Род Euphorbia се счита за най-богатият на видове ботанически род - над 2000 представители, разпространени по цялото земно кълбо. В него има както дребни тревисти и едногодишни растения, така и дървета. Неговите представители се срещат на всевъзможни местообитания - като досаден градински плевел или в сухите пустинни и горещи области, където растат заедно с други сукулентни растения. Наистина растение - космополит.
Euphorbia bussei - кратера Нгоро Нгоро, Танзания (сн.Р.Върбанов)
Много от тях отдавна се отглеждат като декоративни култури - предимно тропически и субтропични растения. Независимо, че повечето са отровни и ги обединява млечният сок, който отделят при нараняване и който може да бъде доста дразнещ кожата и дори повече от това, много млечки се отглеждат като стайни растения - например т.нар. Исусов венец, Коледната звезда и много други. Парадоксално е, че тези от умерения пояс, които могат да се отглеждат в градините, са доста по-непознати и съвсем рядко използвани в България. А между тях има толкова красиви видове.
Във флората на България се срещат около 30 вида. От тях има няколко, които са се утвърдили и се използват в озеленяването, не толкова у нас, разбира се, колкото по света
Ето няколко млечки, които вероятно сте срещали - тази като градински плевел, в обработваеми земи:
Euphorbia agrara
Taзи се среща почти повсеместно в природата, а може да бъде използвана и за озеленяване в по-нативни градини:
Euphorbia amygdaloides (Бадемолистна млечка):Същото се отнася и за кипарисовидната млечка, масово разпространена, но тя също може да се използва в озеленяването:
Euphorbia cyparissias:Най-красивите български млечки:
1. Мирзинитска млечка (Euphorbia myrsinites). Ето една нейна снимка в естествена среда (Р.Върбанов).
Тя е вечнозелена, сребриста, с красив цъфтеж през април. Може да бъде инвазивна, обаче. И когато решите да я подрязвате или скубете, е добре да го правите с ръкавици. Ето две снимки на тази млечка, направени на алпинеума по време на цъфтеж:
2. Многообагрена млечка (Euphorbia polychroma). Не съм я отглеждала, но е в бъдещите ми планове. Снимка от природата - много красива и отдавна използвана в озеленяването по света.
- по време на цъфтеж:
- с узрели семена:
3. Секировидна млечка (Euphorbia lathyrus). Taзи млечка е двегодишна и може би единствената от българските млечки, която се среща тук-там по-градините, пренесена от природата. Има красива листна маса, педантично подредена в четири строги редици по стъблото. За съжаление нямам своя снимка и ще си позволя да сложа една от нета:
4. Euphorbia palustris (Блатна млечка):
5.Euphorbia niciciana (Ничичиева млечка):
Масово в градините се отглежда и една друга, много красива и едногодишна млечка, т.нареченият алпийски сняг - Euphorbia marginata.
Тя се размножава от семена, които се засяват предзимно на постоянното си място. Не търпи пресаждане, самозасява се сама впоследствие.Но всъщност започнах да пиша за млечките, за да ви покажа една слабо позната у нас млечка, но класическа за английските градини - Euphorbia characias ssp. wulfenii. Тя е вечнозелена, висока и широка до 1 м. Образува огромен и красив храст, цъфти красиво. Въпреки че произхожда някъде от Атласките планини в Мароко, в родината си далеч не става толкова красива, колкото във влажния и с мека зима климат на Англия. Отглеждам я отдавна и също така отдавна се отказах да я предлагам в разсадника. Смятам, обаче, че хората с градини стават все по-информирани и в крак със всичко онова, което се прави по света. И се надявам да дойде някой ден в който отново ще я отглеждам. Засега и се радвам само у дома. Между другото тази млечка в по-студените зими на София може да мръзне частично, но смятам, че в по-топлите райони на страната ще се чувства прекрасно. Ето няколко нейни снимки. Един от двата големи екземпляра, които имам направи форма "Cristata" - на втората снимка:
А ето най-накрая и млечката, която отглеждаме и която и в момента можете да закупите от разсадник "Зелена пролет" - Euphorbia "Ascot Rainbow". Точното име на тази млечка е Euphorbia X martinii "Ascot Rainbow" и тя е хибрид между мароканската Euphorbia characias и Euphorbia amygdaloides - бадемолистната млечка, която се среща у нас и е напълно зимоустойчива. Предполага се, че този хибрид е по-зимоустойчив от мароканската млечка, която, както написах по-горе, се справя доста добре даже за студеното Софийско поле. А отзивите за нейната студоустойчивост варират от 5 до 6 зона, ако и се осигури добър дренаж.
Тази селекционирана в Австралия млечка е вечнозелена, пъстролистна, с много компактен хабитус, подхходяща за миксбордери, монобордюри и за отглеждане в кашпи. Красиво изпъстрените и с жълт кант листа в по-хладните пролетни и есенни дни стават още по-красиви, добавяйки и оранжево-червени багри.
Ето няколко нейни снимки. На живо всъщност е още по-красива, а в момента и доста по-голяма и разклонена. Цената и е 4 лв. в 1,5 л саксия.
- тази е от ранната пролет, когато беше още малко растение.
Euphorbia "Ascot Rainbow" трябва да се отглежда на слънчево, за предпочитане на защитено от студени ветрове място и с добър дренаж в корените. Като повечето млечки, тя е доста непретенциозна за отглеждане и също така много сухоустойчива.
Използване: Мястото на млечките в градината е в композиции със слънцелюбиви и сухоустойчиви цветя (с изключение на блтната млечка, разбира се). Подходящи са също за алпинеуми, както и в комбинация със сукулентни растения, с които имат сходна екология. Винаги трябва да се отчита инвазивността им, която можете да избегнете, като с една ножичка изрежете връхните семенници, преди да са се разсеяли семената.