Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Градината на Ангелина, Княжево, Зона 6b/7a

Re: Градината на Ангелина, Княжево, Зона 6b/7a

Мнениеот Алпина » 13 Май 2014, 08:03

Ангелина, за твоята градина колкото и хубави неща да се кажат, все ще са малко rr: Културната растителност, начина по който я аранжираш, изглежда естествен и напълно вписан в пейзажа. Въпреки, че отглеждаш доста видове, това изобилие не се натрапва в никакъв случай. Няма я тази маниашка стерилност на пейзажа, която много ме дразни мен лично. Но пък някои хора ценят много този тип градини, защото наистина се демонстрират неистови усилия и свръхтрудолюбие, за да се "вкара всяка травка в пътя". Изобщо - създала си градина за релакс, която радва сетивата и където човек не се чувства излишен детайл. С две думи - дерзай, създавай, прекроявай. Сигурна съм, че все по-хубаво ще става.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот Angelina_S » 13 Май 2014, 18:12

Благодаря Андоне и Алпина за насърчението и вдъхновението! h:
Алпина написа:С две думи - дерзай, създавай, прекроявай. Сигурна съм, че все по-хубаво ще става.

За прекрояване, наистина тия дни свърших огромната работа, която сън не ми даваше!
Като си сметнах часовете, прекарани в градината: в събота - 10, в неделя - 13 и в понеделник - 13.
Преобърнала съм един камион пръст!
ko:
Подготвих си нови места за чимиране и изсякох нови фигури. Е, те изглеждат доста "геометрично очертани и с ръбче" в момента, но цъфтежите ще ги разчорлят и изменят. Разширих сърповидната фигура от миналата година, изрязах една под лъжекипариса и една - като продължение на влажното каре с рододендроните.

Под лъжекипариса направо нямаше почва. Това от снимката го изгребах и подмених целия горен слой.
Изображение

А това място - между двете круши, ми съкрати живота. Освен че е непрекъсната влага и земята тежи, аз в младенческите години на своите градински опити съм окантила цялата фигура с облицовъчен камък, направила съм кръгове около стъблата на крушите, на рододендрона и пр. На повечето места тревата беше превзела камъните и всъщност те бяха съвсем под земята. Лопата не влизаше - ни вертикално, ни кóсо.
Така че освен плевенето на моравата - корен по корен, пълнех една количка с боклуци, една кофа с чимове и една - с камъни.
Извлякох 8 кофи камъни (ще си ги запомня дълго), защото тичах ту да изпразня кофата с чимовете, ту тази с камъните! Много бавно се работеше на това място с маргаритките - то се стъмва, чуди се дали да вали, дали не, а аз съм оправила... 2 квадратни педи! wo: l:
Ето така изглеждаше до петък:
Изображение
Сега е такова:
Изображение Изображение
Толко му се радвам, че като го довършх в неделя, после... излизах през нощта с челника, да си го погледам!

И после започна саденето! Това са последните ми придобивки от "Зелена пролет". k1

Изображение

Изображение

Тези снимки представляват само "най-цивилизованата" част от процеса. Аз много бързо затлачих терена с кашони с грудки и луковици, чували пръст, списъци кое къде му е мястото, маркучи и пр. Разпилях си инструментите навсякъде, но снощи много растения си попаднаха на местата.
Сега отивам да довърша - трябва да пиша етикети и на други растения, за които скоро няма да имам "архивна документация".
И си купих пластмасова ограничителна лента на Гардена, която трябва да вкопая по ръбовете, за да спира тревата. Ще споделя впечатления после.
k2
Аватар
Angelina_S

Градина в: Княжево, северен склон на Витоша, 681 м н.в.

Мнениеот Алпина » 13 Май 2014, 18:25

Сега "нарисувай" картинката и после пак покажи какво се е получило между двете круши. Ти си като динамо, Ангелина :mrgreen: Завиждам ти за енергията, с която почваш и винаги завършваш нещата!
Аз си купих замби на латиница и минавам на алуминиеви релефни етикети - като в ботаническа градина. Всички останали рано или късно се затриват или заличават.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот nadin » 16 Май 2014, 23:42

Това ситното лилавкото мазуз ли е? Че миналата година имаше само бял. Сега имате ли лилав на разсадника?
nadin

Мнениеот Алпина » 17 Май 2014, 07:50

Да, това е мазус, имаме лилав в момента.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот didak » 17 Май 2014, 08:01

Алпина написа:Аз си купих замби на латиница и минавам на алуминиеви релефни етикети - като в ботаническа градина. Всички останали рано или късно се затриват или заличават.

Има ли вариант да предлагате услугата "Изработване на алуминиеви релефни етикети"?
didak

Градина в: Разград

Мнениеот Алпина » 17 Май 2014, 08:11

О, не е нужно ние да ти ги изработваме :mrgreen: Можеш да си купиш замби от тук, изпращат с куриер. http://www.tashev-galving.com/000000-10 ... Mannesmann Евтини са и ще ги имаш завинаги. После си купуваш от някой голям строителен хипермаркет лист алуминиева ламарина - най-тънка възможна и действаш. Ламарината се разчертава с макетен нож, а после се пречупва лесно.
Оспамихме темата на Ангелина, но после ще направя нова тема за етикетите и всичко ще преместя.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Angelina_S » 24 Май 2014, 09:46

Много си е добър този "спам", нека си ми стои в темата, че и при мен кръщелните свидетелства са в бърз оборот и ще се наложи да стана и аз словослагател... l:

Аз продължавам с няколко работни момента и с няколко растения още, които ме пълнят с радост.

Окантоването с ограничителната лента. Взех си този специален секач, разглобява се от дръжката и върши чудна работа. Лентата беше широка 15 см и я разрязах на две по дължината (защото корените на тревата са към 4 см, така че ще стигне). Едната ролка е 9 м, но само за първата фигура отидоха 10 м и нещо. А колко е пипкаво изсичането на земята и вкарването на лентатааа...

Пот и инженерна мисъл се лееше по цялата морава!
:mrgreen:
Изображение
ИзображениеИзображение

Прочетох също, че нежелана трева може да се унищожи, като се покрие с мокри вестници за няколко дни. Та пробвам и аз...

Изображение

Тук не става с вестници. Това беше последното място, на което вчера преборих чудовищна растителност - с двете леви.
Не знам какво да правя с това място.
Земята е прекрасна, но е забутано и трудно се работи заради наклона. Завет, опечено.
Количка не мога да прекарам дори и наблизо. Мога да поливам само на ръка..., ако искам да е както трябва.
Цеанотусът е там и това ми е единственият стимул да го разчистя.
h:

Изображение

И тук се вижда колко съм изрязала лоницерите покрай оградата - прораснали са от външната страна на мрежата. Днес трябва да ги изрежа и отвън, защото искам да ми оформят линия пред оградата.

Изображение
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Angelina_S » 24 Май 2014, 10:06

Сега и самите растения:

Ceanothus thyrsiflorus

Изумително се справя. Така съм го зарязала (както се вижда на от предния пост), а то очите ти вади от хубост!
ИзображениеИзображение

Rhododendron 'Caroline Allbrook'
ИзображениеИзображение

Rhododendron 'Percy Wiseman'

Изображение

Rhododendron 'Taurus' чакам да цъфне. Нещо гъбично нагърчи листата миналата година и го пръснах по съвет на Миро, но тъй като е вечнозелен, той ми каза, че няма да се оправи за един сезон. Миналата година беше по сбръчкан и дори жълтеещ. Въпреки това ще цъфти като луд!

Изображение

Червенолистна и вариегатна вайгела

Изображение

Изображение

Алпинко, този флокс е от теб. Миналата пролет го преместих тук и май е добре!

ИзображениеИзображение

Синият Джонсън

ИзображениеИзображение

и
Lewisia Cotyledon - 1

ИзображениеИзображение
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Delphinium » 24 Май 2014, 19:54

Отново останах без думи...
Невероятна си!
Аватар
Delphinium
Администратор

Градина в: Трекляно

ПредишнаСледваща

Назад към Моите цветя, моята градина