Festuca glauca v.glauca - синя власатка (всъщност по-скоро сива власатка, ако се придържаме към буквалния превод от латински)

1. Естествено една от най-популярните е синята власатка (Festuca glauca v.glauca), от която има селекционирани наистина много сини сортове (напр. сорта Elijah Blue). Тази власатка е вечнозелена, силно сухоустойчива, светлолюбива и непретенциозна. Може да се отглежда и на полусянка, почти без нужда от поливане. Важно е да се знае, че най-интензивно син е цветът на младите растения. Когато стане на 3-4 години губи яркия си цвят. Тогава, за да имате отново хубаво растение трябва рано напролет да извадите старото растение и да го разделите на по-малки туфи. Растението се подмладява и е отново красиво. Това е и начинът за вегетативно размножаване на синята власатка.
Интересен и красив е и един жълто оцветен сорт на синята власатка -Festuca "Golden Toupee". Засега се развива прекрасно, някъде прочетох, че е по-краткоживеещ от другите власатки. Тепърва ще го проучвам.
Festuca "Golden Toupee"

2. По-малко известна, но изключително красива е зелената власатка (Festuca scoparia). Тя е ниска, вечнозелена, изумрудена на цвят, почвопокривна за неголеми пространства. Изключително ефектна в алпинеуми. Изисква слънчево месторастене и добър дренаж, съчетан с умерено поливане, макар че издържа и на засушаване.
Festuca scoparia - зелена власатка

3. Власатка на Майер (Festuca Mairei). Тази е една от любимите ми треви. Вечнозелена и компактна като всички власатки, но достигаща до 80-100 см височина. Листната маса е зелена, със сивкав оттенък. Малко са едрите вечнозелени треви у нас. Въпреки, че произходът й са планините на Мароко, тя си остава вечнозелена и не мръзне, когато се отглежда в земята. В кашпи листата и отмират, а понякога мръзне частично дори коренището - за условията на Северна България. И като всички власатки е сухоустойчива и абсолютно непретенциозна към почвеното плодородие. Най-добре се развива на слънце.
Festuca Mairei - власатка на Майер
