Ribes X nidigrolaria или ЙОЩА е хибрид между касиса и цариградското грозде, създаден в Германия през 1970 година. От комбинирането на първите срички на немските названия на изходните видове - Johannisbeere и Stachelbeere, се е получило и името на хибрида. Йощата е взела най-хубавото от двамата си родители. Плодовете са по-едри и по-сладки от тези на касиса, нямат специфичния му аромат, който не се харесва на всички. Нямат и бодлите на бодливото цариградско грозде.
Йощата е добре позната и отдавна се култивира в Западна Европа. У нас, съвсем неоснователно, тя все още е слабо застъпена.
Йощата е добре позната и отдавна се култивира в Западна Европа. У нас, съвсем неоснователно, тя все още е слабо застъпена.
Представлява храст с енергичен растеж, който достига до 2 м височина. Стъблата са без бодли, листата са нещо средно по форма между тези на касиса и цариградското грозде. Цъфти със зеленикаво-жълто-червеникави цветчета, събрани в снопчета. Макар и да не плодоноси така обилно като касиса, това се компенсира от по-едрите плодове. Йощата е много студоустойчива, издържа до - 30 градуса по Целзий, лесна за отглеждане и по-неподатлива на болести от касиса.
ОТГЛЕЖДАНЕ
Йощата се развива добре на защитени, слънчеви места, с богата на органика почва. Не обича кисели почви. Добре и се отразява торенето с оборска тор и конкретно този плоден храст реагира добре и на калиево торене. Започва да плодоноси на втората или третата година най-късно, а максимума в своята урожайност достига на 5-6 година. От един храст могат да се наберат 7-10 кг плодове. Плодовете зреят дружно през юли. Не опадат, а се задържат на храста. Умереното поливане е необходимо, за да има добър урожай. Добре и се отразява мулчирането. Отглеждането на йощата заедно с касис и цариградско грозде в близост подобрява опрашването на трите вида растения и това е едно полезно съжителство. Старите - 4-5 годишни леторасти се отстраняват и така растението се подмладява. Пълноценното му плододаване трае 10-12 години, след това е добре да се подмени с млади растения. Йощата се размножава със зелени резници.
В разсадник Зелена пролет се предлагат фиданки от йоща в контейнер, което позволява те да се садят през цялата година.