Няма градина без плевели. Природата не обича еднообразието и монокултурите. Тя залага на палитра от растения. Колкото и да е неприемлива буренясалата градина за много амбициозните градинари и градинарки, във всичко това има един дълбок смисъл. Всяко растение има специфично място, специфични потребности и дори след като зимата го покоси, то се връща в земята, изгнива и се трансформира в първичното си състояние на сбор от химически вещества, обогатявайки почвата. Темата е много обширна и не знам трябва ли да задълбавам толкова в нея, но ако ние днес изпитваме понякога патологичен глад и количествено храните не ни засищат, то е защото са обеднели качествено. Растейки предимно в монокултура, те изтощават почвата. Липсват спътниците - плевели и изобщо други растения, които я обогатяват по свой и специфичен начин с най-различни химични елементи. Това е един кръговрат на елементите, в който трябва да участват много растения. Някъде бях чела, че дори паламидата, която е абсолютно нежелана в който и да е двор, има важната роля да вади от голяма дълбочина някои химични елементи и да попълва запасите от тях в коренообитаемия слой почва на растенията с плитки корени. Днес пазарът е богат на разнообразни храни, пък са измислени и хранителните добавки, благодарение на което в някаква степен ние спасяваме положението с дефицитите на организма си. Но почвите като цяло деградират и все по-малко могат да ни предложат пълноценна храна.
А според Дънов и други окултисти, растенията изпълняват и друга роля в нашата градина - те я обогатяват енергийно и информационно, участвайки в космическия обмен на информация. Така както участваме и ние - с мислите и действията си. Крайният резултат е, че градината ни е едно по-хармонично място, а отгледаните от нас плодове и зеленчуци - по-пълноценна храна. Даже Дънов съветва, да отделим няколко квадратни метра от градината си и да оставим там да расте каквото си иска - всички онези плевели или просто безполезни според нас растения, които ни дразнят в цветната и зеленчукова градина.
Започвам тази тема не за да философствам, а да снимам, покажа и разкажа какви плевели растат в моята градина. Някои от тях, ще видите, не са само плевели - те са ядливи растения, билки или медоноси. Т.е. аз искам и да ги реабилитирам. Не бъдете толкова строги към себе си и градината си. Много от заобикалящите ни плевели всъщност са доста полезни за човека. Естествено, че всеки може да сподели за бурените в своята градина Пропуснах да отбележа, че много растения са индикатори за качествата на почвата. И специфични за различни климатични или почвени условия, а така също специфични и за градините, в зависимост от начина по който се стопанисват отделните градини. Т.е. присъствието или отсъствието им ни носи полезна информация.
Ето две ранни пролетни плевелчета, които могат да зацъфтят дори още през февруари:
Veronica agrestis - изящно великденче
Τοва великденче е споменато като годно за храна - сурово или сготвено. Също и като билка при дисменорея и кървене.
Lamium purpureum - обикновена мъртва коприва
Mладите листа се ползват за ядене - сурови или варени. Билка - адстрингентно, потогонно, диуретично, слабително и кръвоспиращо действие. Ценен медонос - едно от най-ранните посещавани от пчелите растения. Впрочем тази коприва никне и цъфти целогодишно, не само пролетта. А в сушави години може да се окаже едно от малкото безпроблемно цъфтящи медоносни растения.