Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Градината на Ангелина, Княжево, Зона 6b/7a

Re: Градината на Ангелина, Княжево, Зона 6b/7a

Мнениеот Calico » 02 Дек 2013, 19:41

Оооохххх, прекрасната градина на Ангелина f:
всичко е така отлично подбрано и направено, че не знам какво пак мислиш да местиш
порадвай й се малко така, че тогава размествай
Calico

Мнениеот andondm » 02 Дек 2013, 20:05

Аз пък напълно разбирам Ангелина що се отнася до ежегодните размествания на растения и планове за градината. Разбира се моите планове не са толкова ясни. s:
Аватар
andondm

Градина в: Ямбол

Мнениеот Delphinium » 02 Дек 2013, 21:18

andondm написа:Аз пък напълно разбирам Ангелина що се отнася до ежегодните размествания на растения и планове за градината. Разбира се моите планове не са толкова ясни. s:

Може да не са ясни твоите планове, но градината ти, заедно с тази на Ангелина, ми е фаворит. Професионалните озеленители май доста трябва да се учат от вас l:
Аватар
Delphinium
Администратор

Градина в: Трекляно

Мнениеот Angelina_S » 02 Дек 2013, 23:09

Боже, изтипосаха ме барабар с професионалните озеленители. wk:
Мерси, Рали!
Мерси, Каликооооу! d:

Андоне, аз чакам "разбивка по сезони" и на твоята градина - с имена на растения (тук-там). В клип не може да се търси, снимките като че ли дават повече опора.
Смили се и вземи покажи какво чудо е при теб!
f:

Що се отнася до местенето, това не е буквално. wk:
Открих, че моята тръпка е да почвам всеки сезон на една част от терена, която да ми е "като бял лист".
Това значи 'игра с едногодишните'.

Догодина просто ще увелича полето на експеримента. :mrgreen:
Господ знае какво ще ме осени... Една композиция искам да имам в червени и пурпурни цветове, включително листна маса. А в основата на "червения остров" ще има ниски, сребристо-сини растения. Ще деля и власатките, те са станали огромни за един сезон на слънце! Дебели просто! Семена от сенецио имам...
Засега мисля за колеуси, щирове и китайски босилек от червените. И от цъфтящите (пак в пурпурни цветове) - други... ;)
Още не ми е ясно, но като дойдат празниците, ще го скицирам криво-ляво, за да си го видя.
И като си напиша отгоре и имената на растенията - готово, имам цел! :twisted:

Идиотското е, че след създаването на първата такава "композиция", някои от съчетанията ми харесаха и искам да им дам устойчивост в други части на двора.
Оказвам се със събрани и артисали семена, които 'хал хабер си найн' какво ще ги правя, но се презапасявам.
И болестта започва да "пълзи" нелечимо... :mrgreen:
Аватар
Angelina_S

Градина в: Княжево, северен склон на Витоша, 681 м н.в.

Мнениеот Angelina_S » 10 Май 2014, 11:48

Да кажа и аз докъде съм с днешна дата, въпреки че този сезон ужасно закъснях с пролетната работа по градината, не на последно място - заради внезапния късен сняг на 16 април и неспирните поройни дъждове през последните дни, както и ниските температури, които ми бавят семенаците дори в парника.

Така или иначе, градината обещава да бъде много красива този сезон - или поне някои от растенията, които до миналата година изглеждаха разпилени и невзрачни, сега са подготвени да си разгънат парадното оперение и аз нямам търпение да си ги видя. Безсмислено е да казвам, че измежду тях вероятно трицифрен брой са от "Зелена пролет" или от поръчки, препипани от неуморните ръце на Алпина. h: Все се каня да ги опиша или пусна из темите едно по едно, но не знам дали има реализъм в идеята, защото дори и да снимам единични растения, снимките ми служат само за справка относно периода на цъфтеж или други декоративни качества и рядко ги качвам някъде в албуми.
А и време не достига за писане, работата навън става все повече, взета като относителен дял спрямо часовете, в които "упражнявам редовната си професия". За разлика от първите години на заниманията ми в градината, напоследък установих, че широколистните храсти (примерно) щат подрязване, чистене на опадалите листа есен и пр. ... на места, където преди това не съм имала подобна работа. Колкото повече площ заема самата градина, толкова повече има за плевене, пръскане, повеждане, защити, местене (!).
Много от растенията ми не са на подходящите места и това също е изненадващо развитие. :mrgreen:

Да не говорим, че лицевата ивица пред двора (40 м) вече няколко пъти си сменя характеристиките заради ремонтите или забатачването на улицата. Беше слънчева и заблатена, после слънчева и суха (след подмяна на паважа на улицата), сега пак е слънчева и заблатена, защото се направи ремонт на улица, която е по-високо и по-стръмна от нашата и водите са заустени през един частен двор и са влезли са в каптажа на един от близките извори в квартала, а чешмата е в горния край на нашата улица. Сега тече с 3-4 пъти по-голям дебит (и вече не става за пиене!), но канавката не побира водата и тя се разлива по улицата.
И както стана ясно при това многодъждие, всички води за пореден път текат по цялата улица и идват у нас. Най-вече мокрят точно тези 40 м по протежението на мрежата.

А миналата година беше толкова сухо, че през ноември преместих част от рододендроните от тази страна на двора (които нямаха цветни пъпки).

Спирам с приказките. В следващите постове - малко снимки... f:
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Angelina_S » 10 Май 2014, 11:49

Април' 014

1.Изображение 2.Изображение 3.Изображение
4.Изображение 5.Изображение 6.Изображение 7.Изображение
8.Изображение 9.Изображение 10.Изображение 11.Изображение
12.Изображение 13.Изображение 14. Изображение

1-2. Prunus tomentosa (от Алпина)
3. Primula (от някакви семена микс)
4. Pulsatilla vulgaris (от Алпина)
5-6. Lathyrus vernus (пролетно секирче, размножено от семена). Туфата задържá цъфтежа около 2 седмици.
7. Rhododendron 'Schlippenbachii' и в задния план Amygdalus nana (нисък бадем)
8, 9 и 10. Magnolia soulangeana 'Lennei'
11. Magnolia 'Gold Star' (от поръчка Витрофлора, пак през Алпина)
12. Skimmia japonica
13. Andromeda (от Алпина)
14. Erythronium 'Pagoda'
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Angelina_S » 10 Май 2014, 12:09

Жълта тема... (малко чорлава, но като направя пострижката на лоницерите по "гребена на вълната", ще снимам пак, ако има какво. :mrgreen:

Лалета 'Yellow Spring Green' и папрат. По пейзажните кадри се виждат безразборно физокарпус, червен берберис, туфа жълт алисум, цитизус и керия (която цъфти за първи път и съвпада по време с цитизуса).

Изображение

Изображение

Изображение

Всъщност наблизо има и една жълта магнолия, която е още в младенческа възраст и не напира да прави особено впечатление. Не знам сорт.
Изображение
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Angelina_S » 10 Май 2014, 12:14

Малко общи планове и тук-там - първи рододендрони, ще ги описвам по-подробно, като влязат в кулминацията на цъфтежите.

ИзображениеИзображение

'Blue Danube'
Изображение

Изображение
Аватар
Angelina_S

Мнениеот Angelina_S » 10 Май 2014, 12:27

И последната листнодекоративна серия, която наистина се разхубави особено тази пролет:
h:

Рододендрони
- ponticum variegatum (не цъфти и се развива зле като цяло)
- 'Taurus' (ще цъфти червено)

Останалите ще изброявам без сортови наименования, защото трябва да правя справки до довечера: бадан, хойхери, хойхерели, тиарели (от Алпина!), хости (вариегатната е пак от Алпина), брунера "Jack Frost" (има я в разсадника), трева Hakonechloa macra 'Aureola' (от Алпина), японски цветни папрати (от Витрофлора/Алпина), вариегатна винка, Ajuga reptans (също налична в разсадника), астилбе... някакво червено. Зелените тревисти листа, които се виждат, са непостриганите минзухари. Харесват ми и ще ги оставя още известно време.

ИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
Angelina_S

Мнениеот andondm » 10 Май 2014, 18:36

rr: rr: rr:
Аватар
andondm

Градина в: Ямбол

ПредишнаСледваща

Назад към Моите цветя, моята градина