Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Сибирски кедър - Pinus sibirica

Сибирски кедър - Pinus sibirica

Мнениеот пери » 10 Ное 2017, 21:57

Alpina, поникна ли нещо от семената?
На мен ми подариха бебета кедърчета.
Моля за съвет как да ги отглеждам през зимата.

Изображение
Аватар
пери

Re: Сибирски кедър - Pinus sibirica

Мнениеот Стефан » 11 Ное 2017, 22:05

Аз на твое място не бих ги оставял навън при големите студове. Сибирският кедър е пословично студоустойчив, но тъй както е поникнал в саксийките е уязвим на студа, защото почвата може да ги изхвърли и пролетта да ги намериш с издърпани корени. Най-добре ги дръж при температури около нулата. Ако нямаш такова помещение, изкопай една дупка в градината с дълбочина около 50 см, нареди ги на дъното и отгоре покрий със стъкло.

А семената, които ни даде - нищо не стана с тях. Не поникнаха.
Аватар
Стефан

Мнениеот пери » 11 Ное 2017, 23:39

Благодаря за съвета!
Аватар
пери

Мнениеот Алпина » 12 Ное 2017, 10:57

Пери, семената бяха престояли 1 година. Аз ги взех лятото от теб, засях есента за зимна стратификация, но пролетта не поникнаха. Кедровите семена са високомаслени, явно при престой се изсушават прекалено и вероятно гранясват. Или пък аз нещо не съм ги опазила - много се нападат от мишки зимата. Като се зарина с посеви пролетта и често ми се губят детайлите в общата картина. Ти откъде се снабди с кедрови семена (или по-скоро твоята приятелка)? Миналата година правих безуспешни опити, даже си писах с един руснак, който продаваше семенца и фиданки и имаше онлайн магазин. Каза ми, че няма право да изнася семена на кедров бор извън Русия. Вероятно е така, защото тези семена не могат да се намерят дори в големи фирми, които предлагат на едро семена на горски дървесни видове. Има от пиле мляко, но този вид не се предлага. Някакъв руски мораториум върху износа ли има, нямам представа. Иначе цената им по пазарите (за ядене) е около 1 долар/кг и ги има в изобилие, особено на Север. Т.е. доста им е ниска цената в Русия. Но те са непригодни за посев, прекалено са просушени. А непрекъснато ме питат за този сибирски кедров бор. Бяхме произвели преди доста години една партида от него, но тогава един руснак ни внесе 1 кг семена.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот пери » 07 Дек 2017, 19:44

Извинявай за късното включване.
Семената са от Русия. Нашите приятели имат руски такива и явно по нелегална линия са донесени или изпратени тук.
Ще попитам.
Аватар
пери

Мнениеот hakama » 13 Мар 2018, 22:36

От доста време търсим семена от сибирски кедър - как можем да се сдобием с тях?
:idea:
hakama

Мнениеот Алпина » 14 Мар 2018, 21:05

Струва ми се, че единственият начин е някой да ви внесе неофициално малка партида. И ние сме опитвали, даже контактувахме с руснак, който продава семена и малки фиданки от сибирски кедър, но той ни каза, че няма право да продава извън страната. Фирми, които традиционно продават семена от горски видове от цял свят, не предлагат този вид. Така че мисля, че проблемът явно е генерален и семената от този вид може би умишлено не се изнасят от Русия. Не мога да съм напълно сигурна, но всички опити да се снабдим, са се оказвали безуспешни. На нас лично преди много години един руснак ни внесе 1 кг семена и тогава еднократно произведохме фиданки от сибирски кедър. Масово се продават кедрови ядки за храна по пазарите на север, но доста просушени и по-скоро негодни за кълнене, като цената им е направо символична - някъде около 1 долар за кг. Проверете тук, например (преди години този източник беше действащ и може би единствения за България): http://www.kedrograd.com/index.php?show_price=yes Не знам дали има наличност, семената са доста скъпи, попитайте от коя година е реколтата и какъв е срока на годност. Но ако има, по-добре си вземете шишарка и си добийте семената. Нуждаят се от зимна стратификация, за да поникнат. В случая, ако се снабдите със семена, стратифицирайте ги в хладилник, защото до следващата зима има много време, а то намалява шанса за покълване.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот hakama » 20 Мар 2018, 14:22

Какво точно трябва да се търси и откъде може да се закупи? Сибирски кедър - Pinus sibirica
Моя близка е в Русия за няколко дни и може да донесе. :stiskam:
hakama

Мнениеот Алпина » 20 Мар 2018, 15:01

Не знам дали ще намери фиданки и дали могат да минат граница. Но може да напише в гугъла саженцы сибирского кедра и името на града, в който се намира, за да види дали има производител там. Най-лесно е да потърси семена сибирского кедра для посева. Семената по-лесно ще минат границата.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Назад към Иглолистни дървета и храсти