Satureja montana (планинска/балканска чубрица)
Род Satureja (Чубрица) включва както едногодишни, така и многогодишни растения. Без съмнение най-позната, отглеждана и използвана е едногодишната чубрица (Satureja hortensis). Tя е традиционна подправка на българската трапеза.
Тук, обаче, ще стане дума за многогодишни представители на рода. Само в нашата страна се срещат естествено 5 вида. Най-популярна от многогодишните представители без съмнение е балканската (планинската) чубрица (Satureja montana).
Satureja montana - балканска чубрица.
Многогодишно вечнозелено храстче, което е разпространено в цялата страна между 100 и 1000 м надморска височина. Листата са елиптични, тъмнозелени, малко по-груби от градинската чубрица, със специфичен и силен аромат. Цветовете са събрани в класовидно връхно съцветие, най-често бели или розоволилави. Растението обитава припечни, сухи и каменливи места, с относително бедна почва. Което означава, че почти не се нуждае от грижи. Отглеждано в градината при по-благоприятни условия, е много дълговечно, разраства се доста и можа да направи храстче до 40-50 см високо и широко. Това предопределя употребата му както в билкови градини, така и в алпинеуми, където си изглежда съвсем уместно. Изключителен медонос - по време на доста продължителния си летен цъфтеж е отрупано с пчели, поради което често пропускаме да го изрежем и изсушим навреме.
Тук ще споделя малко информация, почерпена от нета - за медицинската употреба на балканската чубрица. Лечебните свойства на балканската чубрица са били познати от древността. Отвара от балканска чубрица се е използвала при болки в гърлото, кашлица , зъбобол, при наранявания на устната кухина и като дезинфектант, тъй като притежава антибактериални и антимикробни свойства. Използвало се е и при подагра, при диарии и нередовна менструация. Помага много добре при храносмилателни проблеми, колики и газове в червата. Възбужда апетита, успокоява астматични кризи, прогонва безсънието. Помага в случаи на артрит, ревматизъм и камъни в бъбреците. Притежава противогъбно, отхрачващо, диуретично действие и е мощен афродизиак без странични ефекти. Външно се прилага като антисептик за промиване на рани и ухапвания от насекоми. Етеричното масло, което се добива от растението се използва като добавка към лосиони за коса за случаи на оплешивяване. Satureja montana би могла да се счита за естествено средство при преждевременна еякулация, без да притежава странични ефекти. Освен това повишава нивата на тестостерон в организма на мъжа , който факт потвърждава положителното действие на тази билка върху мъжките сексуални функции. Растението притежава ензима холинестераза, който е отговорен за предаването на нервните импулси.
Разсадник Зелена пролет предлага отдавна и се опитва да поддържа почти непрекъснато в асортимента си наличности от това декоративно, медоносно, кулинарно и медицинско растение - планинската чубрица (Satureja montana).
Satureja montana var. citriodora - лимонова чубрица.
Не се шегувам - тази чубрица има изразен аромат на лимон. Засега само експериментираме с нея, но се надяваме до края на годината да предлагаме и този много необичаен вариетет на планинската чубрица.
Satureja spicigera - пълзяща (стелеща се) чубрица.
Интересен вид с по-южен произход, за който се надявам да покаже добра зимоустойчивост за района на София. Но все пак ми предстои да проверя. Много ниска - 3-4 см, вечнозелена, почвопокривна. С поведение на мащерка. Красиво растение с голям декоративен потенциал, ароматна, медоносна. Предлага се вече в разсадника.