Подходящото време за засаждане на растенията има общи и специфични изисквания. То зависи от вида на растението - има видове, които се прихващат лесно и такива, които драматично преживяват местенето от едно място на друго. Съществуват подходящи и неподходящи агротехнически условия. Важни са и даденостите, с които разполагаме, нашите умения, грижите, които можем да положим след засаждането на ново растение в градината си.
1.1.Почти всеки втори клиент, закупувайки растение от разсадника, ми задава въпроса - сега подходящ ли е сезонът за засаждане. Ами да, казвам аз, подходящ е - и пролет, и лято, и есен, та даже и зима, ако почвата не е замръзнала. ПОДХОДЯЩ Е, КОГАТО РАСТЕНИЕТО Е ОТГЛЕДАНО И СЕ ПРЕДЛАГА В САКСИЯ. То не губи корените си при изваждането от саксията и засаждането му в градината. Даже напротив - по-широко му е, почвата се прегрява по-малко, отколкото в саксията, изсъхва по-бавно при поливане, отколкото в саксията, по-устойчиво е на студ, отколкото в саксията. Саксията е временно убежище за растнието, наложила се в декоративното градинарство именно поради това - да се удължи сезона за засаждане в градината, да се осигури 100% прихващаемост и да се намали боледуването на растението при преместване.
1.2. Кои растения не могат да се садят по всяко време? Не могат да се садят по всяко време широколистни, иглолистни и тревисти растения, които в разсадника са отглеждани в земята. ЗА РАСТЕНИЯТА, ОТГЛЕЖДАНИ В ЗЕМЯТА И ПРЕДЛАГАНИ С БАЛА (ИГЛОЛИСТНИТЕ) И С ГОЛ КОРЕН (ШИРОКОЛИСТНИТЕ), подходящото време за засаждане е, когато растението е в покой и не е започнала вегетацията. За широколистните това означава да са без листа - в ранната пролет или след листопада. За иглолистните - да не е започнала вегетация и растението още да е в зимен или предзимен покой, да не са се разпукнали вегетативните пъпки и да е стартирал новият прираст - т.е. пак в ранната пролет или есента. Има изключения, разбира се, но ви трябват доста знания и опит, за да си правите експерименти. Иглолистните растения абсолютно задължително се садят с бала или с контейнер. Затова - не вадете борчета от гората - шансът да се прихванат е много малък.
1.3. ИЗКЛЮЧЕНИЯ.
а) не е добре да се садят в късната есен растения, които страдат от зимния студ и няма да имат време да се вкоренят добре и да посрещнат зимата подобаващо. Такива са растенията, които растат до късно, не вдървеняват добре или по принцип са по-топлолюбиви. Например - недейте да садите есента пауловния, албиция, текома, лагерстремия - особено в Северна България. Можете да ги загубите напълно, или да загубите текущия прираст и да стартират от нула. Недейте да садите есента и чувствителни на студ иглолистни - обикновен кипарис, атласки кедър и пр. - пак поради гореописаните причини. Недейте да садите вкрая на лятото или есента и тревисти растения, които са в някаква гранична зимоустойчивост за вашия район и няма да успеят да се вкоренят до зимата - типичен пример е кортадерията в северна България.
б) успешната прихващаемост на дадено растение до голяма степен е видова особеност. Обикновено растенията, развиващи дълбок централен и слабо разклонен корен се прихващат трудно - напр. секвоя. Докато тези с плитка, разклонена, брадата коренова система по-лесно понасят презасаждането. От семейството на кипарисите (Cupressaceae) най-лесно се прихваща западната туя и трудно, много проблемно е прихващането на обикновения и аризонския кипарис. Затова, когато става дума за проблемно растение, изберете подходящ сезон и растение в контейнер. За трудно прихващащите се дървета и храсти се спрете на по-малки растения. Не купувайте от случайни места. В големите вериги при промоциите, особено на иглолистни растения, често пъти ви предлагат напълно умрели или обречени растения. Едно обезводнено иглолистно растение трудно възкръсва, за разлика от широколистните видове, които могат да се обезлистят и отново разлистят след това. Но и това са детайли, които ако сте любител, трудно ще прецените.
4.ВАЖНО! ЛЯТОТО Е ЕДИН НАПЪЛНО ПОДХОДЯЩ СЕЗОН ДА ЗАКУПИТЕ И ЗАСАДИТЕ РАСТЕНИЕ, АКО ТО ВИ СЕ ПРЕДЛАГА В САКСИЯ И ЩЕ МОЖАТЕ ДА ПОЛАГАТЕ ГРИЖИ ЗА НЕГО В ГОРЕЩИНИТЕ - НАЙ-ВЕЧЕ ДА МУ ОСИГУРИТЕ РЕДОВНО ПОЛИВАНЕ ДО ВКОРЕНЯВАНЕТО МУ НА НОВОТО МЯСТО. МОЖЕ БИ НАЙ-ПОДХОДЯЩО Е ТОВА ВРЕМЕ ЗА ЗАСАЖДАНЕ НА ТРЕВИСТИ МНОГОГОДИШНИ РАСТЕНИЯ, ЗАЩОТО ТЕ РАСТАТ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ТОПЪЛ СЕЗОН И СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА ЩЕ ИМАТЕ ПИЩНИ, ДОБРЕ ВКОРЕНЕНИ И ЦЪФТЯЩИ РАСТЕНИЯ.