Prunus tomentosa е отдавна познато и отглеждано красиво плодно храстче - но в Азия и Русия. Напоследък става все по-популярно и нас. Освен под името влакнеста вишна, което е буквален превод на латинското му название, то се подвизава с имената степна вишна, китайска вишна, нанкинг чери, а някой кой знае защо го беше нарекъл и "унгарска боровинка", въпреки че няма нищо общо нито с боровинките, нито с Унгария.
Всъщност това е листопаден храст от сем. Rosaceae. Произхожда от Китай, но е повсеместно отглеждана в цяла Русия. Представлява храст, висок до 2 м. Кората тъмно сива, гъсто покрита с къси власинки. Овласени са и пъпките, както и долната част на листата. Листата са широко елиптични, последователно разположени, гофрирани (релефни). Те са 5 см дълги и 3 см широки. Цветовете са многобройни, бледорозови до бели, покриват нагъсто клонките и цъфтежът е много обилен и красив. Влакнестата вишна се опрашва като повече розоцветни от пчелите и други насекоми. Плодовете са ярко червени, нагъсто разположени по клонките, без дръжчици - наредени са като броеница. Узряват през юли. Костилката е малка, гладка и овална.
Използване. Плодовете тежат по 2-3 грама, по-дребни са от вишната или по-скоро са като на дива вишна, но са много по-сладки, с аромат на дренки. В плодовете се съдържа повече от 12 % сухо вещество, плодови захари и киселини, високо е съдържанието на витамин С. Средният добив от голям храст е 5-8 кг. Започва да плододава още на 2-та, 3-та година. Употребяват се както свежи, така и консервирани.
Отглеждане. Влакнестата вишна е декоративна, обилно плододаваща, непретенциозна за отглеждане. Тя е напълно студоустойчива за условията на България. Притежава и висока сухоустойчивост, но в по-валежни години или с умерено поливане залага повече и по-едри плодове. Растенията се садят на 1.5 - 2 м на слънчево място, с плодородна почва. Полива се умерено. Добре е като се разлисти напълно и 1-2 пъти след това да се направят профилактични поливки в корена и пръскане на листата с бордолезов разтвор. Вишната страда понякога от гъбно заболяване, което прониква през корените и поразява отделни части от растението, които изсъхват. Рядко е засегнато цялото растение и за по-старите и големи храсти това изобщо не е проблем - поразените части се изрязват и унищожават, а вишничката бързо се възстановява.
Размножаване. Рамножава се със семена, които се засяват веднага и се оставят на открито. Никне бавно. Освен това храстът може да се дели, тъй като дава издънки. Успешно се размножава и със зелени резници.