
Преди 20-30 години на кого у нас би му хрумнало да използва декоративни треви в озеленяването, а още по-малко в двора си. Изключвам синята власатка, която някак си се утвърди рано и бе приета по-скоро по изключение в ландшафтната архитектура. Но тогава в градините властваше традиционализъм и една подредена и организирана соцестетика - рози, клумби, много геометрия и никакъв, дори привиден хаос и непринуденост. Камо ли разлюляно от вятъра непокорство.
Заедно с обилието на достъпна информация и достъпни растения от цял свят, модата и очарованието на декоративните треви бързо и трайно се настани и в българските дворове и градини. С тенденция да присъства неотменно в бъдеще.
Декоративните треви се използват предимно в градини с ландшафтен стил. Наред с дърветата, храстите и цветята, те са едно допълнително изразно средство, което ни приближава към естествената непринуденост на природата. Имат голяма динамика в градината. За един вегетационен сезон израстват от земята до максималния си размер, който при някои видове може да достигне до 2 – 3 м. Храстите изявяват типичната си форма след 3-4 години, дърветата след 20 – 30 години, докато тревите създават обем за едно лято, променяйки се непрекъснато пред очите ни. Поради това с тях може да се работи по-лесно при създаване на хармонични и контрастни съчетания на обеми и багри в градината.
Декоративните треви имат разнообразно приложение, разнообразни изисквания към средата и могат да намерят място във всяка градина. Има декоративни треви с най-различни размери, поради което могат да се използват във всякакви по размер пространства. Могат също така да се използват за разчленяване на големите открити пространства на по-малки. В алпинеумите декоративните треви засилват усещането за естествения планински ландшафт. Изглеждат напълно уместно и край градински езера. Могат да се създават специални кътове само с декоративни треви. Но могат да се съчетават с много градински цветя – хойхера, акантолимон, едрайантус, хоста, лилиум формозанум, карамфили и др. И все пак, това съчетаване с други растения трябва да се прави с мярка и добре да се обмисли. Някой треви се изявяват предимно като солитери, други служат като фон и подчертават цъфтящите растения без да се натрапват, трети запълват пространства между цъфтящи растения или служат за почвопокривни. Има видове които понасят сянка, други виреят в сухи пясъчни дюни на припек, трети са степни видове, четвърти предпочитат да обитават влажните брегове на водоемите. Голям плюс на декоративните треви е, че много от тях достигат максимума на своята декоративност през есента - било чрез цъфтежа, било чрез багренето си. А както знаем, есента градината е бедна откъм цъфтящи растения. Има вечнозелени треви, има и такива, които макар и пожълтяли, запазват формата и съцветията си цялата зима и пак са красиви - дори и само като обеми. И още един плюс - много често птиците използват за храна семената им през зимата, когато няма почти нищо друго в снега. Поради това аз умишлено режа тревите си чак пролетта.
Ето няколко непретенциозни снимки на композиции с декоративни треви:




А това е есенна снимка - нима не са красиви пак?

В този подфорум ще дискутираме декоративните треви, кога и къде можем да ги използваме, различните видове и техните изисквания при отглеждането.