Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Проблем с Фучия

Проблем с Фучия

Мнениеот Martinazz » 01 Юли 2018, 22:58

Здравейте! Миналата година си купих много красива висяща Фучия ( мусля че я наричат още Кавалер и дама). Цъфтя много, беше много красив и т.н. Зимата я поокастрих и прибрах вътре. Резултатът тази година е, че не расте както очаквах, много по-малка е и не покараха нови дълги клончета, цъфти много семпло. Мисля че основните грешки са ми:
1. Нещо сбърках при зазимяването, май не е трябвало да я орязвам толкова
2. Май саксията и е много малка и трябваше да я пресадя.
Не знам какво да правя. Мога ли да я пресадя сега? Трябва ли пак да я орязвам на есен? Цъфтя малко, но не мисля, че ще има повече цветове. Четох, че е добре да напрявя “punching”, на български не знам как се казва, с две думи да и кръцна връхчетата. Но новите клонки са толкова малки, че няма какво да кръцкам.
Моля помогнете да спася красивото цвете!
П.С. Бих прикачила снимки, за да покажа точно как изглежда в момента, но нещо не ми се получава :(
Martinazz

Градина в: Моята градина е малка покривна тераса в Бормут (южна Англия). Всичките ми цветя са в саксии.

Re: Проблем с Фучия

Мнениеот Стефан » 03 Юли 2018, 07:18

Здравейте,
Вероятно имате предвид растението фуксия. Кавалер и дама се нарича друго растение - един от видовете бегонии. Фуксиите по принцип са невзискателни растения. Зимата трябва да се държат на прохладно място и с минимум поливане. Саксиите им не трябва да са прекомерно големи. Повечето растения не се чувстват добре, когато от малки биват засадени в големи саксии. На вашата фуксия вероятно не й е харесало нещо в условията през зимата. Може би сте я поливали повечко. Сега е добре да се поднови почвата в саксията й, но по възможност без да се разширява много саксията.
Аватар
Стефан

Re: Проблем с Фучия

Мнениеот Martinazz » 03 Юли 2018, 12:48

Благодаря Стефан!
Да, малко съм объркана с името, защото нямах представа как се произнася на български, аз си го кръстих Фучия, но после разбрах, че и на английски дори не е така, те го произнасят “фиушъ” или нещо такова :)
Благодаря за съвета, това и ще направя, ще я пресадя.
Martinazz

Градина в: Моята градина е малка покривна тераса в Бормут (южна Англия). Всичките ми цветя са в саксии.

Назад към Грижи за растенията