Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Търся идеологическа помощ с практически съвети

Re: Търся идеологическа помощ с практически съвети

Мнениеот Алпина » 26 Фев 2015, 20:55

За дърво или храст в ъгъла - какво мислиш за някой декоративен бъз , който можеш да формираш като дръвче - напр. Sambucus Black Lace или Sambucus Black Beauty? Ние отглеждаме и един пъстролистен. Може и някоя калина - вечнозелена или друга - те също могат да се оформят като храст или дръвче. Но бъзът е по-сухоустойчив като че ли. Под него започваш с няколко високи тревисти растения за гръб на композицията към стената. Тук може да се сложи и някакъв неголям вечнозелен храст, който да може да се контролира със стригане - аукуба или лигуструм, има и дребни лавровишни - за да има и нещо вечнозелено. После надолу да намаляваш височината на растенята съобразено с наклона, така че да не се скриват едно друго и най-ниските оставаш за най-долу. Задължително е според мен да сложиш хости - има такива дето стават 1х1 м. Добре е да има и хойхери - за цвят. Анемонета и хемерокалиси се справят и със сянка, и със суша. А ако нямаш достатъчно растения, можеш да запълваш макар и временно с разни бързорастящи - такива са здравеците, винката, теменужки, иглики. Eто, разгледай този линк: https://www.google.bg/search?q=garden+c ... R-OOacM%3A
В твоя случай трябва да се избират растения, които понасят лятна суша. Ако има дърво, което да пази сянка лятото - можеш да ползваш горните идеи.
А ако слънцето грее половин ден и то по обед, всъщност кръгът на растенията се разширява. Ехинацеи, рудбекии, астри, кентрантус, маргарити, делфиниуми - всички те биха могли да виреят при теб.
Т.е., ако трябва да я третираме като градина повече на слънце, ето друг линк: https://www.google.bg/search?q=garden+c ... n&imgdii=_
Трявбва да видиш какво ти харесва, аз ще ти кажа кои са растенията на снимката, дали биха се справили при твоите условия и дали ние ги имаме.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот petrova149 » 26 Фев 2015, 21:27

Прочетох предложенията. Благодаря.
На мен ми допаднаха Аконитум, Анемонето, хемерокалис, бергения, аюга, тиарела, лиропе.
Само да повторя : растенията които ще виреят там трябва да обичат слънце лятото, а зимата без слънчеви лъчи , около 4-5 месеца, и да не страдат от вода.
Дали са подходящи да опитам с някои от тях?
Ако шансовете са 50:50 смятам ,че трябва да се опита!
petrova149

Градина в: юг, югоизток

Мнениеот petrova149 » 26 Фев 2015, 21:31

Аз докато се тутках си допълнила отговора си. Ще разгледам внимателно и ще пиша.
petrova149

Мнениеот petrova149 » 26 Фев 2015, 22:00

Да приемем, че мястото за което търся цветя го разглеждаме като слънчево. Търся високи, средни и ниски растения, и да са толерантни към повече почвена влага зимата. Моля, дай предложения.
petrova149

Мнениеот nadin » 27 Фев 2015, 16:17

petrova149 написа:Прочетох предложенията. Благодаря.
На мен ми допаднаха Аконитум, Анемонето, хемерокалис, бергения, аюга, тиарела, лиропе.
Само да повторя : растенията които ще виреят там трябва да обичат слънце лятото, а зимата без слънчеви лъчи , около 4-5 месеца, и да не страдат от вода.
Дали са подходящи да опитам с някои от тях?
Ако шансовете са 50:50 смятам ,че трябва да се опита!

Аз мисля че условията са малко взаимно изключващи се.
Лятото на суша издържат растения с коренища които има как да се запасяват с вода. Зимата обаче подобни растения предпочитат да им е сухо в корените, защото при по-студени зими лесно мръзнат и гният от влагата.
Сигурно има и изключения подходящи за твойте условия, но аз освен за хостите и може би хойхерите, тиарелите за други не се сещам. Няма ли начин малко да отклониш водата която се излива от покрива да отива другаде за да не е баш в корените на растенията.
Аз имам подобен алпинеум на сянка на севеr от дувар предполагам подобно на твоя който не се огрява зимата от слънце, но нямам допълнително наводняване зимата освен естествените валежи.
Иначе бих ти препоръчала ниските кандилки . Има видове които са много красиви ( Aquilegia glandulosa, A. bertolonii, A.flabelata, A.saximontana, Aquilegia jonesii), също и някои кампанули. Поне при мен виреят добре на подобно място, може би и тролиумите но за тях Алпина да каже, аз съм още в начaлото на гледането им и нямам много опит с тях.
nadin

Мнениеот Алпина » 27 Фев 2015, 21:03

Надин е права. Лятна суша и зимна влага е тъкмо наопaки спрямо изискваният на повечето растения. Все пак, доста от растенията, които са достатъчно пластични и с добра зимоустойчивост, биха се справили с това. Защото като си помисля, на разсадника горе-долу се получава същото. Почвата е лека и съхне бързо, поради което лятото се налага често поливане. Зимата нивото на подпочвените води е много високо, стига почти до кота нула. И като замръзне почвата, особено с наближаването на пролетта, слънцето ежедневно размръзва горните няколко см почва и топи снега. Водата обаче не може да попие, защото е замръзнало в дълбочина и растенията киснат с дни в една вода, която ту замръзва, ту се размръзва. А това, че са в саксии още повече усложнява нещата. И все пак, има железни растения, които никога не са страдали от това.

Затова си мисля, че може да се изберат и за твоя случай. Първо - за желанието ти да имаш дръвче. 1. Може да е напр. Acer palmatum - обикновен, зеленолистен. Такъв и ние отглеждаме. От всички японски явори, този е най-непретенциозен - малко красиво дръвче с фина листна маса, която не прегаря на слънцето, есента се багри красиво. Ето го тук сниман есента: http://media.snimka.bg/s1/4056/034355746.jpg?r=0 . 2. Може да е някаква дребна магнолия - напр. Magnolia stellata или Magnolia soulangeana. 3. Мисля, че можеш да засадиш и златен дъжд - Laburnum anagyroides, който също може да се оформи като малко дръвче. 4. Тези две калини Viburnum opulus Sterilis или Viburnum plicatum - макар и храсти, с резитба може да се повдигне короната така, че да изглеждат на дръвчета. 5. Декоративен черен бъз - също може да се оформя като дръвче - Sambucus nigra Black beauty, Black Lace или Variegata. 6. Hibiscus syriacus - дървовидна ружа. Смятам, че с летния си цъфтеж ще е добро решение. Само имам малко съмнения, ако влагата зимата е чак толкова много, дали няма да страда.

От цветята - ако решиш да избереш нещо в розово, лилаво, бяло - изобщо по-студена гама. Високи цветя - Anemone japonica, Aconitum napellus, Echinacea purpurea - розова и бяла, Aster - високи есенни, Aquilegia - високи, Campanula lactiflora, Еupatorium, Filipendula purpurea, Delphinium, Knautia macedonica. В жълто-червената гама - Hemerocallis, Helenium, Heliopsis, Monarda dydima. Средновисоки цветя - Aquillegia, Campanula glomerata, Hemerocallis, Rudbeckia fulgida, Centranthus ruber, Achillea - има бели, жълти, цикламени, Anemone hupechensis, бели маргарити, Iris germanica, Hemerocallis - по-ниски, Erigeron speciosus - лилав и розов, Tanacetum coccineum, Solidago. Много харесвам сортовете на Phlox paniculata - принципно е непретенциозен, но се нуждае от редовно поливане. Ниски цветя - Aster dumosus, Bergenia, Heuchera, Geranium, Dianthus, Arabis, Iberis, Armeria. Tука преобладават пролетните и те следва да се сложат най-отпред. Heuchera - листно-декоративни, които ще са красиви през всички сезони, Aster dumosus - есенно-цъфтящи но с красиво присъствие цялото лято. Добре е да сложиш за пролетен цъфтеж иглики и луковични, които след прецъфтяването ще се скрият и ще дадат път на останалите цветя. От листно-декоративните растения можеш да сложиш хости. Сортове които издържат на слънце са Blue Angel, Halcyon, Hosta undulata Albomarginata, Hosta plantaginea, Sum and Substance, August Moon, Patriot. Има един сребрист пелин - Artemisia ludovichiana, който изглежда добре до растения с червени или тъмнозелени листа, също и Hebe pinguifolia - то е сребристо и вечнозелено.
Можеш да започнеш с по-малко растения и да допълваш с някакви едногодишни на първо време и постепенно - за 2-3 години ще запълниш мястото.
Добре е да обмислиш цветово композицията си. Не е нужно на такова малко пространство да е много шарено. Ако наблегнеш на листно-декоративни, цъфтящите се използват пестеливо. Ако решиш повече цъфтящи, тогава сложи малко листно-декоративни.
Нарисувай си мястото и се опитай да си обмислиш композицията предварително. Ще можеш да прецениш колко вида ще побере и по колко растения от вид.Колкото са по-дребни цветята, толкова по-важно е да се садят в група по-няколко - примерно 3 или 5 броя. Иначе се губят.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот petrova149 » 27 Фев 2015, 21:38

Постройката е стара каменна, иска голямо стягане и сега я използваме за склад. Водата която тече отгоре си е направила лека вадичка , понеже има наклон си се оттича. Проблема е че някой път се оттича вода от горния имот. Местата са наклонени. Моля, дайте предложения за високи,средни и ниски цветя. Практиката при мен ще покаже кое ще върви и кое не. Решила съм, че вече трябва да се облагороди мястото.
petrova149

Мнениеот petrova149 » 27 Фев 2015, 21:47

Алпина,Надин благодаря за предложенията. Ще разгледам внимателно. Аз съм наблюдавала внимателно,тя водата си тече по едно и също място, и не може да се спре.Мисля,че малко коригиране може да направим, малко да повдигнем.. Ще разгледам .
petrova149

Мнениеот Алпина » 01 Мар 2015, 20:05

Допълних поста си, смятам че тези растения от предния ми пост ще се справят с изискванията при теб. Мислех си, тази течаща вода дали да не я вкараш в нещо като импровизирана рекичка. Суха през лятото, с настлано с чакъл и обли речни камъни дъно - ще изглежда добре и ще пази от ерозия при силен дъжд. А когато има много вода, просто ще я отвежда.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот petrova149 » 06 Мар 2015, 18:53

Алпина ,благодаря за предложенията и отделеното време. Ще ги имам в предвид. Ще се обадя за поръчка.
petrova149

Предишна

Назад към Градини и дизайн