Тези растения за всеки страстен колекционер са различни. А попадат в категорията на бижутата, според мен - първо заради ръста си - те са дребнички, ненатрапващи се с размери или крещящ цвят. Приканват ни ние да се смалим, за да ги забележим, да се наведем и приближим максимално до тях, за да ги оценим. Понякога даже човешкото око не може да различи изумителните им детайли. За щастие, днес макрофотографията прави съвсем достъпен техният лилипутски космос. Тези растения оценяваме като бижута и заради тяхната рядкост. И на трето място, според мен - заради усилията, които сме вложили да ги отгледаме и запазим във времето. Те са истинска наслада за колекционера и маниака на тема растения. В Англия, страна с богати традиции, а и възможности на Alpine Garden Society (няма защо да се лъжем), се провеждат ежегодни срещи и конкурси на колекционерите на алпийски растения, където всеки показва какво е успял да отгледа и това споделяне на информация и растения обогатява не само преките участници в тези цветарски изложения, но и всички любители по света, споделящи обща страст и интереси.
Особено ценни са диви и ендемични видове, чието намиране е свързано с пътешествия и събиране на семена от цял свят или пък обмен на такива, в който за да получиш нещо ценно, сам трябва да предложиш такова. Немалко са и усилията редките растения да бъдат отгледани и да се възпроизведе в максимална степен естествената им среда, за да се чувстват те комфортно в новия си дом.
Тъй като в нашия разсадник се произвеждат и сравнително популярни, търсени и лесни за отглеждане растения, ни остава твърде малко време за колекционерските ни амбиции. Все пак, имаме и растения, които са ни повод за гордост и които сме успяли да опазим във времето. Това са нашите "бижута", които се опитваме да предлагаме и в разсадника, в ограничени количества и по-скоро за ценители.
1. Започвам с едно интересно и красиво растение, може би не толкова рядко отглеждано по света. С блестящата асперула се сдобихме преди 5-6 години (внoс от Англия), все още я притежаваме и отглеждаме в неголеми количества в разсадника. Става дума за
Asperula nitida
Asperula nitida
Макар и дребничка, тази асперула (лазаркиня) е едно фотогенично и благодатно за отглеждане растение. Сравнително непретенциозна, дълговечна, а и подходяща за отглеждане в малки алпийски аранжировки и в съдове. Нараства бавно. Висока е едва 2-3 см. Ендемичен вид за Гърция и Турция (Мала Азия).