че няма да ви разочарова. Висока е около 40 см, прави добре оформена и разклонена туфа. Цъфти през юни-юли, сравнително продължително. Има лъскави срещуположни листа. Ето малко снимки от тази година:
Кавказка тинтява (Gentiana septemfida var.lagodechiana)
Тази тинтява е по-ниска, с малко по-късен цъфтеж, който може да продължи до есента. Подходяща е за алпинеуми. Цветовете й са доста по-едри, в сравнение с даурската. Видът произхожда от Кавказ, а вариететът - lagodechiana - от Грузия. Макар и по-дребно растение, тя също е непретенциозна, но трябва да се засади далеч от по-агресивни растения, които могат да я погълнат. Обича слънце до полусянка и поливане от време на време през лятото. Издържа и засушаване. Отглеждаме една кавказка тинтява от доста години на южен и доста припечен склон на алпинеума. Освен това един котонеастър почти я погълна. Въпреки това, тя извиси стъбълца над котонеастъра и дори и през октомври имаше цвят. С което не ви съветвам да я тормозите. Смятам, че леко засенчване или избиране на склон с не толкова силно слънчево греене определено ще и осигури повече комфорт и ще имате по-красиво и дълговечно растение.
Gentiana septemfida var. lagodechiana на алпинеума.
И двата вида тинтяви са налични в момента в разсадника.