Един много често срещан проблем в градинското озеленяване е да се намерят растения, които могат да се справят в условията на ограничено или липсващо поливане. Дали защото се отнася до вилни градини, липса на вода, липса на време и пр., но това често се налага. В екстензивни покривни градини, алпинеуми и скални градини без поддръжка ( в края на краищата и в природата е така), гробни парцели, слънчеви скатове, между плочите на плочопътеки и пр. Почвопокривните растения имат особена и незаменима роля в градинската композиция. Те са тези, които обединяват и свързват в едно всички нейни елементи - било дървета и храсти, високи тревисти растения, камъни, настилки, дърво. И в крайна сметка одухотворяват архитектурните и мъртви детайли и смекчават тяхното въздействие.
Ще пиша тук за почвопокривните растения не по принцип, не като ви залея с картинки, които предизвикват възклицания "ах" и "ох". Ще пиша само за растенията, които познавам, които отглеждаме в разсадника, и които можете да закупите от нас.
1. Студоустойчиви сукуленти.
Delosperma cooperi
Delosperma nubigenum
Няма да ги изреждам поименно, това са най-общо растенията от родовете Sedum, Sempervivum, Delosperma, Orostachis, Opumtia и др. Визирам умерения пояс и климата на България. В природата виреят на сухи, припечни места, с бедна и каменлива почва, тънък почвен слой и т.н. Екстремали Ето защо те са едни от най-често използваните растения, когато искаме да покрием някаква площ без да се налага да се грижим за нея. Може би само в началото след засаждането е нужно поливане, докато развият хубав корен на новото си място. После можете да ги оставите. Можете да ги поливате от време на време, разбира се. Но и да не ги поливате те ще се справят - това може да е с цената на спиране на растежа, понякога обезлистване и пр., но сукулентите са много витални. Природата ги е снабдила с естествени резервори за вода в месестите им листа и стъбла, отреждайки им да растат там, където много други растения не могат. Другите грижи са плевене - налага се първоначално, впоследстве седумите надделяват над другите растения. И разбира се някакъв контрол върху растежа. Някои от тях доста се разрастват, но все пак са тревисти растения и лесно може да се контролират. В разсадника предлагаме между 30 и 40 вида и сорта студоустойчиви сукуленти. Няма да ги описвам подробно. Можете да четете за тях и да си ги избирате ТУК и ТУК.
2. Thymus - мащерка
Thymus praecox ssp.lanuginosa
Не знам защо мащерките са толкова неглижирани като растения за суша. Ами те са прекрасни - вечнозелени, ароматни, подправка и билка. Даже носят на инцидентно утъпкване, цъфтят красиво. Супер непретенциозни са. Освен това при тях има учудващо голямо разнообразие и едва ли можете да си го набавите с един излет. Обаче за мащерките също си има отделна тема, тъй като ние сме пристрастни към тях - ето ТУК.
3. Dianthus - карамфил.
Карамфилите са вечнозелени и повечето са доста сухоустойчиви. Тези малки симпатични топчици на снимката след една година ще се слеят. Не можете да разчитате на равно и гладко покритие, но затова между камъни и плочи и пълнеж на разни пространства са незаменими.
Dianthus deltoides
5. Phlox subulata, Phlox douglasii - ниски почвопокривни флоксове.
Ниски, вечнозелени, умерено бързо разрастващи се, с невероятно ефектен пролетен цъфтеж. Има много сортове, главно на горните два вида. Тук коментарът е излишен - но, само пролетта, около месец е цъфтежа, впрочем и за тях има тема ТУК и ТУК.
6. Arabis caucasica - арабис.
Арабисите са много непретенциозни и сухоустойчиви. Имат вечнозелена ниска и плътна листна маса, красив пролетен цъфтеж. Поради което могат да се ползват без проблем на места без поливане и поддръжка, бордюри, подпорни стени алпинеуми площи за покриване и пр. Лесно се контролират при разрастване. За тях можете да прочетете повече ТУК.
7. Cerastium - церастиум.
Вечнозелена сребриста маса, обилен цъфтеж през май. Екстремно сухоустойчив, бързоразрастващ се (определено се нуждае от контрол), подходящ за наклонени терени и подпорни стени, върху които има каскаден ефект. Πредлагаме два вида:
Cerastium tomentosum
Cerastium candidissimum. Γръцки вид, по-сребрист и компактен.
8. Iberis sempervirens - иберис.
Тъмнозелена листна маса, обилен, ефектен и сравнително продължителен пролетен цъфтеж. Не се разраства много бързо. Прекрасно почвопокривно растение, за слънчеви и сухи алпинеуми, бордюри, сухи и слънчеви скатове, подпорни стени.
9. Paronychia capella - сребриста паронихия.
Местен вид, не особено популярен в озеленяването. Паронихията е ниска, вечнозелена, много сухоустойчива, с интересен цъфтеж.
10. Glubularia cordifolia - глобулария.
Също местен вид - представлява ниско,вечнозелено полухрастче, което плътно покрива всичко по пътя си - почва, камъни. Много ефектно и красиво цъфтящо растение и в същото време почти непознато в градините. То е по-подходящо за алпинеуми и скални кътове, Макар и не много бързорастящо, за години може да покрие доста големи площи.