Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Помо-о-о-щ !!

Помо-о-о-щ !!

Мнениеот Bad Disciple » 16 Юли 2018, 22:10

Здравейте,

Може ли някой да даде информация по тази тема на "чума"?
Преди седмица, моите храсти от "buxus" бяха нападнати от един вид гъсеници, които изядоха и почти унищожиха храстите ми! Намирам се в Белгия (южно от Брюксел) и сега е горещо при температури +/-25-30 градуса. Един съсед със същия проблем ми каза, че идва от Франция, друг съсед каза, че това е китайска пеперуда, която снася 200 яйца наведнъж! Ето няколко фотос.

Имате ли представа как да унищожа тази напаст? Вече се опитах да сложа някои от гъсениците в оцет и те умряха в няколко секунди. Но ... когато ги пулверизирам с оцет, те оцеляват, сякаш нищо не се е случило! Така че, знаете ли някакъв добър начин? (Не искам химични продукти.)

Ще бъда много признателен за всеки добър съвет. s:

BD

Caterpiller-chenille_Buxus_Buis alone 1.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Bad Disciple

Re: Помо-о-о-щ !!

Мнениеот Алпина » 17 Юли 2018, 06:21

Без химични продукти не можете да си спасите чемшира. Вредителят (Cydalima perspectalis) наистина е с произход Китай, тук няма естествени врагове и чемширите в България, някои на години от времето на баба ми, вече са унищожени. Внесен е първо в Италия, после се разпространява в цяла Европа. Дава няколко поколения на година. Т.е., необходими са няколко пръскания със системен инсектицид. Какво точно можете да си купите в Белгия нямам представа, но нека е с по-дълга карантина - поне 2 седмици. И трябва да наблюдавате растението. Веднъж излюпят ли се, гъсениците са много лакоми и буквално за 2-3 дни могат да изпасат голямо растение. До есента може да се наложи поне още 1, а може и две пръскания, ако гъсениците се появят отново. Няма друг начин да се справите. И аз не долюбвам химията, но все пак става дума за декоративно растение, а не за нещо за храна. Така че оставете оцета, да не убиете чемшира. Напръскайте си растението с препарат, защото част от тези гъсеници ще какавидират, после ще се превърнат в пеперуди, които отново ще снесат яйца - и така до безкрай, по-точно докато бъде изяден и последния чемшир.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот Bad Disciple » 17 Юли 2018, 14:30

Благодаря Ви много, Алпина, за вашата точна и бърза информация. Мога ли да ви помоля да споменете името на този системен продукт който бихте имали в България, така че да го използвам като справка тук?

Отново, благодаря!
Bad Disciple

Мнениеот greeneyed » 17 Юли 2018, 15:24

Ето статия за борба с молеца.

http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%A7%D0%B5%D0%BC%D1%88%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD+%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%86+(Cydalima+perspectalis).html?u=100350

Моите чемшири са 5 топки, които, след като напръсках с инсектицид, завих с черни чували. Освен отровени, бяха и сварени на това слънце.
greeneyed

Градина в: Стара Загора

Мнениеот Алпина » 17 Юли 2018, 17:39

Благодаря Грийни! Аз съм пръскала с децис, но в горния материал се посочват и други подходящи препарати. И наистина е добре да се редуват при възможност, защото вредителите бързо развиват имунитет и се приспособяват даже към отровите, като ги правят не толкова ефективни.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Назад към Моите цветя, моята градина