Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Miscanthus (мискантус, китайски камъш, царска тръстика)

Miscanthus (мискантус, китайски камъш, царска тръстика)

Мнениеот Алпина » 23 Фев 2013, 19:10

Род Miscanthus съдържа 40 вида многогодишни треви, от които интерес като декоративни видове представляват сортовете на азиатския Miscanthus sinensis. Произхожда от Далечния Изток - Русия, Корея, Китай. Япония. Отглежда се като декоративно растение в Япония от векове. В наше време са създадени многобройни негови сортове, различаващи се по височина, форма на туфата, оцветяване на листата, оцветяване на метлиците. Мискантусите са едни от най-красивите и използвани в озеленяването треви. Създадени са високи и внушителни сортове, достигащи до 2-3 м, има и по-дребни такива - до 50-80 см. Напълно зимоустойчиви за нашата страна, те се радват на нарастваща популярност и използване и у нас. Моето мнение е субективно, защото аз съм пристрастна към тревите, произвеждаме ги и продаваме в разсадника. Все пак ще си позволя да кажа, че мискантусите са красиви през всички сезони - променят се красиво, цъфтят красиво, надземната част умира красиво презкъсната есен. Затова аз не ги режа никога есента - харесвам ги и сухи през зимата а и няма с какво да запълня мястото им в градината. Те запазват формата си, метлиците си. Изрязвам ги чак пролетта. Размножаването при сортовете е предимно чрез разделяне на туфата през пролетта, в самото начало на растежа им. Може да се размножават от семена, но не съм убедена, че успяват да узреят у нас. Всъщност по-скоро не съм опитвала. Семената не се разсейват сами, а си остават по метлиците.

Ето някои от най-красивите и често използвани сортове. Голяма част от тях вече се предлагат и в разсадника:

1. Miscanthus sinensis - основен вид. Туфата е относително компактна. Листата са сравнително широки - до 1.5 см, със светла ивица в средата, извиващи се и придаващи на растението форма на фонтан. Височината на листната маса е около 1м, но съцветията се извисяват на 2,50м. Този мискантус се нуждае от наистина влажно място. При засушаване много бързо погрознява. Цветовете му са кафеникави рехави метлици, появяващи се още през август, което го прави най-рано цъфтящия мискантус.

Изображение

2. Miscanthus sin. Gracillimus - изящен мискантус. Листата са тесни, туфата много гъста и компактна, заоблена. Височина 2 м. Метлиците са по-гъсти, обагрени в красиво медно-червено. Есенното багрене е в жълто до светло бежово.

Изображение
Изображение

3. Miscanthus sin. Sytictus - красив пъстролистен мискантус. Дълго време смятах, че притежавам сорта "Zebrinus", който е с идентично напречно изпъстряне на листата. Всъщност разликата между Зебринус и Стриктус е , че Зебринус-а прави по-широка туфа с листата си, докато Стриктус расте прибран, изправен и компактен нагоре. И двата са красиви, по цъфтеж се приближават повече до основния вид.

Изображение

4. Miscanthus "Little Zebra" - един по-дребен сорт, който по време на цъфтеж може да достигне не повече от 70 см. Също с нежни, напречно изпъстрени листа. Би могъл да се използва и в кашпи.

Изображение

5. Miscanthus "Morning Light" - малко по-дребен сорт, листата са тесни като при изящния мискантус, освен това са вариегатни - имат две бели надлъжни ивици. Достига височина 100-120 см и образува красива закръглена туфа.

Изображение

6. Miscanthus "Yakushima Dwarf" - дребничък и красив сорт, води се една идея по-топлолюбив, но отглеждан в земята в София никога не е имал проблеми със зимуването. Може би ще е непригоден за саксия. В земята доста бързо оформя туфа, тази на снимката е на 2 години, от тази година го предлагаме в разсадника. Образува закръглена туфа с височина и ширина 50 см.

Изображение
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Re: Miscanthus (мискантус, китайски камъш, царска тръстика)

Мнениеот ljuboznatelna » 31 Яну 2014, 21:04

Miscanthus "Little Zebra" в моята градина тази година стана огромен - и като ръст, и като туфа(в сравнение с очакванията ми)!
Изображение

Изображение

С класовете е два метра в най-високата част. Лошото е, че покри почти напълно брахитрихата :( Извода ми е, че мискантусите не трябва да се подценяват ;) Красавци - гиганти :)
ljuboznatelna

Градина в: Пловдив

Мнениеот Алпина » 31 Яну 2014, 21:46

Добре дошла, Любознателна! Интересно, при мен никога не е ставал по-висок от метър. Но аз нямам много стари туфи, защото през няколко години ми се налага да ги деля за размножаване. А иначе, и на мен ми направи впечатление, че M.Little Zebra нараства в годините постепенно във височина, т.е. не я достига още първата година, a с всяка година става все по-висок. Сортът Miscanthus "Yakushima Dwarf" наистина е дребничък и много красив - засега. Но е доста растовит, много бързо направи туфа и не знам какво ще се случи с него в бъдеще.
Пролетта, след като изрежеш мискантуса, можеш да извадиш част от туфата с остра лопата и така да я намалиш. Такова периодично редуциране е неизбежно при тревите (а и не само при тях), особено при ограничена площ.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот ljuboznatelna » 01 Фев 2014, 22:46

Благодаря, Алпина. На него ще му е трета година, но може регулярното поливане и тора да са му помогнали :) Намерих снимка от 2012г -
Изображение
От другата страна - цъфнал
Изображение
ljuboznatelna

Градина в: Пловдив

Мнениеот Алпина » 04 Окт 2014, 19:11

Мискантус основен вид - Miscanthus sinensis, сниман днес. Заради дъждовната година стана огромен и красив:

Изображение
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Назад към Декоративни треви