Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Какво е това растение ?

Място за разпознаване на растения, на които не знаем имената

Какво е това растение ?

Мнениеот ZGadev » 06 Юли 2018, 22:19

Здравейте отново от новобранеца в растенията! Отново имам нужда за вашата помощ. Предполагам, че това растение е бял равнец, поне едното понеже тези топчета върху плода доста ми приличат на него. Другото обаче, което има черна точка посредата предполагам, че е вид плевел нали?
https://ibb.co/iVibWd
https://ibb.co/gXQZHJ - Бял равнец

https://ibb.co/daw24y
https://ibb.co/burDBd - Плевел

Благодаря ви отново! rr:
Стремете се да бъдете в хармония със себе си, за да бъдете в хармония и с окръжаващите.
- Петър Дънов
Аватар
ZGadev

Градина в: Варна

Re: Какво е това растение ?

Мнениеот Алпина » 07 Юли 2018, 07:28

Първото е бял равнец (Achillea millefolium). Второто растение се нарича див морков или срамниче (Daucus carota) и също е билка.
В това семейство (Apiaceae) има и силно отровни растения, като бучиниша например. Така че, внимавайте. А с билките - особено много. Тъй като познанията ми не са толкова големи, имам опасения да не ви подведа. Най-добре се запишете на билкарски курс. Понякога се организират и ботанически екскурзии, на които може да се научи много.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот ZGadev » 07 Юли 2018, 09:55

Благодаря ти!
А може ли да ми помогнеш спрямо това, как да се науча да разпознавам растенията чрез някаква литература например?
И по какъв начин е най-добре да се науча ако съм самоук?
Във Варна не мисля, че има курсове по ботаника или билкарство sk:
Тук хората са доста противонастроени спрямо това.
Благодаря! rr:
Стремете се да бъдете в хармония със себе си, за да бъдете в хармония и с окръжаващите.
- Петър Дънов
Аватар
ZGadev

Мнениеот Алпина » 08 Юли 2018, 07:42

Като начало можеш да си вземеш добре илюстрирана билкарска книга. Обикновено там се дават и най-близките растения, с които не трябва да бъркаш търсената билка. Но това предполага да се научиш да определяш семействата (или поне най-важните в билкарството - Apiaceae, Asteraceae, Fabaceae, Brassicaceae, Lamiaceae, Ranunculaceae) и да се учиш да стигаш до род на растението. Това е задължително. Има и виртуални флори, а и чрез Гугъл може да се научи доста. Въпреки че и там има грешки и подвеждаща информация. Не знам дали все още се издават и ученически, студентски или изобщо популярни ботанически определители, но с тях се стартира малко по-трудно. Там има ключове с характерните белези на ботаническите видове.
Моят съвет е да започнеш с популярни и неотровни билки, макар че дозата прави отровата, както е казано. И да питаш, ако не ти е ясно.
Материята е богата, малцина са наистина познаващите добре българската флора. Но не е и нужно чак толкова. Една практическа грамотност може да се придобие и от самоук и любознателен човек.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот ZGadev » 08 Юли 2018, 12:59

Благодаря ти страшно много!
Днес си поръчах следните книги - Справочник на билките от Гео Нешев и Илия Наджев + Наръчник по билколечение от М. Николова и П.Манолов.
Ще започна още от утре да уча родовете и да си водя сборници!
Благодаря страшно много, надявам се не е проблем от време на време да попитвам във форума ако се двуомя! s:
- Петър Дънов
Аватар
ZGadev

Мнениеот Стефан » 08 Юли 2018, 23:35

Ще се радваме да си по-често тук.
Аватар
Стефан

Мнениеот ZGadev » 12 Юли 2018, 16:13

Ето набраният от мен Бял Равнец и Див Морков, благодарение на вас!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
- Петър Дънов
Аватар
ZGadev

Назад към Какво е това растение?