Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Kirengeshoma palmata - киренгешома

Kirengeshoma palmata - киренгешома

Мнениеот Алпина » 16 Фев 2014, 21:15

Киренгешомата доскоро беше непознато растение за мен дори като име. Тъй като сенколюбивите цветя са ми слабост, ровейки се за подобни растения в нета, попаднах на нея. После си купих семена, които две седмици след посева вече никнат. И които аз се надявам да отгледам до растения.
Kirengeshoma palmata е от семейството на хортензиите - Hydrangeaceae. Висока е до 1м (а с годините и при подходящи условия може да стане и по-висока), листата са подобни на дъбоволистната хортензия, цветовете са маслено жълти, събрани в рехави съцветия на дълги дръжки. Отгледана от семе започва да цъфти на 3-4 година. Произхожда от Япония. Много сходна като екология с хортензиите. Вирее заедно с папратите - в прохладни и свежи месторастения, в сянката на широколистни гори. Леко киселите почви са за предпочитане. Няма проблеми със зимния студ и очевидно у нас ще се чувства по-добре в планински условия. Дали отглеждането и ще е възможно в Софийското поле с неговите горещи лета, ми предстои да разбера. Надявам се, защото киренгешомата е атрактивна, с големи дланевидно нарязани листа, изящни съцветия и прави едни красиви гъсти зелени масиви в сенчестите градини. А в сенчестите градини изборът на растения винаги е стеснен, пазарът на такива растения у нас - още повече. Екзотична и изящна на вид, киренгешомата е прекрасна компания за хости, папрати, хортензии, роджерсия и други сенколюбиви растения. Добре би се чувствала край водоем, особено сенчест такъв, защото той ще и осигури по-влажен въздух. Ето няколко снимки от нета:

Изображение
Изображение
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Re: Kirengeshoma palmata - киренгешома

Мнениеот Delphinium » 17 Фев 2014, 11:29

От сега да знаеш - да ми запазиш 2-3 саксийки от нея, като стане за разсаждане.
Много е елегантна, а при мене сянка и студ - колкото искаш. Пък и въздушна влажност.
Аватар
Delphinium
Администратор

Градина в: Трекляно

Мнениеот Алпина » 17 Фев 2014, 11:55

И аз си мислех, че киренгешомата е тъкмо за тебе Рали, както и Ligularia przewalskii досега при теб най-успешно се е развивала. s:
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот nadin » 18 Фев 2014, 21:55

И за мен една да знаеш. Аз отдавна съм и хвърлила око но все не стигам до нея. Сега на теб ще разчитам. wk:
nadin

Мнениеот Алпина » 19 Фев 2014, 20:09

Непременно, стискайте палци да я отчувам, в момента е във фаза котиледони. s:
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Алпина » 27 Авг 2014, 17:35

Писала съм по-горе, че киренгешомата започва да цъфти на 3-4 годишна възраст. Това прочетох за нея. Да, ама не :mrgreen: Моите киренгешоми, отгледани от семе, засято февруари 2014 година са напъпили. До седмица ще имат цвят. Дори не са торени. Откак ги пикирах, просто ги забравих в оранжерията, където стоят на сянка. Междувременно доста пораснаха. Може би има почва у нас този интересен представител на семейството на хортензиите от далечна Япония. Досега само nadin се престраши да си вземе киренгешома от разсадника. Надявам се да пише какво се случва с нейната. А Ангелина просто съм пропуснала да я зарибя с това цвете, като знам каква хидрангеофилия я тресе. Да не говорим, че в усойните княжевски дворчета на Витошката яка, киренгешомата може би ще открие своя втора "родина".

Ето една нескопосана снимка на моите киренгешоми, пъпките се виждат:

Изображение
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Delphinium » 27 Авг 2014, 20:01

Да, само Надин се е престрашила, защото аз съвсем съм забравила какво искам от разсадника...
Като одъртявам и вече не помня, така се получава.
Явно към края на септември ще идвам, защото вече станаха няколко неща, които съм си набелязала.
Аватар
Delphinium
Администратор

Градина в: Трекляно

Мнениеот nadin » 31 Авг 2014, 21:39

Мойта я засадих на почти пълна сянка. Бавно се развива, но изглежда добре. Със сигурност няма да цъфне тази година, но аз и не се надявах имайки предвид пълната сянка. Когато добие малко вид ще я снимам със сигурност.
Това лято почти не ми остана време за снимки s: .
nadin

Мнениеот Алпина » 01 Окт 2014, 18:02

Киренгешомата ми цъфна. Доста едър и определено красив цвят. Представях си го по-дребен и невзрачен. Ето я:

Изображение

Изображение
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот nadin » 02 Окт 2014, 09:06

Браво. Те са два вида и палмата е с по-големия цвят май. Другата беше kirengeshoma koreana и тя е с по-малък цвят, но по-ниска, поне така изглеждат по картинките. Не съм ги виждала двете на живо. Мойта е добре но няма пъпки и е с по изядени листа от охлюви и хоботници. Няма спасение от тези гадини. Посред нощ цяло лято съм ходила да трепя хоботници че друго не ги мори.
nadin

Следваща

Назад към Многогодишни градински цветя