Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Слабо познати видове лук

Re: Слабо познати видове лук

Мнениеот Angelina_S » 16 Фев 2013, 11:46

Ето снимка на allium ursinum, това е от самосев у нас:

Изображение

Тук просто му казваме "див лук/чесън". Имам семена от миналата година и мога да изпратя на двама-трима желаещи. Напълно безпроблемен за гледане, самозасява се непретенциозно на сенчести, влажни и каменливи места (на снимката е в чакъла, но не ми пречи, защото след прецъфтяване надземната част отмира).

Листата са вкусни преди появата на цветонос. Великолепна ПРОЛЕТНА подправка е за всякакви видове салати, с яйца, сирене и пр. Листата са много крехки и сочни и не издържат дори ЕДИН ДЕН, ако трябва да престоят. Не може и да се замразява. Не сме го ползвали във вид на сушена подправка, у нас го консумираме пресен.

Имам и някои други "луци", купувани от странство, но не знам дали са полезни. Засега ги ползвам с декоративно предназначение. Ще пиша и за тях, като позачета повече. wk:
Аватар
Angelina_S

Градина в: Княжево, северен склон на Витоша, 681 м н.в.

Мнениеот Стефан » 16 Фев 2013, 20:58

Ходихме веднъж на ждрелото на река Ерма, край Трън. Забихме се в една гора, а там - отдолу зелен килим от мечи лук. Имаше и други цветя - гълъбови очички и еритрониум (кучи зъб) , но доминиращото беше лука. Незаменимо растение за под дебела широколистна сянка. При нас в двора се самозасява под една леска. Трябва да има умерено влажна до влажна почва и опадали листа. Това са му любимите условия. Разбира се и сянката. Това го прави незаменимо за оползотворяване на много сенчести участъци в градината, при това е и страхотен зеленчук.
Аватар
Стефан

Мнениеот Алпина » 16 Фев 2013, 23:41

Люксо написа:Това същото растение ли е като Allium tuberosum?

Aз познавам като растение само Allium odorum, но явно се касае за едно и също растение, според този материал: http://www.stuartxchange.com/Kuchai.html
Признавам, че видимо доста си приличат, може би все пак туберозума е някакъв културен, зеленчуков, градински варинат на одорума tk: A. odorum навремето започнах да го отглеждам като декоративно растение, сигурно преди 15 години поне.
И според един друг сайт, който за мен е бил авторитетен досега - Allium odorum изобщо не се споменава, нито самостоятелно, нито като синоиним на A.tuberosum : http://www.pfaf.org/user/DatabaseSearhResult.aspx

За мен загадката остава неразгадана, защото в първия линк, където двата вида лук са посочени като синоними на едно и също растение, също така като синоними са дадени обикновеният праз, A.angullosum и А.tricoccum, които са съвършено различни. Може би сравнение на живо трябва да се направи. Ще си търся A.tuberosum за сравнение с моя A.odorum :mrgreen:
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот Алпина » 17 Фев 2013, 09:23

Eто още един материал, според който A.odorum и A.tuberosum са синоними: http://www.plantnames.unimelb.edu.au/So ... ml#dic19.0 . Учудена съм все пак, че не е застъпено на повече места това твърдение, тъй като и двата вида лук присъстват обилно в нета tk:
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Люксо » 17 Фев 2013, 11:02

Аз имам туберозум и ще можем да направим сравнението, като покарат.
В азиатските магазини из Европа за зеленчук продават неразтворените съцветия със стъблата.
Люксо

Мнениеот Алпина » 17 Фев 2013, 11:13

Ще ми бъде интересно да ги сравним. Имаше един момент в който се опитвах да се отърва от A.odorum, защото се самозасяваше навсякъде из градината. Сега ми е останала една туфа, така че като се развие пролетта ще можем да направим сравнението. s:
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Delphinium » 17 Фев 2013, 11:31

И като посея и порасне моя от руските семена - ето още лук за сравняване. По руските сайтове пише, че са синоними двете имена.
Аватар
Delphinium
Администратор

Градина в: Трекляно

Мнениеот пери » 25 Фев 2013, 20:30

Имам в двора див чесън, много ароматен, но с много дребни листенца, които са обли като на кромид.
Въпреки че е пипкава работа, го използвам редовно за салати.
Снимката е от миналата седмица.

Изображение
Аватар
пери

Мнениеот Delphinium » 25 Фев 2013, 20:34

пери написа:Имам в двора див чесън, много ароматен, но с много дребни листенца, които са обли като на кромид.
Въпреки че е пипкава работа, го използвам редовно за салати.

Нашенски ли му е произхода? Ако е така, ще те моля по някое време за няколко коренчета, ако имаш в повече. Ще се реванширам със семена или разсад от руските екзотики.
Аватар
Delphinium
Администратор

Градина в: Трекляно

Мнениеот Алпина » 25 Фев 2013, 21:10

Oт семена ли го стартираш, Пери? И знаеш ли кой е? И аз се нареждам на опашка, ако може. Аз ще сея слизун тази година. Освен това си намерих моите семена от батун (Allium fistulosum), събирани миналата година. Та ако някой не си е поръчал от Естония и иска - за раздаване са ми.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

ПредишнаСледваща

Назад към Зеленчуци