Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Rosmarinus officinalis

Rosmarinus officinalis

Мнениеот greeneyed » 28 Сеп 2019, 16:04

Имам розмарин в градината от 5 години, никога не е рязан, сега е около 1,8 м, със силно вдървесинени стъбла.Не ми харесва визията, обаче какво мога направя?
-да подрежа само летораслите, да намаля обема.
-силно да подрежа- дали няма да се гътне?
-да си вкореня нови клонки и да поддържам обема/както режа лавандулата/

Изображение

Изображение

Изображение
greeneyed

Градина в: Стара Загора

Re: Rosmarinus officinalis

Мнениеот Алпина » 01 Окт 2019, 08:50

За съжаление нямам опит с толкова старо растение розмарин. В Софийско мръзнат. Вкорени си младо растение - най-добре през пролетта, преди да започне новия растеж, март-април. И тогава експериментирай с драстично рязане. Можеш да го отрежеш примерно на 20 см от земята. Дано избие - ако се случи, със сигурност ще се сгъсти. Някои средиземноморски растения не понасят драстично рязане на стара дървесина - салвия, лавандула. Не знам как е при розмарина и може ли да се подмлади по този начин. Можеш да го изрежеш и по-високо, да се опиташ да го формираш като топиарий. Тогава не би трябвало да се гътне.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот Алпина » 03 Окт 2019, 21:19

Потърсих информация по въпроса за рязането на розмарина и намерих това: https://www.gardeningknowhow.com/edible ... semary.htm . Там се твърди, че за разлика от някои видове, които не понасят драстично рязане, розмаринът понася добре такова, даже и на стара дървесина. Все пак, за условията на България подходящият сезон е пролетта. А и моят съвет е да се подсигуриш с младо вкоренено растение за всеки случай. И да споделиш резултата s:
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот greeneyed » 04 Окт 2019, 16:10

Сега обмислям да го поокастря, че ми пречи, ама не драстично. Напролет да го сваля до 1/3 от височината и по-нататък да го контролирам до разумни размери. Харесва ми как се носи миризмата му наоколо, чак толкова не го ползвам като подправка, силно ми е, само на риба слагам.
Алпина, искрени благодарности за труда да ме насочиш какво, кога и как! h:
Ще го снимам веднага щом направя нещо по него.
greeneyed

Градина в: Стара Загора

Назад към Плодни растения, билки и подправки