Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Рукола (Eruca sativa)

Re: Рукола (Eruca sativa)

Мнениеот venchelist » 20 Мар 2015, 10:55

Aз нямам парно :) Гледам ги на остъклена тераса с южно изложение, където си става доста топличко дори сега, стига да пекне слънце.

Аз нямам проблем да изчакам още някоя друга седмица да си почне истинската пролет, стига през това време да не им стане нещо?
Аватар
venchelist

Мнениеот Алпина » 20 Мар 2015, 19:10

За да поникнат бързо едни семена, е важно и нощните температури да са по-високи. А без отопление това е невъзможно. Има някакъв риск да изгният семената, ако дълго не поникнат. Това се отнася най-вече за босилека.
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Мнениеот venchelist » 03 Апр 2015, 19:19

Руколата се развива много добре, особено в едното сандъче. Във второто се случи нещо странно - тази сутрин половината поникнали руколки бяха станали почти хоризонтални, сякаш нещо ги е смачкало, а по-късно през деня поувяхнаха. Наистина нямам идея какво се случи...

Аз обаче пиша по-скоро за да попитам дали нямам проблем, че са много нагъсто и дали няма да се наложи да им освободя малко жизнено пространство.

Изображение

Изображение
Аватар
venchelist

Мнениеот Алпина » 03 Апр 2015, 21:56

И аз мисля, че гъстотата е малко прекалена. Не знам едногодишната рукола дали понася пикиране.Може би е добре да я разпикираш на снопчета в още сандъчета. Така ще я проредиш. Поне може да опиташ.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот SilviaR » 20 Май 2015, 08:02

Здравейте,
Искам да ви попитам за моята рукола. Засадих я през март в едно сандъче на терасата. Доста бързо поникна, но расте само на височина и почти няма листа. Сега е висока около 20 см и видях, че е започнала да цъфти. Има тънки стъбълца и съвсем малки листенца. Мястото е слънчево само до обяд. Трябва ли да подрежа цветовете или да я оставя още да цъфти? На опаковката със семената пише стандартни семена.
Поздрави,
Силвия
SilviaR

Мнениеот Алпина » 20 Май 2015, 08:49

Не знам каква рукола гледате - едногодишна или многогодишна, по-вероятно е да е едногодишна. Сигурно е много нагъсто, за да не направи листна розетка. Ако няма листа, не може да се ползва. А с цъфтежа и семената после (ако растението е едногодишно) руколата приключва развитието си. Т.е. тя трябва да се консумира млада, крехка и доста преди цъфтежа. Изрежете я наполовина и проредете. Само това ми идва наум - за да я стимулирате да направи листа. Възможно е и да не се получи, обаче. Вече стана доста горещо и много от листните зеленчуци забързват с цъфтежа. Другият вариант е втори опит - и по-нарядко семената.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Angelina_S » 06 Юни 2018, 16:24

Алпина написа:[justify]Става дума за друг вид растение с подобен вкус и употреба, който е многогодишен и се нарича дива рукола (Diplotaxis tenuifolia или Rucola selvatica). Сега прочетох, че се среща естествено у нас.

Тази рукола е връх на сладоледа! И понеже ще се завтека при теб при първа възможност следващата седмица, моля, ако имаш, да ми заделиш поне 4 растения. Даже за подарък мога да купя, много високо се оцени от приходящи хора! :)))
Аватар
Angelina_S

Градина в: Княжево, северен склон на Витоша, 681 м н.в.

Мнениеот Алпина » 06 Юни 2018, 18:26

Ще има традиционна форумна среща в неделя. Но може и да е другата седмица - когато ти е удобно s:
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Предишна

Назад към Плодни растения, билки и подправки