Този форум използва бисквитки за правилното си функциониране. С присъствието си във форума вие се съгласявате с използването им.

Растения цъфтящи през април

Растения цъфтящи през април

Мнениеот Алпина » 19 Май 2015, 19:18

ДЪРВЕТА И ХРАСТИ:

1. Magnolia - магнолия. Тяхното царство е през април. И понеже цъфтят толкова рано, случва се някоя дебела слана да попари едрите им цветове, но самото дърво няма проблем с тези застудявания и не страда. Само текущият цъфтеж. Впрочем, ако пролетта е топла, магнолиите започват да цъфтят още в края на март.

Изображение
Изображение

2. Prunus tomentosa - китайската храстовидна вишничка. Цъфти паралелно с магнолията.
Изображение

3. Chaenomeles - японска дюля.
Изображение

4. Spiraea - спирея, по-точно няколко от най-ранните спиреи:
Spiraea prunifolia PlenaИзображение
Всички ние сме добри хора, но не във всичко, не винаги и не с всеки.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Градина в: София

Re: Растения цъфтящи през април

Мнениеот Алпина » 19 Яну 2016, 20:22

ЦВЕТЯТА ПРЕЗ АПРИЛ:

Изображение
Pulsatilla

Изображение
Phlox subulata

Изображение
Phlox covillei

Изображение
Hepatica nobilis

Изображение
Iris pumila

Изображение
Iris bucharica

Изображение
Aubrieta hybrida

Изображение
Paeonia tenuifolia

Изображение
Primula acaulis

Изображение
Armeria juniperifolia

Изображение
Erysimum pulchellum

Изображение
Draba dedeana

Изображение
Alyssum saxatile
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот Алпина » 23 Фев 2016, 21:15

Изображение
Dodecatheon maedia - додекатеон. Прекрасно и рядко растение, снимка от втората половина на април.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот greeneyed » 27 Фев 2016, 19:58

И от мен една хепатика- никак не се размножава туфата, все такава хилава стои k3

Изображение
greeneyed

Градина в: Стара Загора

Мнениеот Алпина » 27 Фев 2016, 20:01

На сянка ли е? Нямам обяснение. Обикновено розетката от листа доста наедрява и пуска повече цветове на "стари години".
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот greeneyed » 27 Фев 2016, 20:29

Не е баш на сянка, ама не е на пълно слънчево огряване през годината. Сега никой не и пречи, няма листа по конструкцията над нея, след май месец се позасенчва. Понеже ми е много мила, не смея да я местя, да не я сандърдисам нещо, но очевидно се мъчи така, щом и трябва повече слънце , ще я преместя , след като прецъфти.
greeneyed

Мнениеот Алпина » 28 Фев 2016, 09:31

Всъщност не и трябва слънце. Близо до нас хепатиката расте в изобилие и е типично горско растение - по южните склонове на Стара планина, в сухи дъбови гори. Т.е. тя е растение за широколистна сянка. И много сухоустойчива. Расте в почва, богата на неизгнила органика - т.е. горска шума, в различна степен разложена, рохкава и богата на въздух. Даже не е в чиста почва. Лятото тези гори стават доста сухи, като сухите листа играят ролята на мулч и запазват малко влага. Може би ако и намериш такива условия и я "забравиш", ще е по-добре. Даже нека е на място, което не се полива. Моите са завряни в сенчест ъгъл. Като сянката е целогодишна и от сграда. Покрита е с шума от една леска, която аз никога не почиствам в тоя ъгъл на градината. И не поливам. Редовно пролетта под старата шума никнат поници от хепатиката - тя се самозасява. Беше се засяла в цепнатина от бетоновата пътека. Нямаш ли местенце - сенчесто и не много обгрижвано, където да си я преместиш? А това, че храстите я покриват с листата си през зимата и я топлят, изглежда е важно за нея, за да се развива добре, да нараства и да се самозасява. По едно време имах малко растения в саксии, които зимата измръзнаха.
На същото място ми расте бял кукуряк, мечи лук и всички те се чувстват добре и дават самосев.
Оскар Уайлд
Аватар
Алпина

Мнениеот greeneyed » 28 Фев 2016, 22:10

Разбрах, ще и намеря сухичко място; даже вече се сещам къде. Нека да прецъфти . Сега като се замисля, всеки път като се мие терасата, водата изтича върху нея. :mrgreen: Никога не е късно, добре, че не съм я погубила.
Алпина, благодаря сърдечно! f:
greeneyed

Мнениеот greeneyed » 03 Апр 2016, 20:43

Arabis ferdinandii-coburgii и
Saxifraga X arendsii - от разсадника h:

Изображение

Изображение

Изображение
greeneyed

Мнениеот greeneyed » 22 Мар 2018, 12:28

Японска дюля, купена един корен преди 7 години, сега е напускала стъбла в кръг с повече от 60 см диаметър, настъпва към съседните растения и не знам как да я огранича. Вътрешните клони трябва да изрежа като най-малко продуктивни, там сигурно с времето ще избият нови клони. Освен това цъфти обилно, а не вързва, никога не съм видяла плодчета. Пчели има предостатъчно. Сега като цъфне до 1-2 седмици, ще разгледам кое клонче как се държи, но ми е важно да знам как да процедирам с ограничаването и. s:
greeneyed

Следваща

Назад към Градини и дизайн