Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Тревисти растения с красиво есенно багрене

Тревисти растения с красиво есенно багрене

Мнениеот Алпина » 03 Ное 2014, 18:47

Докато голяма част от тревистите растения през есента погрозняват и често след прецъфтяването ги изрязваме, има и такива, които си струва да отглеждаме и да оставим до късна есен, за да им дадем шанс за последна изява в градината - това са красиво багрещите се тревисти растения. Обикновено, заради красиво есенно багрене се садят и се ценят предимно дървета и храсти. Но има и доста тревисти растения, които се багрят красиво през есента - например голяма част от декоративните треви, сукулентни, перенни цветя, едногодишни тревисти растения.
Реших да напиша нещичко по темата дотолкова, доколкото на мен са ми направили впечатление някои растения, няма да съм в състояние да я изчерпя, естествено. Разчитам и на ваши снимки и наблюдения.
А съвсем конкретният повод за темата ми даде едно растение, край което минавам почти всеки ден напоследък и едва днес си носех фотоапарата, за да го снимам. Растение банално, естествено растящо у нас, лечебно и хранително, с ефектно присъствие в градината през целия вегетационен сезон и особено изразително през есента:

Asparagus officinalis - аспарагус, аспержа
Изображение
Изображение
Един почти въздушен обем с цвят на старо злато. По това време на година често може да я съзрете по открити горски поляни - няма как да не я забележите, приковава погледа отдалеч с топло жълтия си цвят. Зелените аспарагуси могат да служат като ненатрапчив фон или допълнение на всякакви композиции с цъфтящи растения в градината. Докато жълто обагреният есенен аспарагус е наслада за окото и едно приковаващо вниманието растение в бедната на багри градина в късната есен.

Веднага добавям няколко снимки на композиции с треви - колкото и да са красиви през летния сезон, през есента декоративните треви са като картина от изящен майстор:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Красиво се прошарват в червено много видове здравец. Например:

Geranium dalmaticum - далматински здравец
Изображение

Geranium Johnson's Blue
Изображение

Geranium maculatum Espresso
Изображение

Geranium macrorrhyzum
Изображение

Geranium sanguineum Max Frei
Изображение

Aruncus aethusifolius - това вече го споменах в темата за арункуса
Изображение

Ceratostigma plumbaginoides
Изображение

Poyigonum affine
Изображение
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Re: Тревисти растения с красиво есенно багрене

Мнениеот Алпина » 12 Ное 2014, 18:52

Много сукулентни растения през есента се багрят красиво - някои от листопадните сукуленти, преди да останат само на коренище, правят за последно красива есенна багра. Например Sedum kamtschaticum. Или този седум - Sedum sieboldii на долната снимка (правена е с телефон и е с лошо качество, но седумът е фантастичен):

Изображение

Вечнозелените сукулентни растения, често стават червени през зимата - това се дължи на натрупването на антоцианови съединения в тях, които увеличават студоустойчивостта на растенията.

Ето и eдин от най-красиво багрещите се през есента мискантуси: дребничкият Miscanthus Yakushima Dwarf:

Изображение
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот nadin » 14 Ное 2014, 13:15

Аз вчера попаднах на един друг мискантус дето червенее на есен ама от по-високите
Miscanthus sinensis graziella:

Изображение
nadin

Мнениеот Алпина » 14 Ное 2014, 13:32

Страхотен е! Между другото M.Yakushima Dwarf се багри по същия начин, но в момента го имам само в саксии и не успях да направя ефектна снимка
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Назад към Градини и дизайн