Промених малко името на темата, за да опиша видовете катерливи лоницери които отглеждаме в разсадника. По принцип отглежданите в декоративното градинарство лоницери са няколко групи, на базата на техния хабитус и използване. Има храстовидни лоницери, с опадливи листа - Lonicera fragrantissima, Lonicera tatarica, Lonicera maakii, Lonicera xylosteum; вечнозелени - Lonicera pileata, Lonicera nitida и увивни: Lonicera japonica, Lonicera periclimenum, Lonicera americana, Lonicera henrii, Lonicera caprifolium, Lonicera etrusca и др.
Тук ще изброя тези лоницери, които са лиани. И които отглеждаме и можете да закупите при нас.Те нямат органи за прикрепване, те се увиват около опора. Тази опора следователно трябва да е ажурна и с не прекалено дебели детайли. Т.е. подходяща опора за тези лоницери са оградните мрежи и металните оградни пана. Естествено може да се изработи и специална конструкция , която да "носи" лоницерата. Но тя пак трябва да и позволява да се увива с леторастите си около нея. Катeрливите лоницери са подходящи за озеленяване на трейажи и перголи.
Lonicera japonica var. chinensis
Вечнозелена лоницера. Листата са зелено-пурпурни. Цветните бутони са червено-розови. След отварянето са кремаво-жълти. Цветовете са силно ароматни.Ще разполагаме с нея след средата на м. април т.г.
Lonicera japonica "Aureomaculata"
Жилките на листата са оцветени в жълто. Цветовете са жълто-бели. Цъфтежът е малко по-невзрачен отколкото при горния вид. Ароматът на цветовете е по-слаб. За сметка на това е декоративна с листата си почти цялата година.
Lonicera henrii
Вечнозелена катерлива лоницера дори за условията на София. Листата оцеляват през зимата без повреди. Сенкоиздръжлив вид. Цветчетата са дребни, невзрачни.
Lonicera periclymenum Belgica
Основният вид произхожда от Югоизточна Европа. Цветовете са събрани в кичури, по-едри са отколкото на останалите лоницери, Венчелистчетата отвън са червено розови, отвътре са белезникаво кремави.


Всичко, което не ни е убило, после е съжалявало.
Вл.Тупавичаров