Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Декоративни растения във флората на България

СЕМЕЙСТВО ARISTOLOCHIACEAE - КОПИТНИКОВИ

Мнениеот Алпина » 03 Мар 2015, 21:33

СЕМЕЙСТВО ARISTOLOCHIACEAE - КОПИТНИКОВИ

Род Asarum - Копитник, потайник

Многогодишно тревисто растение с плитко и разклонено коренище и характерни бъбрековидни листа. Среща се предимно в букови гори, в по-ниската им част. Лечебно и в същото време отровно растение.
Това естествено разпространено у нас растение се радва на особена популярност в градинарството по света. Независимо, че цъфтежът му минава почти незабелязан, то успешно расте на доста сенчести месторастения, издържа засушаване и може да се използва като почвопокривно даже при почти постоянна сянка - от дървета или сгради. Прави монотонен и плътен тъмнозелен килим. Отдавна го предлагаме в разсадника.

Asarum europaeum - листна маса
Изображение

Рано появяващият се и почти невидим цвят на азарума, всъщност е доста дребен и невзрачен.
Изображение
Всичко, което не ни е убило, после е съжалявало.
Вл.Тупавичаров
Аватар
Алпина
 
Мнения: 1446
Регистриран на: 27 Яну 2013, 12:30
Местоположение: София
Градина в: София

СЕМЕЙСТВО POLYGONACEAE - ЛАПАДОВИ

Мнениеот Алпина » 03 Мар 2015, 21:34

СЕМЕЙСТВО POLYGONACEAE - ЛАПАДОВИ

Дори и това семейство крие в себе си някои декоративни местни представители, които са се утвърдили в озеленяването по света, но у нас все още не се ценят като такива.

Род Bistorta - Kървавиче

Красив е видът Bistorta major. Естествено растящ по влажни планински ливади, предимно в Западните части на страната. Интересно растение, лечебно и декоративно, може да се ползва като почвопокривно или в композиции в ландшафтен стил.

Bistorta major
Изображение

Род Reynoutria - Рейнутрия

Можете да я срещнете още под имената Fallopia japonica, Polygonum japonicum. Без съмнение атрактивен представител и единствен в рода е Reynoutria japonica, която не е местен вид и се е натурализирала у нас. Тя има един съществен недостатък, който ограничава използването и - твърде е инвазивна и измества наши видове от естествените им местообитания. В Парк Витоша с нея се води война като с истински агресор. Не мога да отрека, обаче, че придава доста приемлив вид на каналите за отпадъчни води в София, като лятно време скрива осеяните им с боклуци брегове. Все пак, като се има предвид колко бързо и безпардонно се разраства, с рейнутрията трябва много да се внимава.

Reynoutria japonica
Изображение


Род Rheum - Ревен

Единствен представител на този род в нашата страна е рилският ревен - Rheum rhaponticum - защитен вид. Внушително растение, достигащо до 1,50 м височина. Среща се рядко в Рила, на надморска височина 1500-2400м. За съжаление нямам негова снимка в естетсвена среда, а в градините обикновено се замества от негови градински култивари, не по-малко атрактивни.


Род Rumex - Киселец, лапад

Красив представител на този род е Rumex sanguineus - кървавочервен лапад. Декоративно, ядливо и лечебно растение.

Rumex sanguineus
Изображение
Всичко, което не ни е убило, после е съжалявало.
Вл.Тупавичаров
Аватар
Алпина
 
Мнения: 1446
Регистриран на: 27 Яну 2013, 12:30
Местоположение: София
Градина в: София

СЕМЕЙСТВО SAXIFRAGACEAE - КАМЕНОЛОМКОВИ

Мнениеот Алпина » 03 Мар 2015, 21:34

СЕМЕЙСТВО SAXIFRAGACEAE - КАМЕНОЛОМКОВИ

Семейство с 4 рода и 30 представители в нашата страна. Започвам с един род и един единствен представител в него. Освен, че растението е красиво, забелязвам, че присъства в листата на някои европейски разсадници, като Edrom nursery, например. Затова да отдадем дължимото на:

Род Chrysosplenium

Chrysosplenium alternifolium - жълтина, жълта саксифрага

Това симпатично растение може да се използва като почвопоривно за сенчести места с умерена или висока постоянна влажност. У нас е разпространено в широколистни гори в Стара планина и на юг от нея.

Изображение

Род Parnassia

Отново род с един представител в нашата страна:

Parnassia palustris - парнасия, росица

Разпространена е във влажни месторастения в широколистни гори в Стара планина, Родопи, Витоша Рила, Пирин. Цъфти в нежни бели цветове в края на лятото и есента и би стояла добре край малки водоеми.

Изображение

Към семейство Каменоломкови принадлежи и Род Ribes - диви френски гроздета и касиси. Между тях има ядливи растения, но не бих ги нарекла декоративни. Затова минаваме към най-богатия род на семейството, който е дал и името му. Тук нашата дива флора е пребогато надарена с красиви и интересни преставители, много от тях български или балкански ендемити, повечето защитени. Най-общото нещо за саксифрагите е, че те са най-вече високопланински растения, които трудно подлежат на култивиране и са висш пилотаж - не толкова в размножаването, колкото в последващото им отглеждане. И определено са растения, на чиято красота трябва да се радваме и много да пазим защото са редки, с деликатно и неустойчиво присъствие в дивата природа.


Род Saxifraga - Каменоломки

У нас се срещат 23 вида каменоломки, ето част от най-декоративните:

Saxifraga adscendens (Жлезиста каменоломка)
Изображение

Saxifraga bryoides (Мъховидна каменоломка)
Изображение

Saxifraga exarata (Набраздена каменоломка)
Изображение

Saxifraga ferdinandi-coburgi (Лепкава каменоломка) - Балкански ендемит, защитена
Изображение

Saxifraga luteo-viridis (Зеленикавожълта каменоломка)
Изображение

Saxifraga paniculata (Метлицовидна каменоломка)
Изображение

Saxifraga pedemontana (Пиемонтска каменоломка)
Изображение

Saxifraga rotundifolia (Кръглолистна каменоломка)
Изображение

Saxifraga sancta (Балканска каменоломка)
Изображение

Saxifraga sempervivum (Вечнозелена каменоломка) - Балкански ендемит
Изображение

Saxifraga stellaris (Звездовидна каменоломка)
Изображение

Saxifraga stribrnyi (Стрибърниева каменоломка) - Балкански ендемит, защитена
Изображение
Всичко, което не ни е убило, после е съжалявало.
Вл.Тупавичаров
Аватар
Алпина
 
Мнения: 1446
Регистриран на: 27 Яну 2013, 12:30
Местоположение: София
Градина в: София

Семейство Rosaceae - Розоцветни

Мнениеот Алпина » 03 Мар 2015, 21:34

Семейство Rosaceae - Розоцветни

Розоцветни е голямо ботаническо семейство с 28 рода и 211 вида в нашата страна. В това семейство има доста декоративни растения, в него са и почти всички ценни плододаващи овощни видове на умерения пояс. То има и много представители, които са ценни медоноси. Но сега за дивите и красиви представители на семейството:

Род Alchemilla - алхемила, шапиче

Род с 35 представители, повечето от тях лечебни. Дали поради безразборното им бране в продължение на години, но днес 20 вида алхемила са включени в Червената книга като редки и застрашени. Иначе е красиво растение, без съмнение. В озеленяването най-често се ползва вида Alchemilla mollis - също защитен. Но за щастие отдавна е предмет на внос и размножаване и затова не е проблем да бъде закупен, напр. от нашия разсадник. Алхeмилите трудно се различават една от друга и е недопустимо да бъдат взeмани от природата. Eто няколко местни вида:

Alchemilla erythropoda
Изображение

Alchemilla glabra
Изображение

Alchemilla mollis - култивирана, в природата защитен вид
Изображение


Род Amelanchier - амеланхиер, ирга

Amelanchier ovalis - обикновена ирга

Единственият представител на амеланхиера у нас представлява храст или малко дръвче, цъфти красиво в бяло, медоносно и ядливо растение. Заради тези му качества, макар и рядко, то се отглежда и в градините.

Amelanchier ovalis - цветове

Изображение
Amelanchier ovalis - плодове

Изображение

Род Amygdalus - див бадем

Красив представтел на този род е Amygdalus nana - нисък бадем. Ниско храстче с красив пролетен цъфтеж, доста разпространено в нашата страна, обича варовити терени. Продуцира доста издънки. Може да бъде отглеждано в алпинеуми и скални кътове. Незаслужено пренебрегвано растение в озеленяването.

Amygdalus nana

Изображение

Род Crataegus - глог

Родът включва 6 вида, най-популярен, лечебен, медоносен и декоративен е Crataegus monogyna. Разпространен е повсеместно от 0 до 1500 м н.в. Може да намери успешно приложение за направа на живи плетове, плодовете му остават до пролетта и служат за храна на птиците.

Crataegus monogyna

Изображение


Род Dryas

Род с единствен и много декоративен представител - Dryas octopetala - сребърник

Разпространен е в Стара планина, Рила, Пирин и Беласица. Вечнозелено стелещо се полухрастче с ефектен цъфтеж. Отдавна се използва в озеленяването, главно в алпинеуми.

Dryas octopetala

Изображение


Род Filipendula - филипендула, орехче

От двата вида филипендула, декоративна и представляваща интерес за озеленяването е

Filipendula ulmaria - брястолистно орехче

Изображение


Род Geum - омайниче

Родът включва 8 вида, като от тях има няколко, отдавна оценени като декоративни растения и използвани в озеленяването.На първо място това е:

Geum coccineum - червено омайниче

Изображение
Ефектно пролетноцъфтящо растение, което се среща в повечето наши планини - Витоша, стара, планина, Рила, Пирин, Родопите. Прекрасен огнен цвят.

Не по-малко красиво е планинското омайниче, приблизително със същия ареал на разпространение като червеното омайниче, но се среща по-нависоко:

Geum montanum

Изображение

Geum reptans - пълзящо омайниче

Изображение
Макар и красиво, също като планинското омайниче и този вид по-трудно се приспособява към малка надморска височина и по мое мнение е недълговечен в култура.

Не толкова ефектно като цъфтеж, но за озеленяване на влажни и крайпоточни месторастения по света се използва още един местен вид Geum rivale - ручейно омайниче:

Изображение


Род Laurocerasus - лавровишня

Този красив вечнозелен и масово използван в декоративното градинарство храст е естествено разпространен в Средна и Източна Стара планина и Странджа. Има един единствен представител:

Laurocerasus officinalis - лечебна лавровишня

Изображение

Род Potentilla - очиболец, потентила

Този род има цели 34 представители в нашата страна, между които няколко декоративни, има защитени, а също така и много плевелни видове.

Potentilla aurea - златист очиболец
Изображение

Potentilla cinerea - сив очиболец
Изображение


Род Pyracantha - пираканта

Род с един единствен представител - Pyracantha coccinea.Широко се използва в озеленяването, цени се като вечнозелен храст с красиво плодоносене. Всъшност той е естествено разпространен у нас - в Североизточна България, Черноморието и Странджа. Дивият вид е рядък и включен в Червената книга като застрашен.

Pyracantha coccinea - в цъфтеж

Изображение

Род Rosa - роза, шипка

У нас се срещат 30 вида диви рози. Те, обаче, не се ценят като декоративни растения. И това е понятно за род, който в селкцията си е отишъл светлинни години напред от дивите предствители като са селекционирани хиляди сортове прекрасни "аристократи" за градината. Все пак искам да спомена един по-декоративен местен вид, който е невисок храст, с едри тъмнорозови и ароматни прости цветове - това е Rosa gallica - френска шипка.

Rosa gallica

Изображение

Род Sorbus

В този род има един особено декоративен представител, който отдавна се използва в озеленяването, а също така е медоносно, лечебно и ядливо растение. Това е офиката, разпространена е повсеместно от 600 до 2000 м н.в.

Sorbus aucuparia - офика

Изображение
Всичко, което не ни е убило, после е съжалявало.
Вл.Тупавичаров
Аватар
Алпина
 
Мнения: 1446
Регистриран на: 27 Яну 2013, 12:30
Местоположение: София
Градина в: София

Re: Декоративни растения във флората на България

Мнениеот Алпина » 03 Мар 2015, 22:11

Сем. Geraniaceae - Здравецови


Семейство с два рода, от които Род Geranium - здравец има 27 представители. Много от тях са красиви растения, отдавна използвани в декоративното градинарство. Кой са най-красивите представители на род Здравец у нас:

Род Geranium - здравец

Geranium macrorrhizum - миризлив здравец Това е най-популярният и обичан у нас здравец. Освен това - най-често отглеждан от дълбока древност. Възпят е от фолклора, билка е.
Изображение


Geranium sanguineum - кървав здравецИзображение


Geranium phaeum - кафяв здравецИзображение


Geranium sylvaticum - горски здравецИзображение

Geranium tuberosum - грудков здравец. Включен в Червената книга.
Изображение

Красиви са още Geranium pratense и Geranium palustre.
Всичко, което не ни е убило, после е съжалявало.
Вл.Тупавичаров
Аватар
Алпина
 
Мнения: 1446
Регистриран на: 27 Яну 2013, 12:30
Местоположение: София
Градина в: София

Предишна

Назад към Флористични пътешествия в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта