Рали, извинявай, забравих те. Повечето неща е добре да ги сееш вече. Ще погледна само искат ли стратификация някои от тях. Повечето от тях всъщност не съм ги сяла
Asparagus verticillatus - този аспарагус много интересен - увивен. Семената предварително се накисват за 12 часа в топла вода и след това се сеят - през пролетта. Той обикновено покълва в 3 - 6 седмици при 25 ° C . Младите растения се пикират в отделни саксии, като е добре първата зима да прекарат в оранжерия и чак следващата пролет да се насадят на открито. Може би е малко топлолюбив за твоите условия, но вероятно, като всеки аспарагус, ще можеш да го загърлиш и да презимува успешно. Младите леторасти се консумират също като при зеленчуковия аспарагус.
Primula - та е добре да я засееш пролетта, докато не е станало горещо. На повърхността, с найлонче върху посева. Аз сях същата, поникна бързо. По принцип примулите страдат от летните горещини и затова е добре да се сеят пролетта, когато е още хладно. Цъфтежът ще е на втората година, естествено.
Viola cornuta - никнат бързо, може да се сее по всяко време, според инструкциите. Би трябвало да зацъфти след 4 месеца примерно. Но не знам тази теменужка как се чувства в горещото лято. Знам, че по принцип едроцветните теменужки не обичат жегите и спират да цъфтят през лятото. Корнутите би трябвало да цъфтят до есента по дефиниция, така че сей я.
Polemonium caeruleum - също никне бързо, може да се сее по всяко време и зацъфтява горе-долу 4 месеца след посева. Гледала съм го някога - непретенциозно цвете е.
Bellis- за паричките може би е рано. Сеят се в средата на лятото обичайно, минават през едно пикиране, а есента се засаждат на постоянно място, за да цъфтят следващата година. Нямам представа, ако сега ги засееш, как ще се развият нещата. Най-малкото можеш да ги оставиш за по-късно, ако сега нямаш място.
Althaea - сее се през май-юни, като образуват 2-3 същински листа, се пикираат в земята на разстояние 15 см или в индивидуални саксии. Ако са в земята - есента или рано следващата пролет с изваждат пръст около корените и се разсаждат на разстояние 80 см. Т.е. цъфтят на втората година.
Papaver Champagne - ako не се лъжа, цъфти още първата година. Т.е. добре е да се засее максимално рано. Сее се на повърхността, без покриване със субстрат, но задължително с парче найлон, докато поникне. Не би трябвало да има проблеми с никненето. Живее кратко - втората година може и да го няма вече.
Geum- може да се сее по всяко време, цъфти на втората година. Не обича жегите, така че по-добре го засей пролетта, пикирай и есента засади на постоянно място в градината.
Papaver oriеntale Pizzicato- засей сега, никне бързо, много внимателно се пикират сравнително млади поници. Като укрепне - направо в градината. Също цъфти на втората година. А пролетният посев е за предпочитане, защото пикиране в жегите ще е проблемно. Иначе също може да се сее по всяко време, стига да е топло да поникне.
Lobelia cardinalis- лобелията също я засей. Тя е добре да се стратифицира малко със студ. Смятам, че ако я подържиш няколко седмици навън, а после внесеш на топло за кълнене, ще е по-добре за нея. Цъфти на втората година. Не съм сигурна, обаче, дали ще се справи със студа в Трънско. Мисля, че произхождаше от Флорида
Catananche - сее се по всяко време, иска топло и висока влажност, никне бързо. Не съм отглеждала, но очевидно можеш да очакваш цъфтеж догодина.
Campanula latifolia - засей сега, на повърхността, без да покриваш семената. Никнат бързо, обикновено, но пониците са дребни и минава доста време, докато станат за пикиране. Минават през едно пикиране и когато поотраснат, може направо в градината. Ще цъфтят догодина.
Всичко, което не ни е убило, после е съжалявало.
Вл.Тупавичаров