Макар и да нямаме голямо разнообразие, в нашия разсадник предлагаме ограничени количества и малко видове и сортове от тези прекрасни, пролетно цъфтящи и ароматни храсти. Засаждането на люляк в градината е почти традиция за българските градини. А в спомените ми един от най-хубавите училищни празници - Денят на славянската просвета и култура, също е свързан с огромните ароматни букети от люляк и божури.
И така, какво можем да предложим тази пролет. Налични в момента са:
И така, какво можем да предложим тази пролет. Налични в момента са:
1. Syringa persica - персийски люляк.
Вид , който цъфти малко по-късно от обикновения люляк, няма сортове, със сравнително наситен лилав цвят, прекрасин аромат и не издребняващи с годините съцветия.
2. Syringa microphylla - дребнолистен люляк
Листата са дребни и овални. Целият храст дори и на 10 години си остава дребен, закръглен, малко над 1 м висок. Силно сухоустойчив и непретенциозен, не дава издънки, Съцветията естествено са по-дребни, но ароматът им е прекрасен. Цъфти след другите люляци.
3. Syringa vulgaris - обикновен люляк
Това е най-популярният и отглеждан люляк, който има разработени стотици сортове. Снимката най-отгоре е на един знаков сорт - Красавицата на Москва, създаден от големия руски дендролог и селекционер Колесников. Може би един от най-красивите сортове люляци. Него все още не го предлагаме, но е въпрос на време, защото вече имаме майчини растения.
В момента в разсадника имаме ограничено количество от един друг, популярен напоследък сорт - Syringa Sensation. При него венчелистчетата са окантени с бяла ивица.
И след 15 април ще имаме за продажба и млади растения от сортовете:
1. Syringa Sensation
Популярен сорт, с бяло окантени лилави венчелистчета.
2. Syringa Addie Tischler
Розово-лилав кичест сорт.
3. Syringa Madame Lemoine.
Бял кичест сорт с едри съцветия.
4. Syringa Ludwig Van Spaeth.
Много популярен и много тъмно лилав простоцветен сорт.
5. Няколко неизвестни, но много красиви. Ето тези от снимката долу, също ги предлагаме в съвсем ограничени количества: