Растенията, които могат да бъдат използвани за слънчев скален кът са толкова много и разнообразни, че тази тема ще бъде писана и дописвана дълго във времето.
Стартирам я с едно много популярно растение, което се вписва красиво в алпинеуми и ниски цветни бордюри.
1. Армерия, лъжичниче (Armeria)
Два вида армерия се срещат естествено у нас, но те по-скоро не се използват в градинското озеленяване - това са Armeria alpina, Armeria rumelica.
1. В скалните кътове най-често намира място Armeria maritima, най-често нейните популярни сортове "Splendens"- ярко цикламена на цвят:

и "Alba"- бялоцъфтяща:

Armeria "Nifty Thrifty"

Листната маса е туфеста, тъмнозелена, компактна. Листата са дълги и линейни, цветчетата са събрани в главесто съцветие на върха на сравнително дълъг и неразклонен цветонос. Изключително непретенциозно и лесно за отглеждане растение, което издържа слънце, суша и бедни почви. На практика оцелява без грижи. Има обилен цъфтеж през май, при изрязване на прецъфтелите съцветия цъфти слабо, но постоянно почти цяло лято и със захладняването през есента има втора кулминация в цъфтежа. Размножава се лесно със семена (може и собствени) и разделяне на туфата.
Снимката по-долу я показвам, защото е правена в началото на декември. Армерията си цъфти без никакво предчувствие за зима:

В разсадник "Зелена пролет" предлагаме 3 сорта на Armeria maritima - "Splendens", "Alba", "Nifty Thrifty".
2. Малко по-неизвестна, но също красива и продължително цъфтяща е широколистната армерия (Armeria latifolia) . Тя е доста по-висока, става към 50 см, с по-широки и едри листа и едра атрактивна туфа. Също има сортове - в бяло, розово, червено. Предлагаме ги.

3.Рядка и все още неотглеждана у нас е красивата дребничка юниперолистна армерия (Armeria juniperifolia) - също има сортове в бяло и розово. Тя е по-капризна за отглеждане, но определено е най-красива от всички армерии.

В разсадник "Зелена пролет" предлагаме Armeria juniperifolia и Armeria juniperifolia "Alba".
2.Aster alpinus - алпийска астра

Aster alpinus отглеждаме в разсадника във вид на микс от бели розови и лилави цветове.
Алпийските астри са естествено разпространени във високите части на някои наши планини. Разбира се, с течение на времето са се утвърдили градински хибриди с по-едри кошнички и разнообразни цветове. Непретенциозно растение изискващо слънце и добре дренирана почва. Справя се със съвсем оскъдно поливане. С течение на времето кореновата шийка се оголва и листната розетка щръква нагоре - тогава е добре да се загърли малко, защото
изглежда по-красиво и растението не страда от зимния студ.
3. Alyssum saxatille - алисум.
Вечнозелена и сребриста листна маса, ефектен цъфтеж в топло жълто през април, височина и ширина около 30 см. Сухоустойчиво и непретенциозно растение - класика за алпинеума. Невероятно красиво изглежда в компанията на аубриета.

Жълтата туфа вляво е Alyssum saxatille. Предлага се в разсадника.
4. Aubrieta hybrida - аубриета.
Аубриетата няма нужда от агитация - ранен и дълъг цъфтеж, сухоустойчива и непретенциозна. Този впечатляващ ефект по-долу, обаче, трябва някак да се съвмести с невзрачното й и почти грозно присъствие през лятото до ранната есен - пожълтяла, съхнеща тук там. Трябва да я подстрижете и да се въоръжите с търпение. Следващата пролет ще е още по-красива. Затова - не прекалявайте с нея на голяма площ. Освен това, забелязала съм, че ако се сложи на северен или източен склон на алпинеума (не на сянка) на не толкова унищожително лятно слънце, цъфти малко по-рехаво, но листата и не погрозняват толкова след прецъфтяването и е много дълговечно растение. В разсадника предлагаме Aubrieta Cascade Red, Aubrieta Cascade Blue, Aubrieta Variegata (с пъстри листа).
