Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Градината на Ангелина, Княжево, Зона 6b/7a

Re: Градината на Ангелина, Княжево, Зона 6b/7a

Мнениеот Алпина » 20 Дек 2014, 19:53

Леле, сега я видях в Гугъла тази Rosa banksiae 'Lutea' - ами тя много фамозна: https://www.google.bg/search?q=Rosa+Ban ... 80&bih=913 . Изглежда и доста мощна. Когато почнеш да я бориш с храсторези, обади се, да не отива зян материала :mrgreen: Розите искат много специфични и внимателни резитби - т.е. времеемко е, иначе отдавна да съм обиколила оградата на разсадника с такива водопади. Между другото тази близост с гора при теб наистина налага ползването на храсторез и моторен трион. При нас отдавна влязоха в употреба - треви храсти, овошки - толкова е много това за рязане, че вече не можем да се справим с ръчни инструменти. А и работата с храсторез и моторен трион много допада на повечето мъже и ги прави съпричастни в градинарстването. :mrgreen:
Роза Минерва какъв хабитус прави, видях че е лилава, но не се ориентирах за размера? Имам една лилава роза на разсадника, структурата на цвета като че ли е друга, цъфти до есента и е силно ароматна, расте като изправен храст малко над 1 м, повече прилича на чаен хибрид. За сорт не ме питай - розите са ми непозната вселена.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот Angelina_S » 29 Дек 2014, 08:16

Rosa banksiae 'Lutea' наистина става чудовище, ох само веднъж да зацъфти, разбира се, че ще ти пратя снопове.
"Минерва" засега е нисичка. Клонките стигат до около 90 см и падат фонтановидно надолу, но са здрави и си удържат цвета над земята. Цветовете са едри, но не особено гъсти. Миналата година ми цъфтя за първи път - юни и септември - и цветовете изкараха около седмица. Ако твоята цъфти цяло лято, моля те да ме сподобиш с някое резниче от нея, след като ти прецъфтят първите клонки, а? :roll:

Това с храстореза е добра идея, но първоначално тази година ще инвестирам в мини-оранжерии от MayerBG и едни акумулаторни ножици за тревата.
s:
Аватар
Angelina_S

Градина в: Княжево, северен склон на Витоша, 681 м н.в.

Мнениеот Алпина » 03 Яну 2015, 17:00

Moжеш ли да ми дадеш линк към тези мини-оранжерии на Херман Майер? По мои впечатления там евтините неща са много афиф. А скъпите са прекалено скъпи и имат по-евтини аналози - български. Да не би нещо аз да съм в грешка в случая?
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Angelina_S » 06 Яну 2015, 00:07

Ето, Алпинче,
http://meyerbg.com/index.php/pages/index/1/1/s/189
Ако има по-смислени алтернативи, чакам. Също ми трябват различни размери бамбукови пръчки - за подпори.
А сега аз да питам нещо:
Ще поръчам една трева от полски разсадник, и дори да имаш подобна, задължително ще я поръчам, защото се казва The Beatles, а аз съм фен: :mrgreen:
The Beatles caryophyllea

Такааа..., ама виж как хубаво стои, ако са няколко туфи, една до друга. Та въпросът ми е имаш ли трева с подобна визия, за да си заплюя две от теб? f:
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Алпина » 06 Яну 2015, 10:14

Имам Carex comans Frosty Curls, ама май са ми останали само няколко бройки, вероятно ще деля от тях. С подобна визия е, но е по-сребрист, а не интензивно зелен (но пък е със същата бийтълска прическа). Има и други подобни новозеландски карекси, по едно време гледах и Carex Bronzita, но не знам дали е останало нещо от него. Красивите и използвани в озеленяването новозеландските карекси произхождат от планините им - обичат влажничко, хладничко и не обичат сухо и горещо лято. Добре е да са и на лека полусянка, поради което си мисля, че при теб ще им хареса. Поръчай и за мен 1 бр. от тази убавиня, ако не те затруднява. Точно нея я нямам, а нали знаеш че аз съм на принципа "колкото повече - толкова повече" :mrgreen:
Сега за тези мини оранжерии - аз не знам защо реших, че имаш предвид истинска малка оранжерия, в която да си ходиш права, примерно. Имам от тези мини-оранжерии на Майер. Не помня каква им беше долната част, дали беше здрава и стабилна. Най-добре не поръчвай по куриер, ами иди до офиса им и ги пипни и прецени. Капакът е от много слаба и огъваща се пластмаса, нищо че е УВ-устойчива. Ще внимаваш да не я счупиш. За основа може би е по-добър вариант да си вземеш черната подложка - първата на снимката. Тя е много здрава със сигурност, ползвам я от години. Обаче е с дупки за оттичане, т.е. трябва да предвидиш нещо за подложка отдолу. Пак казвам, не помня зелената подложка (оригиналната на комплекта) дали беше достатъчно здрава и дали имаше дупки. Затова и съвета ми е да ги видиш и прецениш.
Има и една алтернатива на тези мини-оранжерии, която лично за мен е по-добра, защото аз сея много видове. Тя е - кутии за храна с капак. Има различни размери, евтини са (стотинки). Изгарят за едно лято, но си правя във всяко индивидуален посев, на индивидуален режим, при нужда засенчвам отгоре с лист хартия, може да се направят дупки в капака. Донката пък ги увиваше в стреч и не ги пипаше, докато не започнат да никнат, после правеше един кръстат разрез в средата на фолиото и отваряше за проветрение. Въпросните РЕТ, PS, PP кутии си ги купувам от един голям склад с богат асортимент, който се намира в Maлашевци. Това е сайта на предприятието: http://www.plastic-sofia.com/big_art.php?id=730. Обаче аз купувам на едро - 50, 100 опаковки. Не помня продаваха ли на дребно, ще проверя. Тези кутии са добри за посеви - покривам ги със стреч фолио, парче найлон или оригиналния им капак. А мини оранжериите на Херман Майер ползвам за резници - те са удобни и за резници. За да не ми ги пасат охлювите и ако резниците се нуждаят от по-малко оросяване, докато се вкоренят.
Бамбуковите пръчки при Херман Майер са на едро - какви размери ти трябват и колко, за да преценя може ли аз да съм ти полезна.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Angelina_S » 08 Фев 2015, 16:14

Пак аз... wk:

Опори (бамбук) ще видя какви ми трябват, но едва напролет, когато съм навън и вече имам представа какво и как ще укрепвам, и на каква височина.

Искре, най-вероятно ще се възползвам от съвета за кутиите. Освен това, вместо пластмасови форми, съм решила да пробвам в хартиени кори от яйца, защото могат да се изрязват според кутиите и са биоразградими, а после директно мога да садя.

Имам следното питане: двоумя се дали да не направя сеитбата тази година почти изцяло във влажни салфетки и пликове - и после с пинсета да преместя само покълналите семена в почва.
Ще се забатачвам да "бая" само на семената, които покълват за три и повече седмици, сеят се на повърхността, искат допълнителна светлина и пр.

Това ми хрумва от теста за кълняемост, който най-после приключих със семената от минали сезони. Още нямам резултати, и тях ще трябва да описвам...
Но гледам, че има семена, които вече почват да покълват.
Така ми се струва, че ще си спестя място и "игра на тото". Възприемала ли си подобен подход?
Говоря за лесни семена, не за такива, дето трябва да са брани по Еньовден, скарифицирани по новолуние и поливани с 'мълчана вода' (като минимално условие, при което се проявява едва 4% от жизнеността на цялата партида).
:mrgreen:
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Алпина » 08 Фев 2015, 16:51

Aз вече си купих кутии за храна от оня магазин - 100 броя, не дават по-малко :mrgreen: Ако смяташ, че ще ти вършат работа, мога да ти дам поне до 20-30 броя, цената им е 24ст./броя. Размерите са им 20х15х8 см, с капак. Доста са дълбоки и това е добре. Ето снимка:

Изображение
По отношение на рътенето в салфетка - приложимо е при едри и бързо кълнещи семена. Но практиката при него е следната - завиват се в парцалче или салфетка, държат се на топло и влажно няколко дни, докато поникнат примерно 20-30% от тях. След това се сеят в почвено легло, като внимателно се покриват със субстрат. Но не 1 по 1 - просто се разпределят равномерно и легнали. Субстратът трябва също да е топъл и добре овлажнен. Не си играй с пинсета. Първо - защото е времеемко, второ - защото на този етап първичното коренче е много нежно с още по нежни власинки и при лека повреда дори, особено на върха на нарастване, коренът може да загние. Не че не е възможен твоят начин, но не виждам защо да си усложняваш живота. Моите посеви в момента са на едно електрическо одеало - поддържа им 20 градуса денем, а понякога при силно слънце и повече, а нощем около 15. Засега никнат добре. Една част след престоя на топло ще ги изнеса навън на студено, според инструкциите. После пак на топло, до преодоляване на семенния покой.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Angelina_S » 08 Фев 2015, 23:24

За кутиите се навих. k1
Ако не ми достигнат, и аз се сещам за магазинче наблизо, откъдето мога да докупя.

Благодаря за подробните разяснения за семената, ще пробвам с подходящите семена, но явно трябва да се придържам към стандартния подход.
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Angelina_S » 12 Май 2015, 10:18

Отдавна не съм се вяствала тъдява (писмовно). Иначе чета, когато намеря време. wk:

Такова, може ли някой от стопаните да си разпорзнае двете примули, които взех от разсадника, защото нямаха бележки?
Изображение

Изображение

Радостното този сезон е, че се събуди и едно от растенията, които миналата година отписах. Тия дни, като се появи, се зачудих как се казваше, но... днес се сетих: аралия! :mrgreen:
Предполагам, че ще я преместя на повечко сянка, докато още е дребосък. Снимки нямам, само отчитам факта.

И... това е новата ми любов за сезона - мазусът! h:

Изображение
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Алпина » 12 Май 2015, 17:50

Primula sieboldii е едната примула, която си взе от разсадника. Вече не помня дали си взе и Primula rosea Gigas. Впрочем на снимката виждам само Primula sieboldii. Мазусът е прекрасно растение за влажна сянка. Μοже би малко нахално :mrgreen: Имам и бял сорт от него.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

ПредишнаСледваща

Назад към Моите цветя, моята градина