Да видя тази градина беше моя стара мечта. И макар и само за един ден, и макар и през есента, аз успях да я осъществя. Нека ви разходя с моя старичък фотоапарат в нея.
Кралската ботаническа градина в Кю (Kew gardens) е една от най-големите, известни и богати ботанически градини в света, или по-скоро комплекс от ботанически градини и оранжерии. Тя е създадена преди повече от 250 години. Колекцията и от растения е над 30 хиляди вида и е най-голямата в света, разполага с богата библиотека, както и от колекция от рисунки на растения. Тази истинска съкровищница за всеки любител на растенията, освен експозиционната си дейност, извършва още и огромна научна и консервационна работа в сферата на опазване на растителното разнообразие.
The Palm House- Палмовата къща. Построена е през 1846 година по времето на кралица Виктория. Това е емблематична сграда за градината Кю.
Палмовата къща отвътре.
Като цяло, градината Кю е основана през 1759 година. През 2009 година е отбелязала своята 250-та годишнина. Вероятно е създадена на местото на крайградска резиденция с богат парк, защото днес на територията й има невероятно стари дървета.
Времето беше дъждовно - нещо нормално за Лондон. За 5-те часа с които разполагах, само успях да я пребягам без изобщо да се задълбочавам в отделните кътове. Има безброй кътчета, които не успях да видя. Като добавим и сезона - късна есен, когато повечето растения са без листа или са се скрили под земята - показаното тук на снимките е може би само 1 хилядна от онова, което е в действителност Кю.
Chaenomeles x hybrida
Hedera colhica. Пъстролистна фертилна форма.
Aralia sieboldii в японския кът. Малко по-назад се виждат лилавите плодчета на Callicarpa giraldii
Това тук е смрадлика - Cotinus cogiggria. Малко ми е необичайно да я виждам като дърво. Обикновено е храст.
Кът с гунери - Gunera manicata. Листата са изрязани и с тях са завити коренищата. Гунерата е топлолюбива даже за района на Лондон и се нуждае от защита през зимата. По-на юг - в Корнуол , не си играят да я защитават през зимата.
Това е ясен на видима възраст около 80 години. Това странно удебеляване в основата означава, че е бил присаждан. Подложката се оказала по-бавно растяща от присадката и се е получило това странно удебеляване. Кому и защо е било нужно да облагородява обикновен ясен (Fraxinus excelsior )? Съдейки по табелката върху дървото, а и по опадалите по земята листа, това си е обикновен ясен. На заден план, леко вляво се вижда дъб на около 1000 години може би. Навсякъде бродят от тези гъски - канадска посевна гъска - и щипят тревата. Допускам, че по този начин значително облекчават косенето на ливадите.
Канадските гъски са и атракция за децата. Една от многото функции на тази ботаническа градина е и атракцион за децата.
Разхождаха се свободно и пауни.
Алея с дъбове.
Ето го този т.нар. 1000 годишен дъб. Явно възрастта му си струва, защото пред него (сега забелязвам) има мраморна табелка с информация за него. Аз така и нямах време да обърна внимание на тези "дреболии".
Алеята на Fagaceae - буковете и питомните кестени.
Питомен кестен. Този тук е младеж на около 80 години. Има тук - там доста по-стари от него.
Офика - Sorbus aucoparia. Много расов екземпляр. Като цяло, колекцията от сорбуси е главозамайваща.
Sorbus alnifolia
Това е "Средиземноморският кът". Представен е с маслини, пинии и още хиляди характерни за Средиземноморието растения. Правят впечатление многото дървени пейки. Тук е обичайно, когато някой по-заможен лондончанин реши да направи дарение на ботаническата градина, да подари точно такава пейка. На входа на градината (пък и на самия билет) има надписи, които любезно те подканят да направиш дарение за ботаническата градина. В по-добрите случаи дарението надхвърля стойността на пейката, защото иначе не би имало голям смисъл. Please donate......Когато направиш дарение, ставаш "member" (- член). Членството ти дава право на безплатен вход за градината когато си решиш (разбира се в работното време на градината) и вероятно и други привилегии.
Върху всяка пейка, върху медна табелка е изписано името на дарителя.
Следва продължение....