Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Градината на Ангелина, Княжево, Зона 6b/7a

Re: Градината на Ангелина, Княжево, Зона 6b/7a

Мнениеот Angelina_S » 20 Окт 2014, 00:21

И малко есенно настроение от моята градина. f:

Изображение
.............................ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
.............................ИзображениеИзображение
.............................ИзображениеИзображениеИзображение
.............................ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Angelina_S

Градина в: Княжево, северен склон на Витоша, 681 м н.в.

Мнениеот Алпина » 20 Окт 2014, 08:20

rr: Много красиво, есента изостря контрастите и придава драматизъм. Пъстролистен рододендрон ли имаш? Какво е есенното жълто растение на седмата снимка?
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот Angelina_S » 20 Окт 2014, 08:50

Благодаря, Алпинко! Това е най-красивата есен, откак съм започнала да правя градината.
Октомври тук винаги е бил мек и хубав и едва последните няколко сезона (напук на моите усилия wk:) взе да се дъни с по някой преждевременен снежец.

Имам пъстролистен R. ponticum, който пропусна миналия сезон и сега явно ще цъфти! Напъпил е целият и съм много щастлива, защото и Васко Зографов, и Миро са напълно убедени, че този сорт е капризен и "не върви".
И двамата са се отказали от него, а аз нищо специално не съм му угаждала и сега се чувствам особено горда. l:

Какво е есенното жълто растение на седмата снимка?

Amsonia tabernaemontana
А не е ли от теб? :roll: Ако не е, значи е есвелдска...
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Алпина » 20 Окт 2014, 08:58

Всъщност ти ме зариби за амсонията :mrgreen: Аз съм ти давала - Amsonia hubrichtii. Това дали е тя, видяха ми се по-широки листата, затова питам? Ако е A.tabernemontana - не е от мен, не съм я отглеждала.
ПС: много добре изглежда в есенна окраска амсонията. Аз само в саксии съм гледала досега, но сега докато си правя градината, непременно ще насадя някъде.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Алпина » 20 Окт 2014, 09:04

Извинявай, чета по диагонал и не дочитам l: Значи тази амсония не е от мен, но пък е хубава, ще се пробвам и с нея. А другата дали ти е жива? Сигурна съм, че ти давах.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Angelina_S » 20 Окт 2014, 11:35

Да, даде ми A. hubrichti. Някъде във фигурата с хризантемите и далиите е, но там е такова меле от цвят, че тя сигурно се бори за живота си... ilove
Тъй като си представям нещо като "фон" от жълти есенни корони зад масива от хризантеми, там е и твоят Caryopteris Worcester Gold. Той е добре, цъфтя много красиво, но още е малък, догодина вероятно ще набере скорост. Наблизо е и обикновеният кариоптерис, който стана доста висок и много добре се развива на това място.

А така трябва да ти цъфне хортензията 'Etoile Violette' (сега погледнах, че тазгодишните хортензии не съм ги пускала в темата, но ще сложа актуалния албум в подписа си):

Изображение
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Алпина » 20 Окт 2014, 11:43

Отбелязвам, че жълтият кариоптерис е силно светлолюбив и лесно позеленява, ако не му достига слънце. Освен това, при неравномерно слънчево огряване, ориентира корона в посока слънцето. Ако това е твоя снимка, обаче, изглежда си перфектно.
Ще я чакам с нетърпение да цъфне тази Etoile Violette s:

Ето една оферта за теб :mrgreen: viewtopic.php?f=18&t=888
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Angelina_S » 20 Окт 2014, 23:54

Ммм, добре, значи напролет, като деля хризантемите, ще го преместя на предна линия.
Всъщност за кариоптериса ще има и още подходящи места, защото... в момента вадя ягодите. :mrgreen:
Онези - в правоъгълника, дето не му е мястото там. Измислила съм им друга форма, за да се "интегрират" успешно в градината. И всъщност въобще няма да се виждат след време.

Приготви ми и буеносайреска вербена, обаче. ;) А аз от Ботаническата градина на БАН миналата седмица най-изненадващо си намерих от червенолистната ипомея батата, която толкова ме впечатли в Женева.

Прочетох за киренгешомата (и от три дни репетирам името, за да не го заплета). l: При мен ще й е идеално и дори мисля да я съчетая с твоята Euphorbia 'Ascot Rainbow", за да подсиля малко ефекта на жълтите камбанки. Малко странно цвете за "хортензиеподобно"... k3
Като сме зачекнали хортензиите и техните родственици - шизофрагмата нищо не прави, стои "като препарирана".
Дано догодина се отърси от вцепенението!
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Алпина » 23 Окт 2014, 11:17

Припомни ми коя твоя хортензия ми отстъпи, за да видя дали вече съм вкоренила резници и да ти се реванширам. Шизофрагма не съм отглеждала, не мога да съм полезна за нея tk:
Тази ипомея наистина е много готина, май съм я мяркала във Витрофлора. Обаче по-топлолюбиви растения няма къде да отглеждам зимата, а и за там си има вече хора :mrgreen:
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Angelina_S » 24 Окт 2014, 17:02

Хм, че помня ли вече. Неподготвена ме сварваш, освен това всичките ми файлове и поръчки са на другия комп, който от няколко дни не включвам, защото има работа и архивиране по него. sl:
Някоя от розовеещите паникулати май трябва да е била, да речем ' Pinky Winky' или 'Vanille Fraise'. Аз имам при себе си една от двете, която е слаба, обаче. Явно е любител на повече слънце и не успява да порозовее на сегашното си място. Първо е цъфти в бяло, после - в зелено. Но и цветовете преминават доста бързо. Ще се местим напролет, очевидно е.
Не се притеснявай за "реванширане", нали сме тук, ще смогнем. :mrgreen:
Аватар
Angelina_S

ПредишнаСледваща

Назад към Моите цветя, моята градина