Семейство Rosaceae - Розоцветни
Розоцветни е голямо ботаническо семейство с 28 рода и 211 вида в нашата страна. В това семейство има доста декоративни растения, в него са и почти всички ценни плододаващи овощни видове на умерения пояс. То има и много представители, които са ценни медоноси. Но сега за дивите и красиви представители на семейството:
Род Alchemilla - алхемила, шапиче
Род с 35 представители, повечето от тях лечебни. Дали поради безразборното им бране в продължение на години, но днес 20 вида алхемила са включени в Червената книга като редки и застрашени. Иначе е красиво растение, без съмнение. В озеленяването най-често се ползва вида Alchemilla mollis - също защитен. Но за щастие отдавна е предмет на внос и размножаване и затова не е проблем да бъде закупен, напр. от нашия разсадник. Алхeмилите трудно се различават една от друга и е недопустимо да бъдат взeмани от природата. Eто няколко местни вида:
Alchemilla erythropodaAlchemilla glabraAlchemilla mollis - култивирана, в природата защитен вид
Род Amelanchier - амеланхиер, ирга
Amelanchier ovalis - обикновена ирга
Единственият представител на амеланхиера у нас представлява храст или малко дръвче, цъфти красиво в бяло, медоносно и ядливо растение. Заради тези му качества, макар и рядко, то се отглежда и в градините.
Amelanchier ovalis - цветове
Amelanchier ovalis - плодове
Род Amygdalus - див бадем
Красив представтел на този род е Amygdalus nana - нисък бадем. Ниско храстче с красив пролетен цъфтеж, доста разпространено в нашата страна, обича варовити терени. Продуцира доста издънки. Може да бъде отглеждано в алпинеуми и скални кътове. Незаслужено пренебрегвано растение в озеленяването.
Amygdalus nana
Род Crataegus - глог
Родът включва 6 вида, най-популярен, лечебен, медоносен и декоративен е Crataegus monogyna. Разпространен е повсеместно от 0 до 1500 м н.в. Може да намери успешно приложение за направа на живи плетове, плодовете му остават до пролетта и служат за храна на птиците.
Crataegus monogyna
Род Dryas
Род с единствен и много декоративен представител - Dryas octopetala - сребърник
Разпространен е в Стара планина, Рила, Пирин и Беласица. Вечнозелено стелещо се полухрастче с ефектен цъфтеж. Отдавна се използва в озеленяването, главно в алпинеуми.
Dryas octopetala
Род Filipendula - филипендула, орехче
От двата вида филипендула, декоративна и представляваща интерес за озеленяването е
Filipendula ulmaria - брястолистно орехче
Род Geum - омайниче
Родът включва 8 вида, като от тях има няколко, отдавна оценени като декоративни растения и използвани в озеленяването.На първо място това е:
Geum coccineum - червено омайниче
Ефектно пролетноцъфтящо растение, което се среща в повечето наши планини - Витоша, стара, планина, Рила, Пирин, Родопите. Прекрасен огнен цвят.
Не по-малко красиво е планинското омайниче, приблизително със същия ареал на разпространение като червеното омайниче, но се среща по-нависоко:
Geum montanum
Geum reptans - пълзящо омайниче
Макар и красиво, също като планинското омайниче и този вид по-трудно се приспособява към малка надморска височина и по мое мнение е недълговечен в култура.
Не толкова ефектно като цъфтеж, но за озеленяване на влажни и крайпоточни месторастения по света се използва още един местен вид Geum rivale - ручейно омайниче:
Род Laurocerasus - лавровишня
Този красив вечнозелен и масово използван в декоративното градинарство храст е естествено разпространен в Средна и Източна Стара планина и Странджа. Има един единствен представител:
Laurocerasus officinalis - лечебна лавровишня
Род Potentilla - очиболец, потентила
Този род има цели 34 представители в нашата страна, между които няколко декоративни, има защитени, а също така и много плевелни видове.
Potentilla aurea - златист очиболецPotentilla cinerea - сив очиболецРод Pyracantha - пираканта
Род с един единствен представител - Pyracantha coccinea.Широко се използва в озеленяването, цени се като вечнозелен храст с красиво плодоносене. Всъшност той е естествено разпространен у нас - в Североизточна България, Черноморието и Странджа. Дивият вид е рядък и включен в Червената книга като застрашен.
Pyracantha coccinea - в цъфтеж
Род Rosa - роза, шипка
У нас се срещат 30 вида диви рози. Те, обаче, не се ценят като декоративни растения. И това е понятно за род, който в селкцията си е отишъл светлинни години напред от дивите предствители като са селекционирани хиляди сортове прекрасни "аристократи" за градината. Все пак искам да спомена един по-декоративен местен вид, който е невисок храст, с едри тъмнорозови и ароматни прости цветове - това е Rosa gallica - френска шипка.
Rosa gallica
Род Sorbus
В този род има един особено декоративен представител, който отдавна се използва в озеленяването, а също така е медоносно, лечебно и ядливо растение. Това е офиката, разпространена е повсеместно от 600 до 2000 м н.в.
Sorbus aucuparia - офика
Всичко, което не ни е убило, после е съжалявало.
Вл.Тупавичаров